שאלה - הסבר לתוצאות אקו דופלר של הלב

השאלה:
אני בן 65. להלן תשובה לבדיקת אקו דופלר שערכתי:

55% lvef, חדר שמאל מורחב, עובי דפנותיו תקין, תפקודו תקין. פרוזדור שמאל מורחב גבולית, חללי הלב מימין תקינים, לא הודגם sol בחללי הלב. שורש אאורטה ברוחב תקין, אי-ספיקה אאורטלית בינונית +, מיטרלית קלה עד קלה + וטריקוספידלית קלה. יתר לחץ ריאתי קל עד בינוני, לחץ ריאתי נמדד jvp+41. הודגם היפוך זרימה באאורטה היורדת ונמדד vti מעל 15 עם acc כ-400 המצביעים על חומרה משמעותית של ar. לא הודגם תפליט פריקרדיאלי.
הערות - יש להקפיד על טיפול מונע sbe.

אבקש התיחסותכם לבדיקה.


תשובה:


LVEF או Left Ventricular Ejection Fraction - זהו נפח מקטע הפליטה של חדר שמאל, שמהווה מדד לתפקוד החדר. עד כמה החדר השמאלי של הלב האחראי להזרקת הדם לגוף כולו מצליח לתפקד? נפח מקטע הפליטה התקין באדם מבוגר הוא בין 50% ל-80%. לכן במקרה שלך לא מדובר באי-ספיקת לב. ישנה הרחבה של חדר שמאל ושל העלייה השמאלית הניתנת להסבר על ידי אי-ספיקת המסתם האורטלי והמיטרלי בהתאמה.

המסתם האורטלי מפריד את החדר השמאלי משורש האאורטה, כלי הדם הראשי המזרים דם לגוף. המסתם המיטרלי מפריד בין העלייה השמאלית לבין חדר שמאל. אי ספיקת מסתם משמעה כי אין סגירה שלמה שלו.

כדי להסביר זאת נתמקד בצד השמאלי של הלב: בזמן שחדר שמאל מתכווץ על מנת להזרים דם לאב העורקים (אאורטה) ומשם לגוף, רצוי מאוד שהמסתם המפריד בין החדר לבין העלייה השמאלית (מסתם מיטרלי) יהיה סגור על מנת שדם לא יחזור מהחדר לעליה, כדי שמקסימום דם יוזרק לגוף. אם המסתם אינו נסגר לגמרי בזמן זה, מדובר על אי-ספיקה, שיכולה להיות בדרגות חומרה משתנות. כך לגבי המסתם המפריד בין אב העורקים לבין חדר שמאל. אם לאחר הזרקת הדם לאב העורקים המסתם לא נסגר לחלוטין, הדם חוזר בחלקו לחדר שמאל במקום להמשיך לגוף.

המסתם הטריקוספידלי מפריד את בין עליה לבין החדר הימני, וגם בו יש אי-ספיקה קלה.

SOL או Space Occuping Lesion (תהליך תופס מקום) מיוחס לחשד לתהליך ממאיר על פי רוב. במקרה שלך לא נראה תהליך כזה.

לחץ הדם הריאתי שלך גבוה למיטב הבנתי. מהכתוב מדובר על 41 מ"מ כספית. זה בהחלט דורש התייחסות וטיפול, וככל הנראה מדובר במצב משני לאי-ספיקת המסתמים בצידו השמאלי של הלב.

אני לא יודעת בדיוק למה הכוונה ב- VTI ו ב- ACC, אולם שניהם מצביעים על אי-ספיקה אורטלית בחומרה משמעותית. AR פירושו Aortic Regurgitation.

טיפול מונע ל- SBE או Subacute Bacterial Endocarditis: כאשר יש בעיות במסתמי הלב (כמו אי-ספיקה) יש לתת טיפול מונע אנטיביוטי לפני פעולות פולשניות כלשהן (כמו טיפולי שיניים) מחשש לדלקת של האנדוקרד.

לסיכום, אתה סובל מאי-ספיקה קלה עד בינונית של המסתם המיטרלי ואי-ספיקה משמעותית של המסתם האורטלי, ואלה קשורים ליתר הלחץ הריאתי.

במקרה של אי-ספיקה אאורטלית משמעותית, יש מקום לשקול ניתוח לתיקון או החלפה של המסתם. האינדיקציות לכך הן כאשר האדם סימפטומטי (אנשים עם אי-ספיקת המסתם האורטלי לרוב מפתחים סימפטומים רק כאשר יש כבר פגיעה בתפקוד הלב), או אפילו אם האדם ללא סימפטומים אבל תפקוד הלב יורד מתחת ל-55%. (LVEFגבולי מבחינת הצורך בתיקון או החלפת המסתם. לא ציינת אם אתה סובל מסימפטומים כלשהם. אני ממליצה לך להתייעץ עם קרדיולוג לגבי האפשרויות הטיפוליות במקרה שלך. ומובן שעליך להיות במעקב קרדיולוגי הדוק ולבצע בדיקת אקו לב כל חצי שנה.

בברכה,

ד"ר שירי אורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!