//

שאלה - מחלת מפרקים ראומטית של צעירים

השאלה:
בתי בת 7.5 מאובחנת מגיל 3 כחולת JRA. בחודש האחרון נתפס לה הצוואר והכאבים אינם מרפים, יש הקלה רק לאחר לקיחת נורופן. הרופאים טוענים שאין קשר בין תופעות אלה לבין המחלה. הילדה סובלת מאוד ומתעוררת מכאבים בלילות. היא התחילה לעשות פיזיותרפיה, אך זה לא מועיל לדעתי. מה עושים?


תשובה:


המחלה Juvenile Rheumatoid Arthritis או JRA, ובעברית מחלת מפרקים ראומטית של צעירים, היא מחלת המפרקים השכיחה ביותר אצל ילדים. ניתן לחלק את המחלה ל-3 קבוצות עיקריות:

pauciarticular - בה נפגעים עד ארבעה מפרקים,
polyarticular - בה מעורבים של 5 מפרקים ויותר,
systemic onset JRA - בה מעורב מפרק אחד לפחות, אבל עם סימנים מערכתיים כלליים.

חשוב לציין שהדרך בה באה המחלה לידי ביטוי שונה בין ילדים שונים, ועשויים אף להיות שינויים בסימפטומים אצל אותו ילד. אמנם צוואר תפוס אינו מאפיין את המחלה, אך ישנם מספר מקרים בספרות הרפואים בהם מדווח על ילדים חולים ב- JRA שסבלו מכאבי צוואר, וקשיון צוואר בהחלט עשוי להיות מאפיין של המחלה. במקרים מסויימים אף מתואר טיפול בסטרואידים להקלה על כאבי צוואר מסוג זה.

אינני יודעת אם ואילו בדיקות נערכו לבתך. כמו כן, חשוב לדעת אם בתך עברה חבלה כלשהי, או שמא באמת מדובר בצוואר תפוס כתוצאה מתנוחת שינה שאינה מתאימה, ודברים נוספים. כדאי לפנות אולי לאורתופד, לבצע צילום של האזור, ולשלול פתולוגיות אחרות שאינן קשורות למחלה. אם כל אלה יישללו, כדאי להיוועץ שוב ברופא אצלו אתם נמצאים במעקב לצורך ייעוץ.

מובן שנטילת נורופן בקביעות אינה פתרון מניח את הדעת.

ד"ר מורן שויקה-רבאו - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!