//

שאלה - ספורטאי שמעוניין לקחת אפדרין לשיפור הביצועים

השאלה:
ברצוני לרכוש אפדרין בצורה של כדור כדי שיעזור לי לשפר את הריצה שלי. אני אמור לרוץ ריצת 3 ק"מ, וכרגע אני צריך להוריד את זמן הריצה שלי בדקה וחצי (מ- 14 וחצי ל- 13).
אני אמור להיבחן על הריצה הנ"ל 3 פעמים בהפרש של חודש.
ברצוני לדעת את כל הסיכונים והיתרונות שיש בלקיחת אפדרין ואת אופן השימוש והמינון המומלץ, תופעות הלוואי שמתלוות ואלו שאולי יתעוררו, ומהם הסיכויים להן.
כמו כן כל דבר שאתם חושבים שאני צריך לדעת ויוכל לעזור לי.
רמת פעילות הגופנית שלי גבוהה - אני מבצע ריצה כ- 3- פעמים בשבוע.
אינני מצליח להגיע לתוצאה הרצויה מכיוון שאני מרגיש שאין לי יותר אוויר, ולא בגלל כאבי רגליים או כל דבר אחר.


תשובה:

אולי תשובתי לא תספק את רצונך, אך אין כל סיבה רפואית לתת לאדם בריא, גם אם הוא ספורטאי מקצועי (ואולי משום שהוא ספורטאי מקצועי), תרופות או תוספים על מנת לשפר את יכולתו הספורטיבית.

מבחינה רפואית אתה בחור בריא בעל כושר גופני מצויין. לכל תרופה שתיקח יש תופעות לוואי שיכולות להיות קשות ובלתי הפיכות, ולכן כרופא איני ממליץ כלל ליטול כל תוסף שהוא על מנת לשפר את ביצועיך. על מנת "לרכוש" אפדרין עליך לקבל מרשם רופא, ואף רופא לא אמור לתת לך מרשם שכזה. רכישת כדורים שלא מבית מרקחת מסודר ושלא באמצעות מרשם אינה תחת פיקוח, כך שלא תוכל לעולם לדעת מה הם מכילים, והם יכולים להכיל חומרים אחרים, מסוכנים מאד וממכרים. ייתכן שאתה צריך להתאמן יותר על מנת לשפר את הריצה שלך, ואני חושב שיש להתמקד באימון ולא בתרופות.

לגבי חוסר האוויר שאתה חש, ייתכן וקיימת בעיה אחרת בתפקוד לב-ריאה שמגבילה אותך (אם כי הסבירות לכך מאד נמוכה). על מנת לברר בעיה זו תוכל לפנות לרופא ריאות שיפנה אותך לבדיקת מאמץ מיוחדת הבודקת את תפקוד הלב והריאות במקביל.

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!