שאלה - מידע על שפעת החזירים

השאלה:
אני בת 35. בעוד כחודש אסע לחודש ימים לביקור קרובי משפחה באמריקה. יהיו כמה טיסות פנימיות (אשר נקבעו מראש) אשר מגבירות את הסיכון להידבקות במחלה בשפעת החזירים. כדי למנוע הידבקות במחלה, האם אפשר לקבל את התרופה טמיפלו או להתחסן לפני הנסיעה? אילו אמצעים י


תשובה:


שפעת החזירים נגרמת על ידי וירוס אשר עבר מוטציה, שמאפשרת לו להדביק בני אדם. השפעת נפוצה כיום בעיקר באמריקה הצפונית והמרכזית (מקסיקו, ארה"ב וקנדה). ההידבקות בשפעת זו, כמו בשפעת רגילה, מתרחשת בזמן שהות קרובה במחיצת חולה בשלב הראשון של המחלה (שמאופיין בחום, שיעול ונזלת). תקופת הדגירה אורכת כמה ימים ואחריה מופיעים חום גבוה, כאבי שרירים, ותסמינים במערכת הנשימה כמו נזלת ושיעול.

לפי מה שידוע כעת, השפעת אינה מסוכנת במיוחד לאנשים בריאים, ווהיא מסוכנת (כמו שפעת רגילה) לתינוקות, קשישים ולאנשים עם מערכת חיסונית מדוכאת. שהות במטוס במחיצת אדם חולה אכן נחשבת לגורם סיכון להידבקות, אולם נכון להיום, אין עדיין טיפול תרופתי המונע הידבקות. עדיין אין חיסון, והתרופה טמיפלו ניתנת רק למי שכבר חולים במחלה.

עם זאת, הקפדה על היגיינה בסיסית (שטיפת ידיים למשל) מפחיתה את סיכויי ההידבקות. יש לציין הסיכון להידבקות במחלה עדיין נמוך למדי, ורוב המבקרים בארצות האמורות חוזרים לארץ בריאים, כך שאת יכולה לטוס ללא חשש.

נסיעה נעימה!

ד"ר נועה גולדשר מינרבי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!