שאלה - נערה בת 12 שסובלת מטריכוטילומניה

השאלה:
יש לי אחות בת 12 וחצי, שמתפקדת היטב מבחינה לימודית וחברתית. זה חצי שנה שהיא מורטת שערות מראשה, שערה אחר שערה. גילינו זאת כשלפתע ראינו קרחת בראשה כשסירקנו אותה.

היא אינה אוהבת נשיקות וחיבוקים וכל הזמן מתרחקת ממגע. לפני חצי שנה לחצתי על אמא שלי לקחת אותה לפסיכולוג, אך אחותי בכתה והבטיחה שלא תעשה זאת שוב. אמא שלי נתנה לה הזדמנות, ולמרות שקיבלתי כבר הפנייה מקופת החולים, לא ניגשנו.

כעת לפני כמה ימים ראיתי קרחת גדולה מאוד וחתיכות שיער קצרות משאר השיער ונבהלתי נורא. אני גם יודעת מה משמעות הדבר ושזה מצריך טיפול, משום שאני סטודנטית לפסיכולוגיה.

הילדה מוסרת שהיא איננה יודעת מדוע היא עושה זאת, והיא רוצה גם ללכת לפסיכולוג.

אם אנו הולכים דרך קופ"ח - זה יירשם לה בתיק הרפואי?

מה את ממליצה לעשות? לאיזה פסיכולוג לפנות (קליני, התנהגותי וכו'?).

איך התופעה הזאת נקראת? יש לה שם? אני נורא מודאגת.


תשובה:


התופעה שאת מתארת נקראת טריכוטילומניה. זו הפרעה כפייתית הגורמת ללוקים בה לתלוש את שערות הראש, הגבות, הריסים או שיער בחלקי גוף אחרים, כך שנוצרות קרחות. גיל ההתחלה הממוצע הוא 8 בבנים ו-12 בבנות, וזאת הסיבה השכיחה ביותר להתקרחות בגיל הילדות.

קיימים מספר טיפולים מקובלים לתופעה, ביניהם טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי-התנהגותי, היפנוזה וטיפול תרופתי.

אינני יודעת אם העובדה שפנתה לפסיכולוג תירשם בתיקה הרפואי, אך תוכן הטיפול הוא סודי, במסגרת החיסיון הקיים בין פסיכולוג למטופל. טיפול פסיכולוגי הוא כל כך מקובל כיום, שלא נראה לי שיש לך מה לחשוש מפני הסטיגמה שכרוכה בכך.

הטיפול הוא בעיקרו התנהגותי, אבל אני מניחה שאם החלטתם לפנות דרך קופת החולים, כדאי לברר באמצעותם מי מתעסק בטיפולים להפרעות כפייתיות. אני מפנה אותך אל שאלה שנשאלה בעבר בנושא באינפומד, וכן לאתר נוסף, באנגלית אמנם, שנותן הרבה אינפורמציה וגם תמיכה ללוקים בהפרעה, ויש בו חלק שמתמקד בילדים ובני נוער הסובלים מטריכוטילומניה:

http://www.infomed.co.il/questions/q_122604_6.htm
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!