שאלה - היפרפרולקטינמיה

השאלה:
אני בת 25, ואובחנה אצלי היפרפרולקטינמיה - רמת פרולקטין גבוהה מאוד:

25-628 1517 MIU/L

האבחנה נעשתה לפני כמה שנים, ועדיין איני יודעת את הסיבה לתופעה. עשיתי בדיקת MRI ששללה גידול בבלוטת ההיפופיזה. כל רופא אומר לי משהו אחר, ואני כבר לא יודעת מה לעשות. אני גם סובלת מכאבי ראש כרוניים ומבחילות והקאות, במיוחד בימי המחזור, וגם התאשפזתי כמה פעמים מכיוון שלא היה אפשר לעצור את ההקאות. האם בחילות, הקאות וכאבי ראש קשורים לרמת פרולקטין גבוהה?

לאחרונה טופלתי בדוסטינקס, אך התרופה גרמה לי לתופעות לוואי נוראיות והפסקתי את הטיפול. כרגע אני לא מקבלת טיפול תרופתי משום שאני עדיין מחכה לתור לרופא מומחה.

נחשפתי לדי הרבה מחקרים שהוכיחו שקנביס רפואי מוריד ומייצב את רמת הפרולקטין, מונע בחילות והקאות ומקל בכאבי ראש. ניסיתי, וכך היה. אחרי שאיפה אחת מג'וינט, כאב הראש נעלם או שהבחילה פסקה, ולפי המחקרים גם רמת הפרולקטין התאזנה.

סיפרתי לרופא האנדוקרינולוג על ההקלה העצומה שנחה עלי אחרי שאיפה אחת וביקשתי מכתב המלצה למשרד הבריאות להתחלת הטיפול בקנביס רפואי. משרד הבריאות רואה בקנביס רפואי תרופה לכל דבר, וחולים רבים מטופלים בה בארץ מסיבות שונות. הרופא שלל מיידית את הצעתי למרות שאמרתי לו שזה עוזר לי, וסיפרתי לו על המחקרים ותוצאותיהם, שגם הוא הכיר אותם. סירובו נבע מדעות קדומות, והוא לא שקל לרגע שזה יכל לעזור לי.

סיפור דומה קרה כאשר פניתי לרופא נוסף. כיצד אוכל להרגיש טוב ולקבל מענה אמיתי וכן לבעיות הרפואיות שלי אם אני אני מקבלת יחס כזה, הנובע מדעות קדומות, של רופאי? אני מחפשת רופא אנדוקרינולג שמכיר בטיפול בקנביס רפואי.


תשובה:


ישנן כמה סיבות הגורמות לרמה גבוהה של פרולקטין, ביניהן גידול שפיר של בלוטת יותרת המוח (היפופיזה) המייצר פרולקטין, תת-פעילות בלוטת התריס, גידולים שאינם במוח המייצרים פרולקטין, כגון גידול ריאתי, ליקוי בתפקוד הכליות, שחלות פוליציסטיות, ומחלת אדיסון.

הופעת התסמינים של כאבי ראש, בחילות והקאות יכולים להיות קשורים לרמת הפרולקטין הגבוהה אם הבעיה היא גידול במוח, או אם ישנה הפרעה הורמונלית אחרת. במקרה שלך, נשלל גידול של בלוטת יותרת המוח על ידי בדיקת ה- MRI. לגבי הפרעה הורמונלית אחרת, לא ציינת אם עברת בירור של רמת הקורטיזול, של תפקוד בלוטת התריס וכדומה.

אין לי מידע לגבי רופא אנדוקרינולוג אשר יאשר את השימוש בקנביס במקרה שלך, מה גם שאיננו נוהגים להמליץ על רופאים. נראה שעברת בירור מקיף. מה שעוד אוכל להמליץ לך הוא לפנות לניורולוג לבירור כאבי הראש אם לא נבדקת על ידי רופא מסוג זה.

רפואה שלמה,

ד"ר קרן גלרון - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!