שאלה - עייפות ותסמינים דמויי מחלת הנשיקה

השאלה:
אני בת 34 ובריאה בדרך כלל. אני אם לשני תינוקות. לפני כשנה וחצי התחלתי לחוש ברע. יש לי כאבים בכל הגוף כמו בשפעת: כאבי שרירים, קור, עייפות וסחרחורות, בעיקר כאבי שרירים ועייפות כרונית. תופעה זו חזרה ונשנתה במהלך השנה וחצי האחרונות. בבדיקות דם התקבלו התוצאות הבאות:

CMV IgG 15 IU/ML POSITIVE
CMV IgM NEGATIVE
EBV IgM NEGATIVE
EBV EBNA IgG POSITIVE

האם יש לי מחלת הנשיקה? מה המשמעות של זה? האם זה מסביר את זה שאני בשנה וחצי האחרונות מרגישה לא טוב וסובלת מעייפות כרונית, תשישות, סחרחורות, וחוסר תפקוד? האם נכון שמחלת הנשיקה היא לכל החיים? האם אני מסכנת את ילדי בנשיקות? אני פוחדת להעביר להם את זה.

אני מתכננת הריון נוסף בזמן הקרוב. האם מסוכן להיכנס להריון עם תוצאה כזו? אני ממש בפניקה שזה לכל החיים וזה משפיע על התפקוד היומיומי שלי.


תשובה:


תוצאות בדיקתך מעידות על כך שבעבר (לפני לפחות חצי שנה או יותר) נדבקת בווירוסים שגורמים למחלת הנשיקה וגופך פיתח נוגדנים נגדם. ייתכן שחלית בילדותך וכלל לא חשת בכך, או שחלית לפני כמה שנים וחשת במחלה דמויית שפעת או דלקת גרון. בכל מקרה, כעת אינך חולה במחלת הנשיקה, אינך מדבקת כלל בשום צורה, ואת במצב אידאלי להרות מבחינת המחלה הזאת, מכיוון שגופך מחוסן מפני המחלה ואין חשש שתידבקי במהלך ההריון.

ההסתייגות היחידה היא שלעיתים לאחר מחלת הנשיקה עלולה להישאר תחושת עייפות שנמשכת זמן רב, במקרים קיצוניים אפילו שנים. אבל התופעות שאת מתארת אינן מתאימות לתופעות מאוחרות של מחלת הנשיקה. רצוי לבצע בירור בכיוונים אחרים: ספירת דם ובדיקה של תפקודי בלוטת התריס. התייעצי עם רופא המשפחה שלך.

ד"ר נועה גולדשר מינרבי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!