//

שאלה - הסתיידות וקרע בגיד בכתף

השאלה:
אני בן 67, סובל זה כחצי שנה מכאבים בכתף שמאל. יום לאחר שצבעתי חדר בביתי החלה התפרצות של כאבי תופת, שנמשכים כבר כחודש ללא הפוגות, וללא הקלה, אפילו לא מעט. להלן התוצאות הלא תקינות בבדיקת אולטרסאונד שעשיתי לאחרונה:

Tendon Supraspinatus - הסתיידות גסה, קרע כ-0.6 ס"מ.
Subdeltoid Subacromian Bursa - נוזל בכמות בינונית עד גדולה.
Tendon Subscapularis - הסתיידות עד 0.4 ס"מ, אין לראות קרע, כל השאר תקין.

קיבלתי 5 זריקות וולטרן, זריקת קורטיזון אחת, ולקחתי 7 מתוך 10 כדורי אתופאן 400 מ"ג. החליפו לי אותם בכדורים אחרים ויותר חזקים, וגם זה לא עוזר. הייתי אצל אורתופד, אך חוץ מאופטלגין להקלה, הוא אמר שאין מה לעשות.

אני בן אדם בריא בדרך כלל, אני עושה הליכה רגלית 4-3 פעמים בשבוע, כ-8 ק"מ כל פעם, מעולם לא הייתי במצב כזה, ושום דבר לא עוזר. מה לעשות? מתי זה יירגע? אני גם עושה פיזיותרפיה, וגם היא לא מקלה משום שאני לא בשלב של הפוגה מכאבים. הכאבים מקרינים לי מאוד על הצוואר ויש לי מעט מוגבלות בסיבוב הראש בשל הכאבים. כמו כן יש לי מעט נפיחות בגב באזור השכם השמאלית.


תשובה:


ההסתיידות הגסה והקרע שנמצא בבדיקת האולטרסאונד בגיד הסופראספינטוס מצביעה, ככל הנראה, על פתולוגיה שמקורה בהסתיידות סביב גידי ה- Rotator cuff. מצב זה מתאפיין הן בהסתיידות והן בקרעים נלווים, שני מצבים הגורמים לכאבים ולהגבלה בתנועה.

הטיפול הראשון המוצע בדרך כלל הוא שמרני, וכולל תרופות נוגדות דלקת וכאבים ופיזיותרפיה. בהיעדר תגובה מספקת, ואם יש מגבלה משמעותית או כאבים בלתי נסבלים, מקובל להציע פתרונות נוספים, הכוללים הזרקות של חומרים משככי כאבים וניסיון לניקור הגבישים. ריסוק הגבישים על ידי גלי קול אינה שכיחה, אולם זו שיטה שישנה.

במקרים הקיצוניים יותר ניתן להציע פיתרון כירורגי של שטיפה פתוחה או בגישה ארתרוסקופית של המפרק והאזורים המעורבים האחרים. הייתי ממליץ על התייעצות עם הרופא המטפל או כם רופא אחר, שכן רופאים שונים רגילים לשיטות טיפול שונות.

בברכת בריאות שלמה,

ד"ר רונן בלכר - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!