שאלה - אישה צמחונית עם חסר חמור בברזל

השאלה:
אני צמחונית כ-12 שנים. לאחרונה החל לנשור לי השיער והרגשתי חולשה. בבדיקות דם שעשיתי התגלה שהפריטין שלי הוא נמוך מאוד, 1.1, והרופא אמר שיש לי בעיית ספיגה. הוא אמר כי כדורי ברזל לא יועילו לי כי הבעיה היא בספיגת הברזל. האם הפיתרון היחידי הוא לאכול בשר או שיש תחליפים לחלבון הזה?
תשובה:


רמה של 1.1 בבדיקת פריטין היא רמה נמוכה ביותר. רמת הפריטין מבטאת את גודל מאגר הברזל בגופנו, וחסר ברזל שכזה יכול להסביר חולשה, אנמיה (המוגלובין נמוך), וגם נשירת שיער.

לא ציינת בשאלתך מדוע נאמר לך על ידי רופא המשפחה שלך כי קיימת בעייה בספיגת הברזל. עובדת היותך צמחונית שנים רבות יכולה להסביר את חסר הברזל ממנו את סובלת ללא קשר לבעיית ספיגה. שנית, אנשים הסובלים מבעייה בספיגת ברזל לא יספגו ברזל גם אם יאכלו בשר, שהרי הברזל מהבשר או מכדורים נספגים בדיוק באותה הדרך.

על מנת לאבחן הפרעה אמיתית בספיגת ברזל יש צורך בבירור נרחב יותר ובבדיקות נוספות.

אכילת בשר נוחה יותר מנטילת תוספי ברזל בכדורים, ראשית משום שהספיגה טובה יותר, ושנית בשל תופעות הלוואי מכדורי הברזל (כאבי בטן, עצירות, צואה שחורה ועוד). מאידך גיסא, אם אינך מעוניינת לאכול בשר, נשמע משאלתך שטיפול בכדורי ברזל נכון ואף מתבקש. בכל מקרה, כאשר יש חוסר משמעותי של ברזל יש להשתמש בתוספים על מנת למלא את המאגרים.

חשוב לציין כי שאלתך לא מכילה את הרקע הרפואי המלא שלך ואין בה פרטים נוספים לגבי בדיקתך או תוצאות בדיקות הדם המלאות שלך. בשל חסר זה בפרטים מדובר בהמלצה בלבד.

רפואה שלמה

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
ד"ר ראובן בן-טובים ד"ר ראובן בן-טובים
רופא אא"ג ובעיקר עוסק בעריכת חוות דעת רפואיות... קרא עוד
פרופ' אייל גור פרופ' אייל גור
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ