דלג לתוכן

הסרת שיער בלייזר (Laser Hair Removal)

טיפולים אסתטיים
3 דקות קריאה

הסרת שיער בלייזר, הוא טיפול שמטרתו לטפל בצמיחה של שיער, על מנת למנוע גדילתו מחדש במקומות בגוף בהם הוא אינו רצוי, מסיבות אסתטיות, ולעיתים אף כטיפול בשיעור יתר.

נשים וגברים פונים בשנים האחרונות אל טיפולי הסרת שיער בלייזר, לצורך הסרת שיער ממקומות בולטים יותר או פחות בגופם: בית החזה, הגב, הרגליים, בית השחי, הפנים, המפשעה ועוד. 

טיפול הורדת שיער בלייזר, נועד למנוע צמיחה מחודשת של תאי מלנין המצויים בשכבות העור  ובזקיקי השערה. קרני הלייזר הפוגעות בתא המלנין, נספגות ומפרקות את זקיק השערה, כך שצמיחת שיער מחודשת באותו אזור שהוקרן מעוכבת או מופסקת.

טיפולי לייזר להסרת שיער נקראים לעיתים אף הסרת שיער "לצמיתות", על אף שמונח זה אינו תמיד מדויק, והטיפול אינו מבטיח כי לאחר זמן לא יצמחו כלל שערות חדשות. מרבית הטיפולים עוזרים לדילול כמות השיער שצומח בצורה משמעותית.

מטרת הטיפול היא אסתטית, ולרוב הטיפול מקטין את הצורך בשימוש באמצעים אחרים להסרת שיער כגון טיפולי שעווה, גילוח וכו', אשר כרוכים בעלויות ובזמן למטופל.

כיום קיימות מספר שיטות להורדת שיער בלייזר וכמה מכשירים להסרת שיער שנועדו לפגוע בזקיק השערה ולמנוע צמיחה חוזרת, כגון שימוש במכשיר עם קרני אינפרא-אדום ועוד.

מתי מתבצע

טיפול לייזר להסרת שיעור מיועד לאנשים המעוניינים להפחית את צמיחת השיער באזורים מסוימים בגוף, אך לא ניתן להבטיח שהשיער לא ישוב לצמוח. עם זאת, ברוב המקרים כן יהיה דילול של צמיחת השער באזור.

את הטיפול אפשר להתחיל מגיל 18 או 3 שנים לאחר הופעת מחזור סדיר אצל נשים. גברים יכולים להתחיל את הטיפול להסרת השיער באזורי הגב, הכתפיים והעורך רק לאחר גיל 30.

הכנות לטיפול

לפני ביצוע טיפול הסרת שיער בלייזר יש צורך במפגש מקדים, בו רופא עור מתכנן עם המטופל את האזור המיועד לטיפול, על פי סוג העור, צבעו, צבע ועובי השערה, ורצון המטופל.

הרופא יברר כי אין אינדיקציות המונעות מן המטופל לעבור את טיפול הלייזר, כגון נטילת תרופות מסוימות (למשל תרופות לטיפול באקנה), גוון העור, גוון השערות, עובי השיער ועוד. לעיתים ישלח הרופא את המטופל לבדיקות דם לרמות הורמונים (טסטוסטרון, אסטרוגן או תפקודי תריס), על מנת לברר כי אין בעיה הורמונלית העומדת מאחורי השיעור או שיעור היתר.

לפני טיפול הסרת שיער בלייזר יש לגלח את השיער מהאזור הנבחר (חשוב להבהיר כי אין להסיר את השיער באמצעים אחרים כגון מריטה, שעווה, חוט או מכשיר חשמלי).

בזמן הטיפול

לקראת טיפול הסרת שיער בלייזר ניתן למרוח משחה על האזור הנבחר לצורך הרדמה מקומית של העור, בייחוד באזורים רגישים יותר, כגון בתי השחי, המפשעות, הפנים, הגב והחזה. משחה זו אף עוזרת לקרני הלייזר לחדור עמוק יותר אל תוך שכבות העור.

בהמשך, טכנאי מיוחד או רופא, מפעיל את מכשיר הלייזר על גבי העור באזור המבוקש. פגיעת קרני הלייזר בעור לרוב גורמת לאי נוחות מסוימת או אף לכאבים, למרות השימוש במשחה להרדמה מקומית. קרן הלייזר החודרת את תא השערה, פוגעת בתא המלנין, והחום המשתחרר גורם להרס הזקיק. 

טיפול הסרת שיער בלייזר נמשך אמנם מספר דקות עד חצי שעה, אך ישנו צורך במספר מפגשים חוזרים על מנת להעלים את מרבית השיער באזור. באזורים בעלי שער עבה יותר, יידרשו יותר טיפולים.

אחרי הטיפול

לאחר טיפול הסרת שיער בלייזר המטופל משוחרר לביתו. יתכנו תופעות לוואי כמו רגישות עורית למשך מספר ימים לאחר הפעולה, הכוללת אדמומיות של העור, רגישות למגע, נפיחות למגע או רגישות לאור השמש. בשל כך, רצוי להימנע מחשיפה לשמש בימים שלאחר הטיפול, ללבוש בגדים מגנים ולהשתמש בקרם הגנה מקרינה. 

מספר ימים עד שלושה שבועות לאחר הטיפול צומחות שערות באזור הטיפול אשר לרוב נושרות באופן מידי.

על מנת לראות תוצאות משמעותיות יש צורך בחזרה על הפעולה מספר פעמים, זאת במידה ומבחינים בצמיחת שיער מלאה באזור הטיפול. החזרה על הטיפול היא תהליך שיכול לקחת זמן ממושך – שבועות עד חודשים.

סיכונים 

•צלקות – אופי החלמת הצלקת תלוי בעיקר בגנטיקה, ובמרכיבים נוספים על פני העור (למשל- ידוע כי קעקועים גורמים ליותר הצטלקות עקב הטיפול). אין דרך לצפות כיצד הצלקת תחלים, אך לרוב הן מטשטשות עם הזמן.

כוויות מקומיות.

•תופעות של היפו והיפר פיגמנטציה (הבהרה או התכהות של העור בהתאמה). בדרך כלל מדובר במצב זמני שחולף תוך מספר שבועות. לעיתים נדירות הסימנים אינם חולפים.

•הופעת שכבת עור נוקשה ויבשה (crusting, scabbing) באזור הטיפול, אשר חולפת תוך ימים ספורים.

•מי שאינו מתאים לטיפול, חשוף לסיכונים שבהסרת שיער בלייזר באופן מוגבר ולצמיחת שיער מוגברת באזור הטיפול.

על המטפל לתת הנחיות ברורות לגבי התסמינים שעלולים להופיע, ובכל מקרה של ספק יש לפנות לקבלת טיפול רפואי.

תוצאות הטיפול

מספר הטיפולים הדרושים והתדירות שלהם נקבעת על ידי המטפל, והתוצאות המתקבלות משתנות בהתאם לאזור הנבחר, לגוון העור, לגוון השיער, לעוביו של השיער ולתגובתו הטבעית של הגוף לטיפול. התוצאות המוצלחות ביותר מושגות באנשים בעלי עור בהיר ושיער כהה. אנשים בעלי שיער דקיק ובהיר לרוב אינם מתאמים לטיפול. כמו כן, הטיפול לא מבוצע על אנשים הסובלים מפסוריאזיס, אפילפסיה, בחלק ממקרי הסוכרת וממחלות מערכתיות נוספות.

שייך לתחום: ניתוחים בתחום רפואה אסתטית

רופאים בתחום
ד"ר ליאת סמואלוב
ד"ר ליאת סמואלוב עור ומין
ד"ר הלנה מרטינז
ד"ר הלנה מרטינז עור ומין
ד"ר שנטל זיתון-אזוגי
ד"ר שנטל זיתון-אזוגי עור ומין
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא הסרת שיער בלייזר

במיוחד לקיץ: מהי השיטה העדיפה להסרת שיער?
במיוחד לקיץ: מהי השיטה העדיפה להסרת שיער?
מערכת אינפומד בשיתוף אקטיב מערכות אופטיות בע"מ מאת: מערכת אינפומד בשיתוף אקטיב מערכות אופטיות בע"מ 28/04/2022
  • פרסומת

הסרת שיער מהווה את אחד מהטיפולים האסתטיים המבוקשים ביותר בקרב גברים ונשים כאחד. לצד העלייה החדה בביקוש לטיפולי הסרת... לכתבה המלאה

השאלות החשובות ביותר על טכנולוגיות להסרת שיער - והתשובות
השאלות החשובות ביותר על טכנולוגיות להסרת שיער - והתשובות
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 13/01/2022
  • חסות

הסרת שיער באמצעות טכנולוגיות שונות הפכה לפתרון שכיח המספק לגברים ונשים כאחד הזדמנות ליהנות מעור חלק לטווח ארוך. אם ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום ניתוחי אף

בניהולו של ד"ר יעקב בר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו