//

שאלה - ציסטות בשחלה

השאלה:
אני בת 44 עם 3 ילדים. עשיתי בדיקת אולטרסאונד גינקולוגי ואלה התוצאות:

עובי רירית הרחם: 5.3 מ"מ
שחלה ימנית 18x14 מ"מ
הערות: במרקם אחיד תקין.
שחלה שמאלית: 74x60 מ"מ
הערות: מוגדל עקב כמה ממצאים ציסטיים בתוכן היפואקוגני ודופן דקה.

הממצא הראשון בקוטר 49x69 מ"מ, הממצא השני בגודל 47x42 מ"מ והשלישי בגודל 40x18 מ"מ. בבדיקת זרימות בין הציסטות נמצא 0.44 = RI. עשיתי בדיקת סמנים והתוצאות הן CA-125 22.50 ו- CEA 1.00.

אני לוקחת גלולות פמינט זה חודש ימים (עם הפסקה של 7 ימים למחזור) ומחר אני מתחילה לקחת את החפיסה השניה. האם הממצא הזה דורש ניתוח מיידי, או שעלי להמשיך לקחת גלולות למניעת הריון ולהיות במעקב אולטרסאונד?


תשובה:


בשחלה השמאלית נמצאו כמה ציסטות. ציסטות (או "כיסיות" בעברית) הן שקים המכילים נוזלים. ישנם סוגים רבים של ציסטות, רוב הסוגים שפירים ואינם מזיקים, ולא בהכרח מצריכים טיפול. חלק קטן מהסוגים ממאיר. אחת הדרכים לבחון את סוג הציסטה היא שימוש בסמנים כמו CEA וכן CA 125.

במקרה שלך, הסמנים בתחום הנורמה, ולכן סביר להניח שהממצא שפיר. עם זאת, חשוב להדגיש שלא די בסמנים על מנת לעמוד על טיב הציסטות, ושיש לבחון את התמונה כולה (ממצאים באולטרסאונד, סימפטומים גופניים, היסטוריה אישית ומשפחתית ועוד). לשם כך עליך לפנות אל הרופא המטפל עם תוצאות הבדיקות.

לפי הפרטים שאת מוסרת, נראה שאת יכולה להמשיך בנטילת הגלולות ולא נראה שיש צורך לניתוח דחוף. אני ממליצה להמשיך במעקב ולחזור שוב על בדיקת האולטרסאונד בעוד כחודש.

מידע נוסף על ציסטות שחלתיות תוכלי למצוא כאן:

http://www.infomed.co.il/questions/q_012108_13.asp
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!