דלג לתוכן

ניתוח הגדלת חזה (Breast Augmentation Surgery)

Breast Augmentation Surgery

מתאים לטיפול ב:

 • סרטן השד
המומחים של Infomed מסבירים:

ניתוח הגדלת חזה הוא הליך כירורגי קוסמטי להגדלת גודל החזה ולשיפור צורתו, בדרך כלל באמצעות שימוש בשתלי סיליקון או בשתלי חזה אחרים. ניתוח הגדלת חזה מבוצע על-ידי כירורגית או כירורג פלסטי שד, ומטרתו היא לשפר את הפרופורציות הטבעיות של המטופלת וליצור פרופיל חזה סימטרי יותר ואסתטי. ההליך המדויק מותאם לצרכים האישיים של כל מטופלת[1].

שד מואר ומסומן בחדר ניתוח לקראת ניתוח הגדלת חזה
צילום: shutterstock | Lisa Eastman

 

מתי מתבצע

ניתוח הגדלת חזה הוא ניתוח פלסטי שנעשה בדך כלל לצרכים אסתטיים בלבד, ועל כן ברוב המקרים הניתוח מיועד לנשים שאינן מרוצות מגודל החזה שלהן; לנשים שהחזה שלהן לא התפתח; לסובלות מחוסר סימטריה התפתחותית בין השדיים; לנשים אחרי הריון ולידה (ובייחוד לאחר הנקה) שהחזה שלהן איבד מנפחו[2]

חשוב לציין כי ניתוח הגדלת חזה אינו מתקן צניחת חזה חמורה. ייתכן ותידרש הרמת חזה יחד עם הגדלת חזה כדי שחזה נפול ייראה מלא ומורם יותר. לעתים קרובות ניתן לבצע הרמת חזה כבר בניתוח להגדלת החזה, במקרים אחרים יהיה צורך לעשות זאת בניתוח נפרד[3].

הכנות לניתוח

ההכנה לניתוח הגדלת חזה כוללת מפגש ייעוץ מקדים, בו מבררים כי אין למטופלת מחלות רקע שאינן מאפשרות את ביצוע הניתוח, ואת הסיבות המביאות אותה לניתוח מסוג זה.

לקראת ניתוח הגדלת חזה, רופא או רופאה מומחית לכירורגיה פלסטית של השד תפנה את המטופלת לבדיקות לפי הצורך - רוב המנתחים/ות הפלסטיים לא יראו צורך בבדיקות מרובות למעט ספירת דם ובדיקת כימיה בדם. נשים מבוגרות יותר לעיתים יתבקשו לערוך גם צילום חזה מקדים. להלן כמה מן ההנחיות שייתכן ויהיה צורך לבצע כחלק מההכנה לניתוח[4]:
 

 • לבצע בדיקת דם.
 • להתחיל ליטול תרופות מסוימות או להפסיק/להתאים מינון של תרופות נוכחיות שהמטופלת נוטלת.
 • להפסיק לעשן.
 • להימנע ממזונות או משקאות מסוימים.
 • להימנע משימוש בסמים.
 • להימנע מנטילת אספירין ותרופות אנטי דלקתיות מסוימות שעלולות להגביר את הדימום.

חשוב לעקוב אחר כל ההוראות שהמנתח/ת נותן/ת לפני הניתוח. ביצוע ההנחיות יעזור לניתוח לעבור בצורה בטוחה יותר וייסע בהחלמה מהירה יותר.
מומלץ לארגן שמישהו יסיע את המטופלת הביתה לאחר הניתוח, ואולי אף שמישהו יישאר בלילה הראשון לפחות. יש לקחת בחשבון שיהי צורך לפחות בשבוע חופש מהעבודה, ובמקרים מסוימים יהיה צורך בהפחתת פעילות לפחות שלושה שבועות מהניתוח[4].

ישנם 2 סוגי שתלים נפוצים: שתלי סיליקון ושתלי מי מלח. שתלי סיליקון הם הסוג הנפוץ יותר מאחר שהם נראים ומרגישים טבעיים יותר. שתלי מי מלח נוטים יותר לדלוף ולהפחית את נפח השד עם הזמן. עם זאת, במקרה של סיליקון, אם השתל דולף, עלולים להיווצר בגוף גושים, בעוד שבשתלי מי מלח המלח ייספג בבטחה בגוף. מומלץ לדון ביתרונות ובחסרונות של כל סוג השתלים עם הכירורג/ית, לצד בחירת הגודל והצורה של השתלים והיכן הם ימוקמו (מאחורי השד או מאחורי שריר השד)[5].

סוג השתל, גודל השתל וניתוח השתל יכולים להשפיע על[4]:
 
 • כמה יכאב לאחר ההליך.
 • כיצד ייראה החזה לאחר ההליך.
 • הסיכונים שבכל שתל ולדליפה ממנו בעתיד.
 • ביקורת וניטור עתידי של החזה.

גודל השתל נבחר תוך דאגה שרקמת השד לא תיפגע: עליו להתאים למידות הגוף, בפרופורציה להיקף בית החזה. הגורמים המשפיעים על ההחלטה בבחירת הגודל הם: כמות העור ובלוטת השד הקיימת, עובי רקמת השד ואלסטיות הרקמה, היקף בית החזה, רוחב השד, המרחק בין שני השדיים וצורת השריר

גודל החזה אינו מדד רפואי, אין מדדים שיקבעו מהו גודל נורמלי של חזה, ולכן גם אין כל מדד שיכול לקבוע מהו חזה החורג מהנורמה, מהו חזה קטן מדי, גדול מדי וכו'.
יש לשמור על צום מלא של 8 שעות לפני הניתוח.

מהלך הניתוח

ניתוח הגדלת חזה מתבצע בהרדמה כללית, ומשך הניתוח הוא כשעה. המטופלת תקבל עירוי אנטיביוטי למניעת זיהום

להלן כמה מן הטכניקות הנפוצות לניתוח[6]:
 
 • הטכניקה הנפוצה ביותר לניתוח הגדלת חזה היא באמצעות חתך בחלק התחתון של השד, בקפל העור הטבעי, דרך פתח זה יוחדר השתל ויונח במקומו. צלקות הניתוח יכולות להיות קצת יותר בולטות בקרב נשים צעירות, רזות, ושלא ילדו.
 • השתל יכול להיות ממוקם גם מתחת לזרוע, כאשר את החתך ניתן לעשות באמצעות אנדוסקופ - כלי עם מצלמה ומכשירי ניתוח מזעריים. אפשרות זו מונעת צלקת סביב השד, אך ייתכן שתישאר צלקת גלויה בחלק התחתון של הזרוע.
 • ניתן לבצע חתך סביב קצה העטרה - האזור הכהה סביב הפטמה. חתך באזור זה עלול ליצור בעתיד בעיות בהנקה ואובדן תחושה סביב הפטמה.
 • בשתלי מי מלח ניתן לבצע חתך ליד הטבור, ובאמצעות אנדוסקופ מזיזים את השתל עד לאזור השד. לאחר הנחת השתל, ממלאים את השתל במלח.

לכל טכניקה ישנם יתרונות וחסרונות, אך לצד כל זאת בדרך כלל נהוג לבצע חתך בקפל התת-שדי, הממוקם מתחת לשד ומסתיר את הצלקת.

לאחר ביצוע החתך במקום הנבחר, יוחדר השתל הרצוי אל תוך הכיס, בשני צדדי בית החזה. החתך ייתפר באמצעות תפרים קוסמטיים מיוחדים, המצופים בחומר אנטי-חיידקי להקטנת הסיכוי בזיהום. אזור בית החזה ייעטף בחבישה אלסטית.

אחרי הניתוח

במקרים רבים, כ- 8 שעות לאחר ניתוח הגדלת חזה ניתן להשתחרר מבית החולים, אך ישנה גם אפשרות להישאר באשפוז לילה, הכל בהתאם למצב המטופלת ולהחלטת המנתח/ת. בימים שלאחר הניתוח יש כאבים והחזה נפוח. עלולים להופיע שטפי דם על פני החזה. ניתן ליטול משככי כאבים במידת הצורך.

החבישה האלסטית תוחלף בחזיית ספורט מיוחדת, המקלה את ההחלמה ומספקת תמיכה לחזה. אין צורך בהוצאת התפרים כיוון שהם נמסים מעצמם.

זמן ההחלמה של ניתוח הגדלת חזה הוא כשבוע ומומלץ בימים אלו להימנע מפעילות גופנית ולנוח.

לפעילות ספורטיבית בהיקף מלא ניתן לשוב רק כחודש לאחר ניתוח הגדלת חזה. המנוחה חשובה מאוד לתהליך ההחלמה.
 

תהליך החלמת הצלקת אורך עד שנה.

סיכונים

 • דחיית השתל - במקרים נדירים, במידה ונוצר זיהום שהגוף לא מתגבר עליו למרות הטיפול האנטיביוטי הממושך, יהיה צורך בהוצאת השתל על ידי ניתוח חוזר.
 • סיבוכי הוצאת השתל - להוצאת השתל יש השפעה שלילית על המראה החיצוני של השד ובית החזה: כפלים ועיוותים כתוצאה מהתכווצות הצלקת ואיבוד נפח השד.
 • אסימטריה - קיים סיכון באי שוויון בין שני הצדדים של אזור הניתוח. קשה לשער באיזו מידה היא תשתפר, בייחוד אם הייתה קיימת אסימטריה ברקמות לפני הניתוח.
 • כאבים כרוניים – כאבים שעלולים להימשך חודשים ואף שנים אחרי ניתוח הגדלת שדיים. הטיפול כולל תרופות נוגדות כאבים, ובמידה ואין ברירה יש להוציא את השתלים.

תוצאות

שתלי חזה אינם מחזיקים מעמד לכל החיים. סביר להניח שיהיה צורך להחליף אותם בשלב מסוים. חלק מהנשים יזדקקו לניתוח נוסף לאחר כ-10 שנים, בין אם בגלל בעיות בשתלים או בגלל שהשדיים שלהן השתנו סביב השתלים[5].

עוד דברים שכדאי לדעת על תוצאות ניתוח הגדלת שד[1]:
 
 • ניתן לבצע ממוגרפיה עם שתלים בחזה, ולכן מומלץ להמשיך ולבצע בדיקות קבועות כפי שנקבע על ידי הרופא/ה.
 • לנשים שעברו הגדלה באמצעות שתלי סיליקון, מומלץ לעבור ניטור תקופתי (באמצעות ממוגרפיה, אולטרסאונד או MRI) לצורך בדיקת שלמות השתל (קרעים הם מצב נדיר, אך עלולים לקרות).
 • הריונות עתידיים או תנודות במשקל עלולים להשפיע על תוצאות הניתוח וייתכן שיהיה צורך בניתוח משני כדי לתקן שינויים שהמטופלת אינה מרוצה מהם לאורך זמן.
 • מאחר שתהליך ההזדקנות הרגיל של החיים ממשיך, עם הזמן רקמת השד משתנה. ניתן לסייע במניעת צניחה מיותרת על ידי לבישת חזייה עם תמיכה המותאמת לרמת הפעילות של המטופלת.
 • כאשר ניתוח הגדלת חזה מבוצע על ידי כירורג או כירורגית פלסטיים מוסמכים ובעלי ניסיון, התוצאות יכולות להישמר זמן ממושך ומרבית המטופלות מרוצות מההליך.

  רופאים בתחום

  כירורגיה פלסטית
  ד"ר ראניה אלח'טיב פאהום מנהלת המחלקה לכירורגיה פלסטית ומשחזרת בבית החולים בני ציון, חיפה
  קראו עליי עוד
  כירורגיה פלסטית
  פרופ' יצחק צילינסקי מומחה לכירורגיה פלסטית ולניתוחי מוז (Mohs)
  קראו עליי עוד
  כירורגיה
  פרופ' משה פפא מנהל (בדימוס) המחלקה לכירורגיה אונקולוגית ומרכז "מירב" לבריאות השד, כירורג בכיר באסותא בתחום השד וכירורגיה של מחלות ממאירות
  קראו עליי עוד

  המומחים של Infomed עונים על שאלות:

  המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

  מאמרים בנושא ניתוח הגדלת חזה

  ניתוח הקטנת חזה לגברים: המדריך המלא
  ניתוח הקטנת חזה לגברים: המדריך המלא
  ד"ר יואב אברהמי מאת: ד"ר יואב אברהמי 25/11/2015

  כ-40% מהגברים סובלים משדיים מוגדלים (גינקומסטיה), תופעה שעבור רבים היא מביכה - אך ניתנת לטיפול. מדוע היא קורית וכיצ... לכתבה המלאה

  טיפים לבחירת רופא פלסטיקאי
  טיפים לבחירת רופא פלסטיקאי
  מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 30/12/2021

  מה חשוב לדעת כדי להבטיח שנקבל תוצאות טובות ובטוחות מטיפול אסתטי או מניתוח פלסטי? הנה כמה טיפים שיעזרו בבחירת רופא/ה... לכתבה המלאה

  שאלות מתוך פורום ניתוחי חזה קוסמטיים

  בניהול ד"ר שגית משולם-דרזון
  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו