שאלה - דם בשתן שמצריך המשך בירור

השאלה:
אני בן 21. גילו לי דם בשתן והורו לי לבצע בדיקת תרבית, צילום רנטגן של הבטן, אולטרסאונד ובדיקת שתן מיקרוסקופית. האם יכול להיות שכל הבדיקות האלו נמצאו תקינות? ואם כן, מה יכולה להיות הבעיה?


תשובה:


הימצאות דם בשתן נקראת המטוריה בלשון רפואית. לא ציינת אם מציאת תאי דם אדומים בשתן היא הממצא היחיד או שיש גם חלבון בשתן, תאים לבנים. לפיכך אתייחס לשאלה כאילו מדובר על תאי דם אדומים בשתן בלבד (isolated hematuria).

בדיקה בודדת בה נמצא דם בשתן אינה דבר נדיר, ומצב זה יכולה להיווצר בשל מחלה ויראלית (ובהריון בנשים), אלרגיה, מאמץ גופני או טראומה קלה. לכן יש ראשית לחזור על הבדיקה.

אם מדובר בתאים אדומים בשתן המופיעים ב-3 בדיקות שתן שונות או בבדיקה אחת ובה כמות רבה של תאי דם אדומים (מעל 100 תאים אדומים תאים אדומים ביחידת כמות מסויימת הנקראת HPF) או בהמטוריה מאקרוסקופית (שנראית לעין גם ללא מיקרוסקופ), אזי זו בעיה כלייתית או אורולוגית (של דרכי השתן). הסיבות השכיחות לדימום כזה הן אבנים, גידולים, שחפת, טראומה ודלקת של הערמונית (זה לא אומר שזה מה שיש לך, אבל אלו הסיבות השכיחות). כאשר הבעיה היא בכליה עצמה (בגלומרולי), לרוב תוצאות בדיקת השתן למיקרוסקופיה אינן תקינות (נראים בבדיקה גלילים, תאי דם אדומים בעלי צורה מעוותת).

אם בירור מקיף אינו מעלה את הסיבה, המצב יכול להיות גם "אידיופתי" - כזה שלא ידועה סיבתו. אולם קודם יש לשלול גורמים אחרים. עליך לגשת שוב לרופא המשפחה על מנת להמשיך בבירור אם אכן מדובר על דם בשתן שלא הופיע רק בבדיקה בודדת ושלא חלף.

בברכה,

ד"ר שירי אורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!