//

שאלה - ההבדל בין שתי תרופות סטרואידיות

השאלה:
מה ההבדל בין פרדניזון לפרדניזולון ומהם יתרונות האחרון על הראשון (אם ישנם)?


תשובה:


שתי תרופות אלו הן סטרואידים סינתטיים המחקים את פעולת הקורטיזול, שהוא הסטרואיד הטבעי הנוצר על ידי יותרת הכליה. הקורטיזול הוא בעל תפקיד חשוב ביותר בתפקוד רקמות הגוף השונות, וחסר שלו הוא מצב פתולוגי, שיכול אף להיות מסכן חיים, ומחייב טיפול תחליפי בקורטיזול סינתטי, כגון פרדניזון. קורטיזול סינתטי הוא גם תרופה הניתנת לדיכוי מערכת החיסון במחלות המצריכות אפקט זה, כגון במחלות אוטואימוניות שונות, מחלות פרקים, ואצל מושתלי איברים או מוח עצם.

פרדניזון היא תרופה הניתנת דרך הפה, לכן היא הנמצאת בעיקר בשימוש, הואיל ומדובר בדרך כלל בטיפול כרוני ממושך שנעשה בחולה המטופל בביתו. מתיל פרדניזולון הוא סטרואיד סינתטי הדומה באפקט שלו לפרדניזון, אולם הוא ניתן אל תוך הווריד. פרדניזולון ניתן במסגרת אשפוזית מעצם היותו טיפול תוך-ורידי. היתרון של פרדניזולון (כמו כמעט בכל טיפול הניתן אל תוך הווריד) הוא עקיפת מערכת העיכול והגעת החומר הפעיל ישירות לזרם הדם, דבר המעלה את מהירות הפעולה של החומר, דהיינו האפקט יושג מהר יותר בטיפול בפרדניזולון.

במקרים אקוטיים המחייבים טיפול עם אפקט מהיר, כמו למשל בהתקף אסתמה חריף או בהתקף של מחלה אוטואימונית כזו או אחרת, ניתן לטפל בפרדניזולון שיגיע מהר יותר לזרם הדם מאשר פרדניזון. מאידך, ספיגת הפרדניזון דרך מערכת העיכול היא טובה מאד, ולכן בכל אדם שיכול לבלוע וללא בעיית ספיגה במערכת העיכול, יועדף הטיפול בפרדניזון, שהוא קל יותר ואינו דורש עירוי תוך-ורידי על כל סיבוכיו.

הבדל נוסף בין שני התכשירים הוא השפעתם על הכליה. הקורטיזול הוא הורמון הדומה לאלדוסטרון. אלדוסטרון הוא הורמון המיוצר גם ביותרת הכליה והוא משפיע על הכליה לצבירת מלח ונוזלים, ובכך מעלה את לחץ הדם לפי הצורך (אפקט מינרלוקורטיקואידי). רמה גבוהה של קורטיזול מובילה לאפקט דומה על הכליה, ולכן במצבים פתולוגיים בהם קיים עודף של קורטיזול בדם (תסמונת קושינג), צפויה גם עליית לחץ הדם.

לחומרים הסינתטיים אפקט קטן יותר על הכליה יחסית לקורטיזול הטבעי, אך קיים גם שוני באפקט זה בין התכשירים השונים. לפרדניזון יש גם אפקט מינרלוקורטיקואידי (דמוי אלדוסטרון) גדול יותר מאשר לפרדניזולון. לפרדניזולון כמעט אין אפקט זה. הבדל זה הוא הבדל פחות חשוב ופחות משמעותי בין שני התכשירים. ההבדל בצורה בה הם ניתנים הוא ההבדל החשוב.

רפואה שלמה

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!