שאלה - המשמעות של ערכי קראטינין

השאלה:
רמת הקראטינין שלי היא 1.2. ערכים אלו התקבלו בשלוש בדיקות דם בשנתיים האחרונות. ערכי האוריאה בדם תקינים - בבדיקה האחרונה הם היו 28. תחומי הנורמה לערכי קראטינין במעבדה בה נבדקתי הם 0.7 עד 1.4, ולכן התוצאה מסומנת שם כתקינה לחלוטין.

מקריאת ספרות ומהאינטרנט אני מוצא שערכי הנורמה הם 0.8 עד 1.2, כך שרמה של 1.2 היא הגבול העליון, שערכים גבוהים ממנו הם אינדיקציה לבעיה בכליות.

מה המשמעות של קראטינין 1.2 במעבדה עם ערכי נורמה עד 1.4? האם זה אכן תקין? אם הבדיקה היתה נעשית במעבדה בה ערכי היחוס 0.8-1.2, האם היה מתקבל שם ערך תקין בהתאם (1 עד 1.05)? או שהערך 1.2 הוא אבסולוטי, והמעבדה שלי פשוט מתייחסת לזה פחות בחומרה ממעבדות אחרות?

ובהקשר לכך, מה ניתן לעשות מבחינת אורח החיים כדי לשמור שהערכים לא יעלו? או במילים אחרות, איך "לשמור על הכליות"?


תשובה:


לא ציינת בשאלתך מדוע עברת את הבדיקות האלה ואם אתה סובל מאיזושהי בעיה בריאותית שבגינה נשלחת לבדיקות הדם. ערכי הקראטינין מושפעים ממסת השריר בגוף והגיל, לכן ערכי הייחוס אצל גברים גבוהים מעט מאצל נשים.

ערכי הייחוס שציינת בתחילת שאלתך (0.7 עד 1.2) הם אלה שאני מכיר, ותוצאות הבדיקות שלך בהחלט תקינות. באופן כללי, שמירה על אורח חיים בריא ופעילות גופנית מומלצת בכל מצב ובכל גיל, והוכחה כיעילה במניעת תחלואה, כולל מחלות כליה שונות.

בברכה,

ד"ר עידו ווליניץ - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!