//

שאלה - הסיבות לדליפת שתן

השאלה:
אני בת 20 וחולה במחלת הנשיקה כבר חודשיים. נוצרה לי ציסטה בשחלה בעקבות הפסקת השימוש בגלולות למניעת הריון. כבר פעמיים בתקופה של חודשיים היתה לי בריחת שתן מתוך שינה. מעולם לא הייתה בעיה כזאת לפני כן. ממה זה יכול לנבוע?


תשובה:


חסרים לי נתונים על מנת לענות על שאלתך במלואה. מה גודל הציסטה? האם את סובלת מתסמינים אחרים מלבד בריחת שתן כגון כאבי בטן? דימום וגינלי? זיהום בנרתיק? מה היתה כמות השתן שדלפה? האם היתה מזערית או משמעותית?

אם הציסטה גדולה, יכול להיות כי היא לוחצת על כיס השתן וזה מה שגורם לבריחת שתן, אך יש סיבות רבות אחרות היכולות לגרום לכך. אחת מהן היא זיהום בדרכי השתן. גם יכול להיות כי אין מדובר בבעיה שצריכה להדאיג.

ישנם שני סוגים עיקריים של דליפת שתן: איבוד שתן במאמץ, ושלפוחית בלתי יציבה, כלומר איבוד שתן בשל דחיפות ותכיפות. לפי מה שאת מתארת, לך היתה בריחת שתן מתוך שינה, כלומר לא במאמץ, מה שמכוון יותר לאפשרות השנייה. את עדיין צעירה ואירוע זה התרחש פעמיים בלבד בתקופה של חודשיים, ולכן לא הייתי ממהרת ונותנת אבחנה של בריחת שתן על רקע שלפוחית בלתי יציבה.

אם אירוע דליפת השתן היה אקראי והכמות היתה מינימלית, לא נראה שיש סיבה לדאגה. אך אם ישנם אירועים חוזרים, אמליץ לך לפנות לאורוגינקולוג (גינקולוג המתמחה בבעיות רצפת האגן ובעיות בריחת שתן באישה), על מנת לבדוק אם יש לך זיהום וכדי לעבור בדיקת הדמייה כדי לעקוב אחר הציסטה ולהעריך את תפקוד שלפוחית השתן.

שיהיה בהצלחה,

ד"ר קרן גלרון - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!