שאלה - האם "שמיעת קולות" היא תמיד מחלה פסיכיאטרית?

השאלה:
האם רק מי שחולה בסכיזופרניה שומע קולות, או שזו גם צורת חשיבה נורמלית? למשל, כשאני חושב אני בעצם משחזר את קולי וכך אני חושב, ומובן שאני שואל את עצמי ועונה לעצמי, בקיצור מדבר עם עצמי וגם לפעמים רב עם עצמי, בלי להוציא מילה מהפה, ואני לא שומע את קולי דרך האוזניים.

לפני כמה זמן קראתי מאמר שלחולי סכיזופרניה יש קולות בראש שאומרים להם מה לעשות, מאיימים או משפילים. לי אין את זה, אבל מאז שקראתי, יש לי קול בראש שאומר לי שאני משוגע וקשה לי להשתיק אותו. הדבר הזה מטריד אותי מאוד. האם זו חרדה או סימפטום לשסעת? אין מחלה כזאת במשפחה.


תשובה:


אנשים רבים "מדברים עם עצמם בראש" או שומעים את עצמם "מדברים את המחשבות שלהם". התופעה אופיינית במיוחד לאנשים עם נטייה לחרדה, ובעיקר מסוג חרדה אובססיבית או כפייתית. במחלת הסכיזופרניה, הזיות שמיעה הן בדרך כלל של קולות שאינם קולו של האדם עצמו, אלא של אחרים. כפי שציינת, לעיתים קרובות אלה קולות מאיימים, פוקדים, מבקרים או משפילים.

על מנת לאבחן הפרעה פסיכיאטרית, או על מנת לשלול הפרעה, ולומר לאדם שיש לו סימפטום בודד וחסר משמעות חולנית, יש לבדוק אם מתקיימים תנאים נוספים לאבחנה של הפרעה. לדוגמה, לגבי סכיזופרניה - האם קיימות גם מחשבות-שווא כלשהן? האם יש קושי בוויסות ובהבעת רגשות? האם יש ירידה בתפקוד יחסית ליכולות הקודמות של האדם?

אני ממליצה לך לגשת לבדיקת פסיכיאטר על מנת לברר אם מה שמציק לך הוא בכלל בעיה פסיכיאטרית, ואם כן, לקבל הצעות לטיפול שיקל עליך.

בברכה,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!