שאלה - בעיות בהטלת שתן לאחר סרטן שלפוחית השתן והסרת בלוטת הערמונית

השאלה:
אני בן 64. לפני שנתיים התגלה אצלי CIS בשלפוחית השתן וטופלתי בשני מחזורי BCG. הביופסיה האחרונה, שנעשתה לפני כחצי שנה, לימדה שהסרטן נבלם. בדיקת ציסטוסקופיה לפני חודשיים הראתה שנפח השלפוחית כמעט תקין והרקמה נראתה בעין תקינה.

לפני ארבע שנים עברתי TURP. למרות כל הנאמר אני סובל מכל מרכיבי הסינדרום: תכיפות, דחיפות, קשיים בריקון השלפוחית, זרם מוחלש, ובעיקר צריבה או כאב בשלפוחית, המחריפים בדרך כלל בערב ובלילה. נפח השתנה בודדת איננו עולה בדרך כלל על 40 סמ"ק.

לאורולוגים המטפלים אין מענה לגבי סיבות התכיפות הרבה והכאבים. האם ייתכן שטיפול ה- BCG פגע באופן בלתי הפיך בעצבי שלפוחית השתן? האם יש הסבר אחר לתכיפות ולכאב? האם יש דרכי טיפול אפקטיביות למצב הקשה הזה?


תשובה:


במקרה של סרטן בשלפוחית השתן (CIS) יש צורך במעקב ממושך. אינני רואה כל סיבה לקשר את הטיפול ב- BCG עם פגיעה עצבית כלשהי בשלפוחית.

תופעות הלוואי שאתה מתאר אכן משקפות חסימה שלא אמורה להיות לאחר סדרת הטיפולים שפירטת. בשלב זה יש להמשיך במעקב, לבצע בדיקות אולטרסאונד תקופתיות משולבות עם ציסטוסקופיה על פי פרוטוקול הרופא המטפל. יש להניח כי תוכל לשלב טיפול תרופתי שעשוי להקל על החסימה ול הקשיים בריקון באמצעות הורדת הטונוס השרירי במערכת השתן התחתונה.

תרגיש טוב,

ד"ר עופר לימונד - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!