שאלה - מהי היפרדות שליה וכיצד יש לנהוג במצב זה

השאלה:
אני בת 23, בשבוע השביעי של הריון שני, ללא ילדים - ההריון הקודם הסתיים בהפלה. אתמול התחילו כאבי בטן חזקים וראיתי כמויות דם יחסית גדולות. הדימום המשיך עד היום כדם חום בכמויות קטנות יותר.

הייתי אצל הרופא והוא אמר שיש עובר עם דופק, רק שיש מצב של היפרדות בין השליה לרחם, ולכן רואים דימום. בנוסף, הרופא אמר שאין מחקרים המצביעים על הצורך במנוחה. האם עלי לתפקד כרגיל? הבנתי שיש על כך מחלוקת בין הרופאים. מה המשמעות של היפרדות זו?


תשובה:


היפרדות שליה בדרך כלל נצפית בשבועות מתקדמים של הריון, לקראת לידה, וזהו מצב המסכן הן את האם והן את העובר. זהו מצב בו השליה מתנתקת מהחלק הפנימי של הרחם באופן חלקי או מלא. הסיבה להיפרדות שליה אינה ידועה, אך יש קשר בינה לבין יתר לחץ דם, קרישיות יתר, זיהום, חבלה קהה בבטן או עישון. האם את סובלת מאחד מגורמים אלו? על איזה רקע היתה ההפלה בהריון הקודם? אין לי מספיק נתונים לגבי מצבך הבריאותי על מנת לענות על שאלתך במלואה.

ההמלצה במצב של היפרדות שליה היא להיות במעקב שוטף על ידי הרופא המטפל, ולעקוב אחר סימנים, כגון דימום וגינלי, כאבי בטן ורגישות בבטן תחתונה. צריך גם לבצע בדיקת שתן ותרבית אם עדיין לא ביצעת כאלה.

לגבי מנוחה, הוראה זו ניתנת בעיקר לנשים לפני הלידה. לגביך, בשלב זה של ההריון, אכן לא ברור אם זה נחוץ, אך עליך לשמור על עצמך ולא להתאמץ יתר על המידה. אני מפנה אותך לשאלות שנשאלו בעבר באתר ולמידע נוסף בנושא:

http://www.infomed.co.il/questions/q_042208_4.asp
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!