דלג לתוכן

סוכרת (Diabetes)

סוכרת (Diabetes) ערוץ תזונה ודיאטה
7 דקות קריאה
סוכרת היא שם כולל למספר הפרעות בחילוף החומרים של הפחמימות, שהמשותף להן הוא העלייה ברמת הגלוקוז (הסוכר) בדם:

סוכרת מסוג 1
סוכרת מסוג 2
סוכרת אוטואימונית במבוגרים
סוכרת ממצבים מיוחדים
סוכרת הריון

פחמימות שהגוף מקבל באמצעות אכילת לחם, תפוחי-אדמה, אורז, עוגות, פסטה ומזונות רבים אחרים, מתפרקות בהדרגה. ראשיתו של הפירוק כבר בקיבה והוא נמשך בתריסריון ובמעי הדק. תוצרי הפירוק הם סוכרים הנספגים במחזור הדם.

חולי סוכרת צריכים לבצע בדיקות סוכר (גלוקוז) בדם

סוכרת: הורמונים לאיזון רמות הגלוקוז בדם

תאי הפרשה פנימית המצויים בלבלב הקרויים תאי בטא, רגישים לעלייה בסוכר הדם ומפרישים אינסולין. האינסולין מאפשר את כניסת הגלוקוז לתוך תאי השריר כמקור לאנרגיה ולתוך רקמת השומן (שם הוא הופך לשומן) ולכבד שבו הוא נאגר כגליקוגן. הגלוקוז מגיע גם למוח, אך ללא עזרת אינסולין.

קראו עוד:  בדיקת גלוקוז (סוכר) בדם ופענוח תוצאותיה


סוג אחר של תאים המצויים בלבלב, תאי אלפא, מפרישים הורמון נוסף: גלוקגון. הורמון זה גורם ליציאת סוכר מן הכבד ולהפעלת הורמונים נוספים המשבשים את פעולת האינסולין. האיזון בין שני הורמונים אלה שומר את רמת הגלוקוז בדם מפני תנודות גדולות.

לאנשים שמשקלם תקין המרבים באימון גופני, דרושה כמות קטנה של אינסולין על מנת לאזן את פעולת הגלוקוז המגיעה לדם. ככל שהאדם שמן יותר וכושרו הגופני ירוד, דרושה כמות גדולה יותר של אינסולין כדי לטפל בכמות זהה של גלוקוז. מצב זה נקרא תנגודת לאינסולין.

כאשר תאי בטא בלבלב נפגעים, יורדת הפרשת האינסולין בהדרגה. התהליך נמשך מספר רב של שנים. אם מצטרפת תנגודת לאינסולין אזי הצירוף של כמות קטנה מדי של אינסולין ופעולה ירודה, יגרום לחריגה מן הרמה התקינה של גלוקוז והאדם יוגדר כחולה סוכרת.


סוגי סוכרת עיקריים

רמת הגלוקוז (הסוכר) התקינה לאחר כשמונה שעות צום היא מתחת ל-100 מ"ג/ד"ל, רמה גבולית (טרום סוכרת) היא בין 100 - 125 מ"ג/ד"ל. הסוכרת מוגדרת כרמת גלוקוז הגבוהה מ-126 מ"ג/ד"ל בשתי בדיקות או יותר. ישנם כמה סוגי סוכרת:

סוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים)
סוכרת מסוג 1 או סוכרת נעורים נגרמת מהרס תאי בטא בלבלב על ידי תהליך אוטואימוני מסיבה שאינה ברורה. אצל ילדים התהליך מהיר ונמשך מספר שבועות עד מספר שנים. אצל מבוגרים הוא יכול להימשך שנים רבות. רבים מאלה שלקו בסוכרת מסוג 1 בגיל מבוגר, מחלתם מאובחנת בטעות כלוקים בסוכרת מסוג 2. שכיחות המחלה בארץ היא כ-0.7% מכלל האוכלוסייה. מחצית משיעור זה בילדים ונוער, ומחצית במבוגרים.


סוכרת מסוג 2 (סוכרת מבוגרים)
סוכרת מסוג 2 או סוכרת של מבוגרים נגרמת עקב תנגודת (תגובתיות לקויה) לאינסולין או עקב בעיה בייצורו. אם קיים הרס של תאי הלבלב הוא ככל הנראה תורשתי. התהליך איטי מאוד ונפרש על פני מספר שנים. אדם שמשקלו תקין ובעל כושר גופני טוב, סיכוייו קלושים ללקות בסוכרת גם אם מתקיימת ירידה בהפרשת האינסולין. אצל אדם שמן, שממעט בפעילות גופנית, התנגודת לאינסולין והסוכרת מסוג 2 תופענה מוקדם יותר.

בעשורים האחרונים,הוכפל שיעור חולי הסוכרת מסוג 2. הגורמים העיקריים לעלייה זו הם השמנה, ירידה בפעילות גופנית ושינוי בסוג האוכל. המזון המקובל כיום כולל מוצרים מעובדים, עתירי שומן וסוכרים, הגורמים לעלייה בתנגודת לאינסולין. אצל רוב חולי הסוכרת חלו עלייה הדרגתית בלחץ הדם והפרעות אופייניות בשומני הדם, במיוחד עלייה בטריגליצרידים וירידה ב-HDL (הכולסטרול הטוב), שהם גורמי הסיכון העיקריים להתפתחות מחלת עורקים טרשתית. 

סיבוכי סוכרת

שיעורי התחלואה והתמותה ממחלות לב ומאירועים מוחיים גבוהים אצל חולי סוכרת באורח ניכר לעומת שאר האוכלוסייה. אצל נשים חולות סוכרת חלה אפילו עלייה בשיעור מחלות לב. בנוסף, לוקים חולי הסוכרת בפגיעות אופיינית ברשתית העין (רטינופתיה סוכרתית) עד כדי עיוורון, במערכת העצבים ובכליות (נפרופתיה סוכרתית). למעלה ממחצית חולי הדיאליזה בישראל הם חולי סוכרת. 
ניתן למנוע את כל סיבוכי הסוכרת אם מתחילים טיפול יעיל מוקדם. שמירה על לחץ-דם הנמוך מ-130/80 ממ"כ, רמת שומני דם תקינה (בעזרת אימון גופני, דיאטה נכונה ותרופות) ורמת גלוקוז קרובה ככל האפשר לערכים תקינים יכולה להבטיח לחולי סוכרת תוחלת חיים ואיכות חיים הקרובים לאלה של אנשים בריאים.

פרופ' מוטי רביד

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה, הוצאת ידיעות ספרים 2007
ממשיכים לדבר על זה בפורום סוכרת

סימפטומים

תסמיני סוכרת משתנים מעט בהתאם לסוג. אנשים הלוקים בטרום סוכרת או בסכרת הריון, יכולים שלא לחוש בתסמינים כלל, לחוש חלק מהתסמינים של סוכרת מסוג 1 וסוכרת מסוג 2 או בכולם.

התסמינים הנפוצים של סוכרת כוללים:

 • צמא.
 • מתן שתן באופן תכוף.
 • רעב קיצוני.
 • ירידה בלתי מוסברת במשקל.
 • עייפות.
 • ראיה מטושטשת.
 • החלמה איטית של פציעות.
 • זיהומים תכופים, למשל בחניכיים, בעור, בנרתיק או דלקות בשלפוחית השתן.

סוכרת מסוג 1 מופיעה על פי רוב בתקופת הילדות או הנעורים. סוכרת מסוג 2, שהיא הנפוצה ביותר, מופיעה בדרך כלל בגיל מבוגר יותר (45 ומעלה).

סיבות וגורמי סיכון

סיבות וגורמי סיכון לסוכרת מסוג 1

בסוכרת מסוג 1, המערכת החיסונית – שבמצבים רגילים נלחמת בחיידקים או בנגיפים מזיקים – תוקפת בטעות והורסת תאים שמייצרים  אינסולין בלבלב. כתוצאה מכך, הגוף נותר עם מעט אינסולין או ללא אינסולין כלל והגלוקוז מצטבר בזרם הדם.

הגורם המדויק לסוכרת מסוג 1 לא ידוע, אולם נראה שהיא מתפתחת על רקע נטייה גנטית בשילוב עם מרכיבים סביבתיים מסוימים. 

סיבות וגורמי סיכון לטרום סוכרת וסוכרת מסוג 2

בטרום סוכרת ובסוכרת מסוג 2, יורדת רגישות התאים לאינסולין (תנגודת לאינסולין) והלבלב אינו מצליח לייצר כמות מספקת של אינסולין, כדי להתגבר על ירידת הרגישות בתאים. במצבים כאלו, הסוכר מצטבר בזרם הדם במקום לעבור אל התאים.

גורמי הסיכון המרכזיים לסוכרת מסוג 2:

 • משקל עודף והשמנה ובמיוחד השמנה בטנית.
 • חוסר פעילות גופנית ואורח חיים יושבני.
 • היסטוריה משפחתית של סוכרת.
 • גיל - הסיכון עולה כשמתבגרים, במיוחד אחרי גיל 45.
 • הופעה של סוכרת הריון במהלך החיים גם אם לאחר ההיריון ערכי הסוכר תקינים.
 • תסמונת שחלות פוליציסטיות.

מצבים נוספים שמשפיעים על הופעת הסוכרת כוללים:

 • לחץ דם גבוה.
 • הפרעות באיזון השומנים בדם ובמיוחד רמות גבוהות של LDL ("הכולסטרול הרע"), רמות נמוכות של HDL ("הכולסטרול הטוב") ורמות טריגליצרידים גבוהות.
כאשר מצבים אלו מופיעים במקביל להשמנת יתר, יש קשר ביניהם ובין התנגדות לאינסולין.

סיבות וגורמי סיכון לסכרת הריון  

במהלך ההריון, השליה מייצרת הורמונים התומכים בהריון, אך גורמים לתאים להיות פחות רגישים לאינסולין. בשלישים השני והשלישי של ההריון, השלייה גדלה ומפרישה כמות גדולה יותר של הורמונים אלו , שמקשים על פעולת האינסולין אף יותר. אצל חלק מהנשים בהריון כמות רבה מידי של גלוקוז נשארת בזרם הדם וגורמת לסוכרת הריון, כי הלבלב אינו מסוגל להגביר את ייצור האינסולין כדי לפצות על הירידה ברגישות. כל אישה הרה עלולה לפתח סוכרת הריון, אך קיימים מספר גורמי סיכון:

 • גיל - נשים מעל גיל 25 נמצאות בסיכון גבוה יותר.
 • היסטוריה משפחתית של סוכרת הריון או סוכרת בכלל או הופעה של סוכרת הריון בהריונות קודמים
 • משקל עודף.

אבחון ובדיקות

הבדיקות לאבחון סוכרת כוללות:
אצל נבדק שאובחן כחולה סוכרת, הרופא עשוי לבצע בדיקות נוספות על מנת לקבוע אם מדובר בסוכרת מסוג 1 או סוכרת מסוג 2 – ששיטות הטיפול בהן שונות. הרופא עשוי להמליץ גם על ביצוע בדיקת רמת המוגלובין מסוכרר במידה ובדיקה זו לא בוצעה בזמן האבחנה.

בדיקות לסכרת הריון
בדיקות לסכרת הריון הן חלק מהבדיקות השגרתיות בהיריון והיא מתבצעת בין השבוע ה-24 והשבוע ה-28 להריון. הבדיקה שמתבצעת בהריון היא בדיקת העמסת הסוכר ("glucose challenge test"). מומלץ לבצע העמסת סוכר מוקדם יותר אצל נשים עם סיכון גבוה לסכרת הריוןבדרך כלל, רמת גלוקוז בדם מעל 140 mg% מעידה על סכרת הריון או על צורך לבצע בדיקת העמסת סוכר מלאה.

בדיקות לטרום סוכרת
ההמלצה כיום היא לבצע בדיקות לגילוי מוקדם של סוכרת או טרום סוכרת, לכל אדם מעל גיל 45 בכל שלוש שנים. במידה והאדם סובל מהשמנת יתר (BMI>25) וגורמי סיכון נוספים כגון הפרעת שומנים בדם, היסטוריה משפחתית, חוסר פעילות גופנית או יתר לחץ דם מומלץ לבצע בדיקות סקר בשלב מוקדם יותר.

בדיקות הסקר הנמצאות כיום בשימוש לאבחנה של סוכרת בשלב מוקדם או טרום סוכרת:\
 • בדיקת סוכר בדם בצום.
 • מבחן העמסת סוכר.
 • רמת המוגלובין מסוכרר.

תופעות נלוות וסיבוכים אפשריים

סיבוכי סוכרת 

סיבוכים מידיים של סוכרת מסוג 1 וסוכרת מסוג 2 מצריכים טיפול דחוף, אחרת הם עלולים להוביל לפרכוסים ולאבוד ההכרה:

 • רמת סוכר גבוהה בדם (היפרגליקמיה).
 • רמה גבוהה של קטונים בשתן (קטואצידוסיס סוכרתי).
 • רמה נמוכה של סוכר בדם (היפוגליקמיה).

סיבוכים ארוכי טווח של סוכרת מתפתחים בהדרגה. הסיכון לסיבוכים עולה ככל שהסוכרת מופיעה בגיל צעיר יותר וכשאין איזון טוב של רמות הסוכר בדם. 

 • מחלות לב וכלי הדם.
 • פגיעה בעצבים (נוירופתיה).
 • פגיעה בכליות (נפרופתיה).
 • פגיעה בעיניים.
 • פגיעה בכפות הרגליים.
 • מחלות בעור ובפה.
 • בעיות בעצמות ובמפרקים.

בסופו של דבר סיבוכים של סוכרת עלולים להוביל לנכות, או אפילו למוות:

סיבוכים של סכרת היריון

רב הנשים הלוקות בסכרת הריון יולדות תינוקות בריאים. יחד עם זאת, רמת סוכר בלתי מאוזנת עלולה לגרום בעיות לאם ולתינוק.

סיבוכים אצל התינוק שעלולים להופיע עקב סכרת הריון: גדילה מוגזמת, רמה נמוכה של סוכר בדם (היפוגליקמיה), תסמונת מצוקה נשימתית, צהבתסוכרת מסוג 2 בשלב מאוחר יותר בחיים, מוות.

סיבוכי סוכרת הריון אצל האם:  קדם רעלת הריוןסכרת הריון גם בהריון הבא, סיבוכים בלידה עקב גודל העובר.

טיפולים ותרופות

הטיפול תלוי בסוג הסוכרת, הוא כולל מעקב מתמיד אחר רמת הסוכר בדם, תרופות המסייעות להורדת רמת הסוכר בדם או הזרקת אינסולין. לגבי אנשים מסוימים תיתכן אף השתלת לבלב.

טיפול בסוכרת מסוג 1 

מאחר ובסוכרת מסוג 1 יש פגיעה בתאים המייצרים אינסולין בלבלב, צריך לספק לגוף אינסולין ממקור חיצוני. את האינסולין מקובל לתת במספר זריקות ביום, כאשר מקובל מינון של זריקה אחת של אינסולין ארוך טווח, בשילוב עם 3 הזרקות אינסולין קצר טווח במהלך היום.
את ההזרקות יש להתאים לפי תוצאות של בדיקה עצמית של רמות הגלוקוז, שנמדדות על ידי דקירת קצה האצבע.

כיום ישנם מכשירים הנמצאים באופן קבוע ברקמת התת עור כך שניתן למדוד את רמות הסוכר באופן רציף וכן להזריק אינסולין ללא צורך בדקירות חוזרות. בעתיד הנראה לעין יהיה מכשיר אחד שיאחד את מדידות הסוכר ואת הזרקת האינסולין, מכשיר זה יחליף את תפקוד הלבלב ללא צורך במעורבות של החולה בהזרקת האינסולין.

טיפול בסוכרת מסוג 2

בסוכרת מסוג 2, התרופות פועלות להורדת רמות הסוכר בדם באמצעות מספר מנגנונים:

 • מטפורמין - תרופה זו מגבירה את רגישות התאים לאינסולין ומפחיתה את יצור הגלוקוז על ידי הכבד.
 • סקרטגוגים - תרופות ממשפחה זו מגבירות את הפרשת האינסולין מתאי הלבלב.
 • אינקרטינים – תרופות אלו מחכות פעילות של הורמון טבעי ומגבירות את הפרשת האינסולין בתגובה לסוכר במזון, מורידות רמות הורמון שגורם להעלאת הגלוקוז בדם (glucagon) ומאטות את קצב פינוי המזון מהקיבה.
 • מעכבי גלוקוזידאז - תרופות אלו מפחיתות את ספיגת הסוכר מהמזון.
 • Thiazolidinedione- מעלה את רגישות רקמת השומן לאינסולין ובכך מגדילה את קליטת הסוכר ברקמת השומן ומאטה את פירוק השומנים.

בכל סוג סוכרת, על מנת להצליח בהתמודדות עם המחלה, צריך להקפיד על תזונה בריאה, להתעמל ולהקפיד על משקל בריא.

במצבים בהם לא ניתן לאזן את ערכי הסוכרת באמצעות טיפול תרופתי ושינוי אורח חיים בלבד יש צורך בהוספה של זריקות אינסולין.

טיפול בסכרת הריון 
הטיפול בסוכרת הריון כולל תזונה מאוזנת ובריאה והתעמלות, מעקב אחר רמות הגלוקוז בדם ובמקרים מסוימים שימוש בתרופות מסוג גליבנקלאמיד (גלובן, גליבטיק) או אינסולין.

צריך לעקוב אחר רמת הסוכר בדם, גם בזמן הלידה. אם רמת הסוכר בדם האם גבוהה בזמן הלידה, התינוק עלול להפריש אינסולין ברמות גבוהות – כתוצאה מכך רמת הסוכר בדם התינוק מיד לאחר הלידה עלולה להיות נמוכה.

טיפול בטרום סוכרת -

באמצעות הקפדה על סגנון חיים בריא, אנשים הלוקים בטרום סוכרת יכולים להחזיר את הסוכר בדם לרמה נורמלית, או לכל הפחות, למנוע את עלייתו לרמות שקיימות בקרב חולי סוכרת מטיפוס 2. שמירה על משקל בריא באמצעות התעמלות ותזונה בריאה, עשויה להועיל.

לעתים תרופות הניטלות דרך הפה, דוגמת מטפורמין (גלוקופג') ואקארבוס (פרנדאס) – יכולות להיות אפשרות טיפולית עבור אנשים שנמצאים בסיכון גבוה. מקרים אלו כוללים מצבים בהם מחלת הטרום סוכרת מחמירה, או שהחולה סובל גם ממחלת לב, מכבד שומני או מתסמונת שחלות פוליציסטיות.

מניעה

לא ניתן למנוע סוכרת מסוג 1 . אולם סגנון החיים הבריא שמסייע בטיפול בטרום סוכרת, בסוכרת מטיפוס 2 ובסכרת הריון עשוי לסייע גם במניעתן.

לעתים ניתן גם להשתמש בתרופות. תרופות לטיפול בסוכרת, הניטלות דרך הפה, כמו מטופרומין (גלוקופג') עשויות להקטין את הסיכון לחלות בסוכרת מסוג 2 . אולם עדיין חשוב מאד להקפיד על סגנון חיים בריא.
רופאים בתחום
ד"ר אלכסנדר גינזבורג
ד"ר אלכסנדר גינזבורג פסיכיאטריה
פרופ' ערד קודש
פרופ' ערד קודש פסיכיאטריה
ד"ר נטלה בלינסון
ד"ר נטלה בלינסון פנימית
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא סוכרת

הורמון המיוצר על-ידי תאי שומן עשוי למנוע תנגודת לאינסולין
הורמון המיוצר על-ידי תאי שומן עשוי למנוע תנגודת לאינסולין
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 25/11/2020

הורמון המיוצר על-ידי תאי שומן עשוי למנוע תנגודת לאינסולין לכתבה המלאה

מחקר חדש עשוי להוביל לשימוש באינסולין בטבליות במקום בהזרקה
מחקר חדש עשוי להוביל לשימוש באינסולין בטבליות במקום בהזרקה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 25/11/2020

מחקר חדש עשוי להוביל לשימוש באינסולין בטבליות במקום בהזרקה לכתבה המלאה

בחנו את עצמכם: מה אתם יודעים על הסוכר שבדם?
בחנו את עצמכם: מה אתם יודעים על הסוכר שבדם?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 08/02/2018

איך משפיעה השינה שלנו על רמות הסוכר בדם, ברגע שהסוכר צונח מיהו האיבר שיפגע ראשון, ואילו מזונות הם היעילים ביותר כאש... לכתבה המלאה

מניעה וטיפול בסיבוכי הרגל הסכרתית
מניעה וטיפול בסיבוכי הרגל הסכרתית
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 24/11/2020

בדומה לסיבוכי סכרת אחרים, הרגל הסכרתית לא מתפתחת פתאום. מדובר בתהליך מתמשך המציג סימנים מקדימים רבים, אותם ניתן למנ... לכתבה המלאה

יום הסוכרת 2013 - לא מתוק בכלל
יום הסוכרת 2013 - לא מתוק בכלל
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 09/12/2013

אי-קבלת החלטה על מלחמה לאומית במגפת ההשמנה, גובה את מחירה. גיל המאובחנים בסוכרת מסוג 2 יורד בהתמדה, והצפי הוא למעל ... לכתבה המלאה

סוכרת מסוג 2 - האם אתם בסיכון לחלות?
סוכרת מסוג 2 - האם אתם בסיכון לחלות?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 23/11/2020

הקלות היחסית באבחנת סוכרת, יחד עם חשיבותו המכרעת של טיפול מוקדם, מעמידות במוקד הטיפול בסוכרת את גורמי הסיכון למחלה.... לכתבה המלאה

נוגדי דיכאון עוזרים לכאבי כימותרפיה
נוגדי דיכאון עוזרים לכאבי כימותרפיה
רועי שני, מערכת אינפומד מאת: רועי שני, מערכת אינפומד 22/11/2020

מחקר קליני חדש שנערך באוניברסיטת מישיגן בארצות הברית מגלה כי תרופות נוגדות דיכאון מסוימות עשויות לסייע בשיכוך כאבים... לכתבה המלאה

שימוש בתרופות בספורט תחרותי
שימוש בתרופות בספורט תחרותי
יבגני וייסברג, מערכת אינפומד מאת: יבגני וייסברג, מערכת אינפומד 09/03/2020

שימוש בתרופות לשיפור ביצועים ספורטיביים מוכר כבר שנים רבות ונעשה במקרים מסוימים למרות שאינו חוקי. מעבר לשיבוש תוצאו... לכתבה המלאה

לצום נכון בשלושה צעדים
לצום נכון בשלושה צעדים
מרגנית בניש מערכת אינפומד מאת: מרגנית בניש מערכת אינפומד 30/09/2013

למרות רמזים של סתיו, יום כיפור יהיה בשיאו של גל החום, ולכן לכל מי שצם, יש לוודא כי אתם עושים זאת בצורה האחראית ביותר. לכתבה המלאה

הגיל השלישי רוצה רפואה דיגיטלית
הגיל השלישי רוצה רפואה דיגיטלית
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 05/07/2020

בניגוד לדעה הרווחת, האוכלוסייה המבוגרת מעוניינת לאמץ אמצעי בריאות דיגיטליים, בעוד דווקא הרופאים הם אלה שמתנגדים לכך... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום סרטן הלבלב

בניהולו של ד"ר רונן ברנר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו