שאלה - נטילת ברזל והמשמעות של רמה גבוהה של נחושת בדם

השאלה:
בעקבות תוצאות בדיקות דם שהראו רמת ברזל נמוכה, אליהן הופניתי על ידי רופא עור במסגרת טיפול בנשירת שיער, התחלתי ליטול את התרופה Ferrogradumet במינון של 325 מ"ג, פעמיים ביום.

לפי עלון התרופה, יש לחכות שעתיים לפחות בין נטילת התרופה לבין נטילת סותרי חומצה, חלב ומוצריו, ביצים, קפה או תה. לא ממש ברורות לי ההגבלות האלה. האם לא ניתן לאכול את המוצרים גם לפני נטילת התרופה או רק אחריה?

הבנתי שאכילת מוצרים עשירים בוויטמין C ישפרו את ספיגת הברזל. מתי, אם כך, מומלץ לאכול אותם?

בבדיקת הדם שלי גם התגלתה רמת נחושת גבוהה: copper 234 mcg/dl. על מה הדבר עלול להצביע? לרופא שלי לא היתה תשובה לכך.


תשובה:


הסיבה להגבלות שקראת בעלון תוסף הברזל שאת נוטלת היא שמזונות רבים מפריעים לספיגת הברזל, ולכן רצוי לא ליטול ברזל בסמוך לאכילתם. אני חושבת ששעתיים זה הרבה. אם תקפידי על הפרש של שעה בין מזונות אלה לבין נטילת הברזל - שעה לפני ושעה אחרי הכדור - זה גם בסדר. ויטמין C מסייע לספיגת הברזל, כך שרצוי לשתות את הברזל עם מיץ תפוזים.

הערך התקין של נחושת הוא 70 עד 140 מיקרוגרם לדציליטר. רמת נחושת גבוהה פי 5 מזה נחשבת למאוד רעילה. הנחושת נישאת בדם על ידי נשא בשם ceruloplasmin (צרולופלסמין). היות שרמת הצרולופלסמין עולה במצבי דלקת חריפים, רמה גבוה של נחושת עלולה להופע במצבים במצבי דחק כאלה. רמה גבוהה של נחושת יכולה להופיע גם בזמן הריון, עד פי 2 מן הרגיל.

אפשרות נוספת היא הרעלת נחושת, שהיא לרוב מקרית ולא צפויה, וקשורה לצריכה עודפת של נחושת במזון או לחשיפה תעסוקתית. אני מציעה, קודם כל, לחזור על הבדיקה, ואם בכל זאת הרמה גבוהה, לברר מקורות אפשריים לחשיפה.

סימנים של הרעלת נחושת הם בחילה, הקאה, שלשול, רעד, ירידה בתפקוד הקוגניטיבי, אי-ספיקת כבד וכליות, ואנמיה המוליטית. הדרך לטפל במצב זה היא להגביל את החשיפה לנחושת במזון (נחושת נמצאת במזונות כמו בשר, כבד, רכיכות, אגוזים, פטריות, דגנים מלאים וקטניות מיובשות), ולהפסיק להשתמש בתכשירים המכילים נחושת. בעת הצורך ניתן לתת תרופה המפנה את הנחושת ממחזור הדם, פניצילאמין או תרופות אחרות שקושרות מתכות.

במחלה על שם ווילסון יש מוטציה בגן שאחראי לייצור הצרולופלסמין, ובמצב כזה, והנחושת מצטברת בכבד ובמוח, אבל אז הרמה שלה בדם נמוכה.

מידע נוסף על נחושת תמצאי כאן:

http://www.gamnon.net/.../Glossary/Minerals/H-Mineral-Copper.html
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!