שאלה - על בצקת ריאות ואי ספיקת לב

השאלה:
עברתי אירוע בצקת ריאות חריפה לפני חצי שנה (כולל איבוד הכרה) ומאז אושפזתי כ- 6 פעמים נוספות בגין בצקת ריאות "קלה".
בדיקות הלב נמצאו תקינות (כולל צנתור שהמליצו לי לעשות ונמצא תקין). בדיקות MRI לכליות ומיפוי לב נמצאו תקינים. עדיין לא מצאו את הגורם לבעיה. אבקש תשובתכם.


תשובה:

בצקת ריאות הינו מצב בו מצטברים נוזלים ברקמת הריאה ונפגמת הנשימה.
במיעוט המקרים בצקת ריאות נגרמת ממחלות ריאה שאינן קשורות לאי-ספיקת הלב. במקרים אלה מדובר במחלות קשות, כגון דלקת ריאות קשה, אלח דם, שאיפה של תוכן קיבה, פגיעה טראומטית קשה של בית החזה או לאחר עירויי דם רבים.
בשאר המקרים בצקת ריאות הינה ביטוי של אי ספיקת הלב. יש לברר את תפקוד הלב ולחפש סיבות לאי ספיקת הלב.

תפקוד הלב נבדק בעיקר על ידי בדיקת אקו לב המדגימה את כושר התכווצות הלב, תפקוד מסתמי הלב ומידות חללי הלב. אם עוד לא ביצעת בדיקה זו עליך לבצעה על מנת לאבחן האם אתה סובל מאי-ספיקת לב.

ישנן מספר סיבות היכולות לגרום לאי-ספיקת לב. הנפוצות ביותר הן: מחלת לב איסכמית, יתר לחץ דם, הפרעות בקצב הלב ומחלות של מסתמי הלב. לא ברור לפי מכתבך האם אתה סובל ממחלות אחרות, כגון יתר לחץ דם, העשויות לגרום לאי-ספיקת לב.

מחלת לב איסכמית (היצרות של עורקי הלב בגלל טרשת העורקים) היא הסיבה השכיחה לאי ספיקת לב ויכולה להסביר התקפים חמורים יותר המביאים לבצקת ריאות. במסגרת הבירור שביצעת, שכלל מיפוי לב וצנתור, לא מצאו עדות למחלת לב איסכמית.

מצב נוסף היכול לגרום להתקפי אי-ספיקת לב ובצקת ריאות הוא יתר לחץ דם התקפי לא מאוזן. במקרה כזה יש לחפש גורמים ליתר לחץ דם לא מאוזן, כגון היצרות של עורקי הכליה (עורקי הכליה תקינים אצלך כנראה, על פי בדיקת MRI כליות שביצעת).
סיבות נוספות יכולות להיות גידול מסוג פאוכרומוציטומה או הפסקה פתאומית של הטיפול התרופתי להורדת לחץ הדם. בדיקת סקר לפאוכרומוציטומה נעשית על ידי בדיקת איסוף שתן במשך יממה.
ניתן לחפש עדות להפרעת קצב הלב על ידי בדיקת הולטר לב.

בכל מקרה מומלץ להמשיך את הבירור על ידי הרופא המטפל או על ידי רופא קרדיולוג המומחה באי ספיקת לב ויתר לחץ דם.

רפואה שלמה.

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!