כמה עובדות על מזונות שמעודדים/מונעים צרבת

כמה עובדות על מזונות שמעודדים/מונעים צרבת

כתבה פרסומית כתבת חסות

תאריך עדכון: 09/01/2016

צרבת היא בעיה שמטרידה אנשים רבים. לא תמיד אפשר למנוע אותה על ידי שינויים תזונתיים, למרות שהפחתה של מזון שמן, חריף, מתובל ומשקאות תוססים יכולים בהחלט להקל על הבעיה.  

יעל דרור סרוסי, תזונאית קלינית וספורט, מסבירה את הקשר בין מאכלים לתחושת צרבת ומנפצת כמה מיתוסים.

צרבת - פיצה ושתיה מוגזת עלולות לגרום לצרבת


1. משקאות תוססים

הסבר- כאשר שותים משקאות תוססים בולעים את בועות הגז יחד עם המשקה. בשעות שלאחר השתייה הגזים עלולים להתחיל לצאת החוצה (גרפסים) ואז גם כמות מסוימת של חומצה עלולה לעבור לושט ולגרום תחושת צרבת.


2. אכילה של פיצה לא ממש איכותית...

הסבר- בחלק מהפיצריות הזולות מערבבים את הגבינה הצהובה/מוצרלה האיכותית עם גבינות ברמה נמוכה עשירות בשומן וזולות יותר. אכילה של גבינות אלו עלולה להחמיר מאד תחושה של צרבת לאחר הארוחה בשל אחוזי השומן הגבוהים ואיכות החלבון הנמוכה.


3. אכילה של ספגטי ברוטב שמנת

הסבר- כמות גבוהה של שומן עלולה לגרום לסגירה חזקה של הפתח המוביל מזון מהקיבה למעי ולעודד כיווצים חזקים של הקיבה מטרה לפרק את הכמות גבוהה של השומן. אנשים שלא רגילים לאכול כמויות גבוהות של שומן עלולים לחוש צרבות וכאבי בטן חדים לאחר ארוחה יחסית פשוטה המכילה הרבה שמנת כרוטב למנה.


4. מסטיקים (משהו שפחות ידוע לאנשים כגורם לצרבת)

הסבר- כאשר לועסים מסטיקים בולעים אויר. לאחר הלעיסה האוויר שבולעים עלול להתחיל לצאת החוצה מהקיבה ואל הושט ואז גם כמות מסוימת של חומצה עלולה לעבור לושט ולגרום תחושת צרבת.


5. והנה מיתוס שאפשר לשבור תיכף ומיד - חלב עוזר ב"כיבוי" תחושת צרבת- לא נכון!

אנשים רבים סבורים ששתית חלב בעת צרבת הינו הפיתרון האידיאלי להרגעת הצרבת. עם זאת, למרות התחושה הראשונית של הרגיעה, שתית החלב עלולה להחמיר את הצרבת. בהתחלה, החלב סותר את החומצה הנמצאת בקיבה וגם את זו ה"גולשת" לאזור הוושט וגורמת לתחושת הצרבת. למרות הסתירה הראשונית שמקלה על הצרבת, הקיבה חייבת לשמור על רמות חומציות של PH 2-3 (ערך חומצי מאד). לכן כתגובה לשתית החלב עלולה להיות הפרשה מוגברת של חומצה בקיבה שרק תחריף את הצרבת. ולכן, במקרים אלו, טיפול תרופתי מיידי הוא הפתרון העדיף.


פורומים, אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אלרגיה רויטל 14/11/2019 07:48
  • שלום, הילד שלי אלרגי למשהו אך שנים בבדיקות דם ובעבר של טסטים לא גילו כלום...יש לו רגישות לפולין אבל מעבר לא ברור למה הוא קם לפעמים כחלק מאצבעןת הידיים שלו מתנפחות לכמה שעות..לפעמים השפה התחתונה בפה ואומר שמרגיש בה מעין עקצוצים...היום קם ויש לו בכפות הרגליים עיגולים אדומים ונפוחים...לפעמים בעונות מעבר קשיי נשימה ונזלת...מה זה יכול להיות??? מיואשתתת....

  • + הוסף תגובה
טיפולים לאלרגיה אחרים מיקי דותן 12/11/2019 18:40
  • ד״ר שדה כתבת שאפשר לטפל בבעיה של אלרגיה רב מערכתית שמערבת כל פינה וכל אזור בגוף שלי, עברתי אין בפור בדיקות וטיפולים קונבנציונליים ואלטרנטיביים ללא הטבה שאלתי האם יש עוד טיפולים שאפשר לרפא את האלרגיה, צרכתי אין ספור כדורים משחות סטרואידים בזריקות ועירויים, גם קסולייר אני רוכשת באופן פרטי כי הקופה מסרבת להשתתף בהוצאה.הייתי מס׳ פעמים וקבלתי ממך עוד כדורים שלא נתנו מענה לבעייתי. אם יש טיפול אחר שלא קבלתי עד היום ויכול לטפל ולעצור את הסבל הנוראי שלי אשמח להגיע אליך. צריך לדאוג שהמזכירות יענו לטלפונים, מזה כשבועיים אני מנסה מדי פעם לדבר איתן וזה לא נית, מענה אין וגם הודעה לא ניתן להשאיר כי המזכירה האלקטרונית מלאה בהודעות.

  • + הוסף תגובה
אלרגיה למה ? מיקי 11/11/2019 23:06
  • המון טסטים עברתי אך ללא הצלחה , אושפזתי במחלקת עור אצל פרופ׳ חודק בלינסון נעשו בדיקות שונות ולא הצליחו לגלות למה אני אלרגית, האם יש דרך לעלות על האלרגיה הקשה שאני סוחבת כמעט שלוש שנים. אני עייפה ונואשת ופוחדת שזו תהיה גזרת גורל ושאין מרפא לבעיה שלי . אני מתגרדת ללא הפסקה העור מכוסה בנגעים אדומים מגרד, מעקצץ ושורף כאילו אני נמצאת במדורה .תוצאת ה IGE מגיע ל 1266 , משתמשת בקסולייר אך הסבל ממשיך רב מערכתי וקשה קשה קשה לי מאד לחיות כך. אני מאד מקוה שיש לך בשורות חיוביות ושאפשר להרפא מהסבל הפיזי והנפשי הלא פשוט.

  • + הוסף תגובה
אל יאוש ד"ר קובי שדה 12/11/2019 07:29
  • חיזרי לייעוץ וטיפול במרפאתי ישנם עוד אפשרויות טיפול ואבחון

  • + הוסף תגובה
אין מענה בטלפון איכלוב טופ מיכל דותן 12/11/2019 17:23
  • מזה שבועיים שאני מנסה ליצור קשר עם איכלוב טוב על מנת לתאם תור אליך ואין מענה, גם הודעה אי אפשר להשאיר מכיוון שהכל מלא בהודעות, צריך מדי פעם למחוק ולפנות מקום להודעות חדשות . תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!