דלג לתוכן

ניתוח הגדלת חזה (Breast Augmentation Surgery)

ניתוח הגדלת חזה (Breast Augmentation Surgery)
3 דקות קריאה

ניתוח הגדלת חזה הוא אחד מהניתוח הפלסטיים שנעשה לרוב לצרכים אסתטיים בלבד. ניתוח פלסטי להגדלת חזה מיועד בדרך כלל לנשים שאינן מרוצות מגודל החזה שלהן, לנשים שהחזה שלהן לא התפתח, לסובלות מחוסר סימטריה התפתחותית בין השדיים, ולנשים אחרי הריון ולידה (ובייחוד לאחר הנקה) שהחזה איבד מנפחו. 

ניתוח הגדלת חזה נעשה בדרך כלל על מנת לשפר את הדימוי העצמי ותחושת הנשיות, וזו הסיבה העיקרית בגינה נשים פונות לביצוע ניתוח אסתטי, שאינו בעל נחיצות רפואית. לעתים תכופות, במהלך ניתוח הגדלת שדיים מבוצעת גם הרמת חזה.

השיטה המקובלת בעולם כיום לביצוע הגדלת חזה היא באמצעות שתלי סיליקון. הסיליקון הינו חומר המופק מצורן, ומופיע במספר אופנים: נוזל, צמיגי (ג'ל) ומוצק. החומר נמצא כיעיל ביותר בחיקוי המרקם הטבעי של החזה ועל כן השימוש הנרחב בו.

הכנה לניתוח
ההכנה לניתוח הגדלת חזה כוללת מפגש ייעוץ מקדים, בו מבררים כי אין למטופלת מחלות רקע שאינן מאפשרות את ביצוע הניתוח, ואת הסיבות המביאות אותה לניתוח מסוג זה. 

גודל השתל נבחר תוך דאגה שרקמת השד לא תיפגע: עליו להתאים למידות הגוף, בפרופורציה להיקף בית החזה. מספר גורמים משפיעים על ההחלטה בבחירת הגודל: כמות העור ובלוטת השד הקיימת, עובי רקמת השד ואלסטיות הרקמה, היקף בית החזה, רוחב השד, המרחק בין שני השדיים וצורת השריר. 

גודל החזה אינו מדד רפואי, אין ומעולם לא היו מדדים שיקבעו מהו גודל "נורמלי" של חזה, ולכן גם אין כל מדד שיכול לקבוע מהו חזה החורג מהנורמה, מהו חזה קטן מדי, גדול מדי וכו'. 

לקראת ניתוח הגדלת חזה, רופא המומחה לכירורגיה פלסטית של השד יפנה את המטופלת לבדיקות לפי הצורך - רוב המנתחים הפלסטיים לא יראו צורך בבדיקות מרובות למעט ספירת דם ובדיקת כימיה בדם. נשים מבוגרות יותר לעיתים יתבקשו לערוך גם צילום חזה מקדים.

יש להיוועץ עם הרופא לגבי התרופות שיש להפסיק ליטול לפני הניתוח. אין לשתות אלכוהול כ-48 שעות ולשמור על צום מלא של 8 שעות לפני הניתוח.


תהליך הניתוח
ניתוח הגדלת חזה מתבצע בהרדמה כללית, ומשך הניתוח כשעה. המטופלת תקבל עירוי אנטיביוטי למניעת זיהום. 

בניתוח המנתח יוצר מעין "כיס הפרדה" אליו יוחדר השתל - מתחת לשד או מתחת לשריר החזה (ה-pectoralis muscle), בהתאם להחלטת המנתח והמטופלת קודם לכן. 

קיימות שלוש אפשרויות לביצוע החתך הניתוחי: בקו היקף הפטמה (גבול העטרה - areola), בקפל התת-שדי, כלומר בתוך קיפול העור המתחבר עם השד, או בבית השחי. 

לכל אפשרות יתרונות וחסרונות, עם זאת בדרך כלל מומלץ חתך בקפל התת-שדי, הממוקם מתחת לשד ומסתיר את הצלקת. 

לאחר ביצוע החתך במקום הנבחר, יוחדר השתל הרצוי אל תוך הכיס, בשני צדדי בית החזה.

החתך ייתפר ע"י תפרים קוסמטיים מיוחדים, המצופים בחומר אנטי-חיידקי להקטנת הסיכוי בזיהום. אזור בית החזה ייעטף ע"י חבישה אלסטית.

 


סיכונים ספציפיים של ניתוח הגדלת חזה:

דחיית השתל - במקרים נדירים, במידה ונוצר זיהום שהגוף לא מתגבר עליו למרות טיפול אנטיביוטי ממושך, דרך הטיפול הוא הוצאת השתל, בניתוח חוזר.


סיבוכי הוצאת השתל - להוצאת השתל יש השפעה שלילית על המראה החיצוני של השד ובית החזה: כפלים ועיוותים כתוצאה מהתכווצות הצלקת ואיבוד נפח השד.


אסימטריה - קיים סיכון באי שוויון בין שני הצדדים של אזור הניתוח. קשה לשער באיזו מידה היא תשתפר, בייחוד אם הייתה קיימת אסימטריה ברקמות לפני הניתוח.


כאבים כרוניים - עלולים להמשך חודשים ואף שנים אחרי ניתוח הגדלת שדיים. הטיפול כולל תרופות נוגדות כאבים ובמידה ואין ברירה הוצאת השתלים.


הטיפול אחרי הניתוח
כ- 8 שעות לאחר ניתוח הגדלת חזה ניתן להשתחרר מבית החולים אך ישנה גם אפשרות להישאר באשפוז לילה, ע"פ החלטת המנתח. בימים שלאחר הניתוח יש כאבים והחזה נפוח. עלולים להופיע שטפי דם על פני החזה. ניתן ליטול משככי כאבים במידת הצורך. 

החבישה האלסטית תוחלף בחזיית ספורט מיוחדת, המקלה את ההחלמה ומספקת תמיכה לחזה. אין צורך בהוצאת התפרים כיוון שהם נמסים מעצמם. 

זמן ההחלמה מניתוח הגדלת חזה הוא כשבוע ומומלץ בימים אלו להימנע מפעילות גופנית ולנוח. 

לפעילות ספורטיבית בהיקף מלא ניתן לשוב רק כחודש לאחר ניתוח הגדלת חזה. המנוחה חשובה מאד לתהליך ההחלמה. תהליך החלמת הצלקת אורך עד שנה.רוצה להתייעץ בנוגע לניתוח שד? שאלי את המומחה בפורום הגדלת חזה ואסתטיקה של השד >>>

רופאים בתחום
פרופ' דן ערבות
פרופ' דן ערבות כירורגיה
ד"ר ינאי בן גל
ד"ר ינאי בן גל כירורגיה של בית החזה
ד"ר ארז קכל
ד"ר ארז קכל כירורגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא ניתוח הגדלת חזה

ההריון "הרס לך את הגוף"? הכל על ניתוחים פלסטיים אחרי לידה
ההריון "הרס לך את הגוף"? הכל על ניתוחים פלסטיים אחרי לידה
ד"ר קרן אגם מאת: ד"ר קרן אגם 01/03/2016

הבטן הנפולה, העור שכבר אינו מתוח והחזה, שנראה כאילו "התרוקן": הגוף שלנו משתנה מאוד לאחר ההריון והלידה. איזה ניתוחים... לכתבה המלאה

חושבת על הגדלת חזה? כל מה שאת חייבת לדעת לפני ההחלטה
חושבת על הגדלת חזה? כל מה שאת חייבת לדעת לפני ההחלטה
נדב בנדל, מערכת אינפומד מאת: נדב בנדל, מערכת אינפומד 18/08/2015

אלפי נשים בוחרות מדי שנה לעבור הגדלת חזה, או ניתוחים פלסטיים אחרים בשדיים. מה ההבדל בין הגדלה להרמה ומהם הסיכונים ש... לכתבה המלאה

חשוב שתדעו: כל מה שהרופא חייב לספר לכם לפני הניתוח
חשוב שתדעו: כל מה שהרופא חייב לספר לכם לפני הניתוח
עו"ד דניאל סרור ועו"ד דורון כספי מאת: עו"ד דניאל סרור ועו"ד דורון כספי 03/12/2015

עומדים לפני ניתוח? על פי חוק הרופא מחויב לספר לכם על כל הסיכונים - והחלופות. עד כמה המידע צריך להיות מפורט ומתי מדו... לכתבה המלאה

לנשים בלבד: כל השינויים שניתן לעשות היום בחזה
לנשים בלבד: כל השינויים שניתן לעשות היום בחזה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 10/10/2019

אילו שיטות קיימות כיום? האם להגדיל או להקטין? מה עדיף? מה ההשלכות? ומתי מתחילים? כל הדברים שרציתם לדעת על טיפולים א... לכתבה המלאה

ניתוחים פלסטיים - כיצד הם הפכו לאופנתיים
ניתוחים פלסטיים - כיצד הם הפכו לאופנתיים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 17/10/2010

ניתוחים פלסטיים - כיצד הם הפכו לאופנתיים לכתבה המלאה

המדריך להגדלת חזה
המדריך להגדלת חזה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 23/11/2011

מקבץ שאלות נפוצות ותשובות למתלבטות בדרך להגדלת חזה לכתבה המלאה

הרגע שאחרי: הבדיקות שאת צריכה לבצע אחרי ניתוח להגדלת חזה
הרגע שאחרי: הבדיקות שאת צריכה לבצע אחרי ניתוח להגדלת חזה
מור - רפואה מתקדמת בשבילך מאת: מור - רפואה מתקדמת בשבילך 25/12/2017

אם לשם העצמת הדימוי העצמי, שיפור מראה החזה לאחר הלידות וההנקה, או מכל סיבה אחרת, הגדלת חזה הפכה לאחד מהניתוחים הנפו... לכתבה המלאה

הקשר שבין בדיקת ממוגרפיה לניתוח הגדלת חזה
הקשר שבין בדיקת ממוגרפיה לניתוח הגדלת חזה
ד"ר מיכל רביד מאת: ד"ר מיכל רביד 10/10/2019

הקשר שבין בדיקת ממוגרפיה לניתוח הגדלת חזה לכתבה המלאה

הגדלת חזה
הגדלת חזה
ד"ר נועם חי מאת: ד"ר נועם חי 10/10/2019
  • חסות

הגדלת חזה היא ניתוח אסתטי פופולרי מאוד בקרב נשים בארץ ובעולם. בתרבות המודרנית ובמדינות חוף רבות דוגמת ישראל וברזיל,... לכתבה המלאה

12 שאלות על טיפולים אסתטיים וניתוחים, והתשובות להן
12 שאלות על טיפולים אסתטיים וניתוחים, והתשובות להן
פרופ' יהודה אולמן מאת: פרופ' יהודה אולמן 11/03/2020
  • חסות

האם הזרקות של חומרי מילוי עשויות להחליף ניתוח מתיחת פנים, מהם היתרונות והחסרונות בשימוש בשומן עצמי כחומר מילוי, איך... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום סרטן העור וניתוחי מוז (מוס)

בניהולו של ד"ר עופר ארנון
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו