שאלה - מינון נכון של קומדין

השאלה:
אני לאחר ניתוח תיקון מסתם ו-Maze בגלל פרפור. אני מטופל בקומדין עם המלצה להגיע ל INR בין 2 ל-3. לגבי המינון, רופאי המשפחה אינם אחידים בהנחיותיהם. האחד מתווה לי מינון בקפיצות של 2.5 מ"ג והשני דורש קפיצות של לא יותר מ- 1 מ"ג . אשמח לקבל הבהרות.


תשובה:


ברוב המקרים מומלץ להתחיל קומדין במינון של 5 מ"ג ביום, ולאחר 3 ימים לבדוק את רמת ה-INR ועל פי התוצאה להחליט על העלאת או הורדת המינון. לפעמים דרושים עוד מספר ימים באותו מינון על מנת להגיע לטווח הטיפולי של INR. באנשים צעירים שאינם נוטלים עוד תרופות המגבירות את פעילות הקומדין ניתן גם להתחיל במינון של 10 מ"ג ביום.

השוני בין דעותיהם של הרופאים נובע משיקולים שונים. יש הגורסים כי עדיף להגיע כמה שיותר מהר ל-INR גבוה ואז לרדת, ויש האומרים כי עדיף לעלות במדרגות קטנות על אף הסיכונים לקרישי דם, מחשש לדימום יתר כתוצאה מעלייה רבה מן הרצוי.

לכל גישה יש סיבות משלה. לדוגמה, עלייה מהירה נשקלת כאשר החולה מקבל תרופות נוספות הגורמות לשיפעול של אנזימי הכבד ולפירוק מהיר יותר של הקומדין בכבד, ולכן יש צורך בקפיצות גדולות יותר, בתנאי שהוא בסיכון נמוך לדימומים. עלייה איטית נשקלת בחולים עם תפקוד כבד ירוד, בסיכון גבוה לדימום, ובחולים עם אי ספיקת לב.

פתרון לקונפליקט יהיה יצירת קשר עם המנתח והתייעצות עימו.

ד"ר יובל עצמון - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!