שאלה - סיבות אפשריות להתכווצויות שרירים ברגליים

השאלה:
בשבועות האחרונים אני סובלת מכאבים ברגליים - מתחת לברך, לאורך העצם ועד האצבעות הקטנות של הרגליים. הם מתרחשים בעיקר תוך כדי שכיבה, ואני מתעוררת בלילה לפעמים שלוש פעמים עם התקפי כאבים. בהתקף הכאב מתכווצות לי האצבעות הקטנות של הרגליים וכאילו "נמשכות" כלפי מעלה. ההתקפים נמשכים 5-10 דקות, ואני מצליחה להיפטר מהם רק כשאני עומדת ומצמידה את כפות הרגליים לקיר בתנועה של כאילו לעמוד על האצבעות, כשהאצבעות צמודות לרצפה והעקב נלחץ אל הקיר.

הכאב בהתקף הוא חד מאוד, חזק, וכפי שאמרתי הוא קורה לרוב כשאני שוכבת, אבל גם במצבים אחרים - למשל, פעם זה קרה תוך כדי נהיגה. לפעמים די בתנועת מתיחה קלה של הגוף, תוך כדי שכיבה - ופתאום מגיע התקף. בעבר זה קרה בתדירות נמוכה, ובאחרונה כמעט כל לילה, וכשאין התקף, אני חשה רגישות מסוימת לאורך העצם של הרגל, מתחת לברך ולכיוון מטה. בעבר הייתי אצל נוירולוג, אבל הוא לא נתן לי שום תשובה מספקת וגם לא הסבר. חיפשתי גם באינטרנט, אך לא מצאתי תיאור דומה.


תשובה:

התסמינים אותם את מתארת יכולים להיגרם ע"י מספר סיבות, ביניהן:
מאמץ מופרז של השרירים, התייבשות, ישיבה ממושכת, סוכרת, ירידה ברמות האשלגן, הפרעות עצביות-שריריות כגון פרקינסון, תרופות מסוימות, שתיית אלכוהול ולעיתים זה מתרחש ללא כל סיבה.

ישנו טיפול להתכווצויות אלו של השרירים, והוא כולל תרופות הרגעה כגון קלונקס או אסיוול, אך לפני זה אמליץ לך לפנות לרופא מטפל להיבדק ולברר את הסיבה להתכווצויות ולאחר מכן לקבל טיפול אם יהיה צורך.

בהצלחה,
ד"ר קרן גלרון - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!