שאלה - טראומה מטיפולים רפואיים פוגעת בקשר הזוגי

השאלה:
יש לי חבר שאנחנו מאוד קשורים אחד לשני, רוצים לחיות גם כזוג נשוי, רק שיש לו בעיה שמאוד מפריעה לו לחשוב.
הוא עבר טראומה קשה לפני כמה שנים, כשאבא שלו לקה בשבץ מוחי קשה ועכשיו הוא מרותק לגמרי, ועבר איתו את כל תהליך הטיפול והשיקום שהשאיר בו תחושה של דחייה לכל דבר שקשור לרפואה ובתי חולים, ואני במקצועי אחות.
בכל פעם שהוא מדמיין לעצמו שהוא יהיה נשוי לאחות, הוא נכנס לסיוטים, ונזכר בכל מה שעבר.
אני רוצה לעזור לו ולא יודעת איך! אני יודעת שצריך לטפל בבעיה אבל רוצה שייכוונו אותנו לטיפול מתאים.
בבקשה, רוצה עזרה מהירה ככל האפשר.


תשובה:

אכן, טראומה קשה מהממסד הרפואי, על כל מרכיביו, יכולה להוביל לקשיים כאלה ואחרים באנשים שחווים אותה. ישנם אנשים שהקשר עם עולם הרפואה מוביל לרצון דווקא להיקשר לעולם זה, אם דרך העיסוק ואם דרך היקשרות באנשים העוסקים בתחום. מאידך ישנם אנשים שעולם הרפואה יוצר אצלם תחושת פחד וריחוק, בדרך כלל כתוצאה מטראומה שעברו.

הטראומה שעבר החבר שלך בהחלט יכולה להסביר את תחושותיו, אם כי נישואין לאחות אינם קשר ישיר לעולם הרפואה, שהרי הוא אינו אמור להיות במקום עבודתך, ואין חובה לתאר לו את עבודתך (סביר שאת לא עושה כן גם כעת). אולם תגובתו בהחלט קיצונית, והייתי ממליץ על טיפול זוגי שבו הבעיה תעלה בצורה ברורה, תבינו את מקורה ותוכלו למצוא דרכים לפתרונה. אם אכן אתם אוהבים מאוד אחד את השני, לדעתי הבעיה תיפתר יחסית בקלות על ידי טיפול זוגי. מאידך, אם זו אינה הסיבה היחידה לאי רצונו להינשא לך, כלומר היותך אחות הינה רק "תירוץ", הדבר יעלה בטיפול הזוגי, וכמובן יהיה צורך להתמודד איתו.

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!