שאלה - ציסטוגרפיה ובדיקות אחרות לבירור בעיה בדרכי השתן

השאלה:
אני בת 66. לפני כחודש עברתי שלוש בדיקות שתן ובשלושתן נתגלה דם בשתן ברמה של 25. נשלחתי לבדיקת אולטרסאונד של הכליות ושם נמצא בשתי הכליות גודש קל ואבנים קטנות במערכת המאספת, וכן אגני כליות מעט מורחבים. הלכתי לבדיקה אצל אורולוג, והוא התרשם כי אכן יש גודש קל בשתי הכליות, אך אינו חושב שישנן אבנים. הוא שלח אותי לעשות בדיקת CT (אורוגרפיה) וכן בדיקת ציסטוסקופיה.

אני ממש לחוצה ואני מבקשת לקבל קצת יותר מידע על בדיקות אלו. מה עלול לגרום לבעיה זו של הדם בשתן לאור בדיקת האולטרסאונד? ומדוע האורולוג חושב שבדיקות אלו נחוצות? מה האבחנה? למה הכוונה באגני כליות מורחבים ומה יכול לגרום לזה?


תשובה:


יכולות להיות הרבה סיבות שונות להמטוריה (דם בשתן): אבנים, זיהום בדרכי השתן, פתולוגיות בכליות, תהליכים במערכת השתן ועוד. לעיתים הסיבה אינה מתגלה, ואין לכך השלכות קליניות. אין בדיקה אשר מחליפה ב-100% את הציסטוסקופיה. בדיקת CT בפרוטוקול אורוגרפיה יכול לתת מידע רב, אבל גם אז אין ערובה לכך שזה יספיק.

בדיקת ציסטוגרפיה נעשית על ידי צילום רנטגן של שלפוחית השתן לאחר הזרקת חומר ניגוד. ניתן גם לצלם את השלפוחית בזמן התרוקנות, וכך לקבל הערכה מבנית ותפקודית שלה, ולבדוק אם יש ריפלוקס או דליפה אחורית אל האורתרות (שופכנים).

הבדיקה נחשבת לפולשנית, וכמו בכל בדיקה, ישנם סיכונים, כגון תגובה אלרגית לחומר ניגוד, סכנות הקרינה, ופגיעה בשלפוחית השתן על ידי הקתטר שמוכנס להזרקת החומר. לרוב, אם הבדיקה נעשית בידיים מיומנות, הסיכוי לפגיעה הוא אפסי.

הידרונפרוזיס (הרחבה של אגן הכליה כתוצאה מחסימה בדרכי השתן) נוצרת כתוצאה מדבר מה החוסם את מעבר השתן מהכליה אל השלפוחית. במצב זה השתן חוזר אחורה וגורם להרחבה זו, ומקרים חמורים עלול לגרום לפגיעה בכליות. הסיבות האפשריות לחסימה זו הן אבנים, בעיה אנטומית שהתגלתה בגיל מבוגר (סיכוי קטן), תהליך גידולי וכן הלאה. הבדיקות אליהן נשלחת אמורות לברר את הסיבה.

אינני יודעת למה שלל האורולוג את האפשרות של אבנים, שכן לא ציינת את תוצאות האולטרסאונד בשאלתך. בכל מקרה, הבדיקות שאותן ביקש הרופא שתבצעי הן יותר רגישות לגילוי אבנים ודברים אחרים. המשיכי את המעקב ואת הבירור אצל האורולוג.

בהצלחה.

ד"ר נעמה זנזורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!