שאלה - האם יש דרכים לגבוה אחרי גיל 21?

השאלה:
אני בן 21, גובהי 167 ס"מ. גבהו של אבא שלי 1.72 מטר ושל אימי 1.57 מטר. אני לא גובה מאז 17. לאחרונה נכנסתי לאתרי אינטרנט וראיתי שיש כל מיני תרופות, מדרסים לנעליים ופעילות ספורט הכוללות מתיחות וכו' המאפשרות להשיג עוד כמה ס"מ בודדים גם עד גיל 30, לדוגמה http://www.gainheight.com.

האם יש אמת בדבר? באתר הזה מוכרים מדרסים שלדבריהם גורמים להורמון הגדילה לפעול שוב. אם זה לא נכון, האם יש איזושהי דרך פרט לניתוח להשיג עוד כמה ס"מ?


תשובה:


הגובה הממוצע בארץ הוא 165 ס"מ לנשים, ו-175 ס"מ לגברים. ומכאן שאמנם אינך גבוה, אך אינך נמוך מדי, ולמרות זאת נראה שהעניין מטריד אותך. לאחר גיל ההתבגרות נפסקת בדרך כלל הצמיחה לגובה עקב ירידה ברמת הורמון הגדילה, שינויים אנטומיים בעצמות הגוף ועוד. בארץ לא נהוג "לטפל" במקרים כמו שלך, מכיוון שלא מדובר בגובה חריג.

אמנם ניתן למצוא היום שיטות שונות ל"הארכה", בעיקר בארה"ב, אך רוב השיטות והטיפולים המוצעים עדיין בחיתוליהם, כך שאין מספיק מידע מהימן על יעילותם או על תופעות הלוואי והנזקים שהם עשויים לגרום. בבית החולים קפלן ישנו מרכז ארצי לצמיחה הנקרא "מאמץ". הם אמנם מתעסקים בעיקר בבעיות גדילה אצל ילדים, אך אולי יוכלו לייעץ גם לך.

ד"ר מורן שויקה-רבאו - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!