שאלה - הסיבות לקשיי בליעה של מוצקים ונוזלים

השאלה:
אני סובלת מקשיי בליעת נוזלים ומוצקים, לא באופן קבוע, מידי פעם. לא מקיאה ולא יורדת במשקל ואין לי חוסר תיאבון, פשוט לעיתים אני מרגישה שהאוכל או הנוזלים עוצרים באזור החזה ולאחר אכילה אני מרגישה כובד בבטן. עברתי גסטרוסקופיה ובה נמצא שהוושט תקין, אך התברר שיש לי דלקת בקיבה. לקחו לי ביופסיה ועברתי בדיקות דם, והכל תקין, אך הכולסטרול גבוה.

מה זה אמור להיות? האם מדובר במחלה מסוכנת? האם צריך להפריד בין קושי בבליעת מוצקים בעיקר לבין קושי בבליעת מוצקים ונוזלים?


תשובה:


אכן, יש חשיבות רבה להיות שקשיי הבליעה רק בבליעת מוצקים או גם בבליעת נוזלים. קשיי בליעה של מוצקים בלבד מעידים לרוב על בעיה אנטומית חסימתית, למשל על גוש גידולי שחוסם את מעבר המזון. במקרה שלך, סיבה זו נשללה, מכיוון שעברת גסטרוסקופיה ללא ממצא חסימתי כלשהו.

קשיי בליעה הן של מוצקים והן של נוזלים עשויים להעיד על בעיה פונקציונלית, כמו רפיון (רלקסציה) לא תקין של סוגר הוושט התחתון, בעיה עצבית באזור ועוד. העובדה שלא נמצא ממצא חסימתי, כמו גם העובדה שאינך מקיאה או יורדת במשקל, מפחיתות את הסבירות שמתרחש משהו מסוכן.

עם זאת, נראה שהתסמינים מטרידים, ועל כן אני ממליצה על המשך בירור: צילום רנטגן עם בריום, על מנת לבדוק את מצב הוושט, ובהמשך, במידת הצורך, בדיקת מנומטריה (בדיקת לחצים באזור הוושט). הבדיקות האלה אמורות לעזור בפענוח הסיבה לתופעה.

ד"ר מורן שויקה-רבאו - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!