שאלה - דורבן או דלקת פרקים ניוונית לסובלת מכאבים ברגליים לאחר הליכה

השאלה:
אני שוקלת 93 ק"ג, גובה 160 ס"מ ולא נחשבת דווקא לשמנה אלא לשמנמונת-מוצקה.
מזה כשנה סובלת מכאבים בכף רגל ימין אחרי הליכה. צילום רנטגן שלל דורבן ובלקיחת תרופה נוגדת דלקת ל-10 ימים חלפו הכאבים. תוך מספר שעות לאחר סיום לקיחת התרופה (כאמור לאחר 10 ימים) הופיעו שוב הכאבים בכף הרגל.
יומיים לאחר מכן נסעתי לחו"ל ובצעידותי הארוכות שתי רגליי כשלו וממש לא יכולתי לצעוד מעבר לחצי שעה ברציפות, כיוון שכאבים עזים תקפו את שתי כפות רגלי ושני קרסוליהן.
בחיים הרגילים כאן בארץ אינני צועדת רבות, ולפיכך איני סובלת, חוץ מאותם כאבים מטרידים בכף רגלי הימנית.
תרופות קבועות: אלטרוקסין 50 מ"ג, וסימבאסטאטין 20 מ"ג לטיפול בטריגליצרידים וכולסטרול.


תשובה:

את מתארת כאבים בכפות הרגליים המוחמרים במהלך ביצוע פעילות גופנית, מוקלים במנוחה. ברקע את סובלת מעודף משקל ותת- פעילות של בלוטת התריס. לדברייך בצילום כף רגל ימין (ראשון) נשלל דורבן. הסיבות האפשריות לכאבים מסוג זה הן רבות מאד, אולם במקרה שלך האפשרויות הסבירות הן אכן דורבן, אשר לא אובחן בצילום הקודם, או אוסטאוארתריטיס, הנובעת משחיקת סחוס, ושכיחה באנשים עם עודף משקל. מתיאור מצבך בשאלה קשה להגיע לאבחנה, הואיל ויש מקום לבדיקה פיזיקלית ובדיקות מעבדה נוספות כולל צילומים. לגבי שתי האפשרויות הסבירות:

1. דורבן הינו מחלה דלקתית של גיד כף הרגל באזור חיבורו לעצם הקלקנאוס (עצם העקב). האבחנה של מחלה זו נעשית ע"י בדיקה וצילומים, וייתכן שבצילום הקודם אותו ביצעת לא אובחנה הדלקת ובצילום חוזר יופיעו הסימנים האופייניים. האפשרויות הטיפוליות בדורבן הן רבות. תוכלי לקרוא עליהם בקישור הנ"ל:
http://infomed.co.il/questions/q_042706_1.htm
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!