שאלה - נוזל דמוי זרע לאחר השתנה

השאלה:
אני בן 23 , בריא, בתול. כבר כמה זמן שיש לי משהו שמפריע לי: לאחר מתן שתן יוצא לי נוזל שבמרקמו וצבעו דומה לזרע. יש לציין שהוא יוצא ללא שליטה שלי - ללא כאב כלל. זה קורה גם לפעמים כאשר אני מוציא צואה ולוחץ. האם זה תקין?


תשובה:


משאלתך לא ניתן לדעת את טיבו של הנוזל אותו אתה מתאר כדומה לנוזל זרע. חשוב לפני הגעה לאבחנה או החלטה טיפולית לדעת מהו הנוזל. נוזלים רבים יכולים להיראות בגוון לבן ובמרקם דביק ואינם נוזל זרע, לכן חשוב לבדוק את הנוזל. כמו כן, לא תיארת בשאלה את תדירות הסימפטומים והאם יש קשר ביניהם לבין פעילות מינית או אוננות.

קיימים מצבים מסויימים, שאינם תקינים, בהם ישנה הפרשה של נוזל זרע במהלך השתנה. ברוב המקרים מדובר ב- "שפיכה אחורית" (Retrograde Ejuculation), דהיינו לאחר שפיכה, נוזל הזרע, במקום לצאת החוצה, מופנה ומוזרם לכיוון שלפוחית השתן. במקרים אלה, נוזל הזרע יוצא בדרך כלל ראשון במתן שתן, ואחריו יוצא השתן. ההסבר למקרים אלה הוא הפרעה עצבית בכיווניות זרימת נוזל הזרע בזמן שפיכה. הרופא אליו יש לפנות כדי לטפל בבעיות כאלה הוא אורולוג.

באופן עקרוני, הפרשת נוזל שאינו שתן מפתח הפין, ושאינו קשור לשפיכה (אוננות או יחסי מין) הוא מצב שאינו תקין. הנוזל יכול להיות גם הפרשה כתוצאה ממחלת מין, אם כי נדיר לסבול ממחלת אם לא קיימת יחסי מין מעולם.

המלצתי היא לפנות לאורולוג שימשיך את הבירור, ולהתחיל באפיון הנוזל אותו אתה מפריש.

רפואה שלמה

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!