שאלה - הטיפולים הקיימים לאטופיק דרמטיטיס

השאלה:
מילדותי אני סובל מאטופיק דרמטיטיס בכל הגוף. אני כעת בן 25. האם ניתן להיפטר מהמחלה? האם יש מחקרים חדשים בתחום? האם יש תרופות חדשות? האם יש תקווה?


תשובה:


אטופיק דרמטיטיס היא מחלה דלקתית כרונית של העור, אשר מערבת יחסי גומלין מסובכים בין גורמים סביבתיים וגורמים גנטיים. המחלה בדרך כלל מופיעה מגיל הינקות, ובאנשים עם רקע אטופי, כלומר, של אקזמות בעור, אסתמה ונזלת אלרגית, או עם מקרים נוספים של המחלה במשפחה.

לצערי, אטופיק דרמטיטיס היא מחלה כרונית ואין תרופה שבאמצעותה ניתן לרפא את המחלה. ישנם מצבים בהם המחלה נעלמת, ומייחסים זאת לשינויים הורמונליים בגוף, כמו אלה הקורים לפני ואחרי הריון או גיל המעבר, לשינוי אקלים, לשינוי מקום המגורים או לשינוי במצב הרגשי.

ישנם מחקרים חדשים בתחום, המתרכזים בגנטיקה ובשינויים במערכת החיסונית, ואולי יפותחו תרופות חדשות המתבססות על מחקרים אלה שיביאו מזור לאנשים, אך זה לא משהו שעתיד להיות בזמן הקרוב.

הטיפול במחלה נעשה על ידי אמצעי מניעה כגון הימנעות מחום, לחות נמוכה, שימוש באנטיהיסטמינים על בסיס קבוע למניעת גרד, טיפול אנטיביוטי בפצעים למניעת מושבות של חיידקים, שינה במקום נקי עד כמה שאפשר מאבק והימנעות משטיחים בבית, מקלחות קצרות ובמים פושרים ומריחת קרם לחות לאחר מכן.

חשוב להשתמש בקרמים או במשחות המבוססות יותר על שמן מאשר על מים, למניעת התאיידות והתייבשות העור.

טיפולים נוספים כוללים משחות סטרוידאליות לאקזמות ממוקמות וכדורי סטרואידים לאיזורים נרחבים יותר של הגוף, שימוש במשחות אימונוביולוגיות שנכנסו לשוק בשנים האחרונות: Elidel ו- Prograf.

ד"ר גיל טאובר - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!