כמה עובדות על מזונות שמעודדים/מונעים צרבת

כמה עובדות על מזונות שמעודדים/מונעים צרבת
כתבה פרסומית כתבת חסות


צרבת היא בעיה שמטרידה אנשים רבים. לא תמיד אפשר למנוע אותה על ידי שינויים תזונתיים, למרות שהפחתה של מזון שמן, חריף, מתובל ומשקאות תוססים יכולים בהחלט להקל על הבעיה.  

יעל דרור סרוסי, תזונאית קלינית וספורט, מסבירה את הקשר בין מאכלים לתחושת צרבת ומנפצת כמה מיתוסים.

צרבת - פיצה ושתיה מוגזת עלולות לגרום לצרבת


1. משקאות תוססים

הסבר- כאשר שותים משקאות תוססים בולעים את בועות הגז יחד עם המשקה. בשעות שלאחר השתייה הגזים עלולים להתחיל לצאת החוצה (גרפסים) ואז גם כמות מסוימת של חומצה עלולה לעבור לושט ולגרום תחושת צרבת.


2. אכילה של פיצה לא ממש איכותית...

הסבר- בחלק מהפיצריות הזולות מערבבים את הגבינה הצהובה/מוצרלה האיכותית עם גבינות ברמה נמוכה עשירות בשומן וזולות יותר. אכילה של גבינות אלו עלולה להחמיר מאד תחושה של צרבת לאחר הארוחה בשל אחוזי השומן הגבוהים ואיכות החלבון הנמוכה.


3. אכילה של ספגטי ברוטב שמנת

הסבר- כמות גבוהה של שומן עלולה לגרום לסגירה חזקה של הפתח המוביל מזון מהקיבה למעי ולעודד כיווצים חזקים של הקיבה מטרה לפרק את הכמות גבוהה של השומן. אנשים שלא רגילים לאכול כמויות גבוהות של שומן עלולים לחוש צרבות וכאבי בטן חדים לאחר ארוחה יחסית פשוטה המכילה הרבה שמנת כרוטב למנה.


4. מסטיקים (משהו שפחות ידוע לאנשים כגורם לצרבת)

הסבר- כאשר לועסים מסטיקים בולעים אויר. לאחר הלעיסה האוויר שבולעים עלול להתחיל לצאת החוצה מהקיבה ואל הושט ואז גם כמות מסוימת של חומצה עלולה לעבור לושט ולגרום תחושת צרבת.


5. והנה מיתוס שאפשר לשבור תיכף ומיד - חלב עוזר ב"כיבוי" תחושת צרבת- לא נכון!

אנשים רבים סבורים ששתית חלב בעת צרבת הינו הפיתרון האידיאלי להרגעת הצרבת. עם זאת, למרות התחושה הראשונית של הרגיעה, שתית החלב עלולה להחמיר את הצרבת. בהתחלה, החלב סותר את החומצה הנמצאת בקיבה וגם את זו ה"גולשת" לאזור הוושט וגורמת לתחושת הצרבת. למרות הסתירה הראשונית שמקלה על הצרבת, הקיבה חייבת לשמור על רמות חומציות של PH 2-3 (ערך חומצי מאד). לכן כתגובה לשתית החלב עלולה להיות הפרשה מוגברת של חומצה בקיבה שרק תחריף את הצרבת. ולכן, במקרים אלו, טיפול תרופתי מיידי הוא הפתרון העדיף.


פורומים גסטרו ומחלות כבד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
למה לא עונים על שאלות דן 15/10/2020 09:29
בחילות וצרבת והתקפי כאב חזקים שילת 23/09/2020 10:59
  • שלום רב לפני שבוע סבלתי יום אחד מחום גבוה(39.5) והתקפות של כאב חד וחזק במרכז הבטן העליונה כל בערך חצי שעה לכמה דקות (בערך 10) לאחר יום החום ירד כמעט לגמרי.(37.5) שכיחות ההתקפים פחתה ועברה לכמה פעמים ביום (6-7)אך אני סובלת בנוסף לזה מצרבת ובחילות חזקות מאד. הרופאה נתנה לי משהו נגד צרבת וזה עוזר לצרבת אבל לא לבחילה ולכאב. אני אציין כי אין שינוי ביציאות והקאתי כמה פעמים בשבוע האחרון. הרופאה לא רוצה לבדוק אותי היות והתינוקת שלי בבידוד(נחשפה לחולה קורונה) אני תוהה אם חייב בדיקה במיוחד לפני הצום של שבוע הבא והאם ניתן להקל בצורה נוספת על הכאב.

  • + הוסף תגובה
בחילות וצרבת והתקפי כאב חזקים שילת 23/09/2020 11:59
  • רק רציתי לתקן כי תקופת הזמן היא החל משבת שעברה כלו' 12 ימים ולא שבוע.

  • + הוסף תגובה
בחילות, צרבות וכאבים ברום הבטן ד"ר אייל הירש 23/09/2020 14:44
  • שלום שילת, התסמינים שלך יכולים להיות קשורים למספר סיבות, למשל בעיות בכיס המרה, הלבלב או הקיבה. חשוב לבצע בדיקה גופנית ובדיקות מעבדה. בהמשך אולי אפילו הדמיה כמו אולטראסאונד. העובדה שהתינוקת שלך בבידוד לא מחייבת גם אותך בבידוד, ואם ההקאות נמשכות יש צורך לבצע בירור. בליווי התסמינים שתיארת אני גם מציע שתמנעי מצום השנה, אלא אם תרגישי הרבה יותר טוב. בריאות שלמה, אייל הירש

  • + הוסף תגובה
הכאב חזר לאחר הבדיקה שילת 14/10/2020 19:22
  • שלום רב תודה על המענה הקודם עשיתי אז בדיקת קורונה כדרישת הרופאה ואז היא הסכימה לבדוק אותי. היא הפנתה אותי לרופא גסטרו ואולטרה סאונד. מאז הכאב כמעט חלף. (לפעמים כאב חלש) לפני יומיים בצעתי את הבדיקה שהכאיבה לי מאד (לא ברור למה הלחיצה עם המכשיר כאבה משום מה והצורך לנשום עמוק כל הבדיקה) ומאז הכאב חזר ואיתו הבחילות. לא ברמה ההתחלתית אבל ממש מונע ממני לתפקד. היום קבלתי תוצאות של האולטרה סאונד הדבר היחיד שאולי בעייתי הוא חשד לבוץ בכיס המרה והוראה לבצע בדיקה חוזרת והוראה לצום 12שעות קודם (עכשיו גם הייתי עם צום של יותר מ12 שעות קודם בכל מקרה) אני לא יודעת מהו בוץ בכיס המרה ואם יכול להיות הגורם לכאב. הרופאה שללי לא עובדת עד תחילת השבוע אז מפנה את השאלה כאן. תודה רבה מראש וגם על המענה הקודם.

  • + הוסף תגובה
קושי באכילה ושתית מים קלרה 14/10/2020 16:15
  • שלום לדר רציתי לשאול מה יכולה להיות הסיבה לכך שמתקשה לשתות ולאכול בעיקר לשתו אחרי שתית מים יש לי כאבים חזקים בגב ברום הבטן בושוט האוכל כאילו נתקע בבית החזה עלי לציין שהגסטרוסקופיה תקינה וגם סי.טי.בטן אגן מלבד צואה רבה במעי וברקטום מנומוריה שעשיתי לפני 3 שנים הראה לחץ מוגבר לסוגר הושטי העליון מאז רזיתי מאד והתייבשתי יש לי בעיות בליעה וכאבים קשים מההתיבשות האף התיבש נגמר לי הרוק הפה כל הזמן יבש יש טעם מר לכל מה שאוכלת הגרון יבש נחנקת אחרי כל אכילה ושתיה אין לי אויר גם בגלל האף קבלתי פיסורה ןמחלת עור בוולווה יש פתרון לסבל הזה של אי יכולת לשתות ולאכול כמו שצריך שמיבשני וגורם לתת תזונה סותרי חומצה לא עוזרים בכלל אבקש עזרה הפתרון של התקנת פג לא נראה לי יש לי גם עצירות קשה נורמלקס שלוקחת לא עוזר מספיק וגורם להרבה סבל צריבות כרסומים בקיבה יש לי חולשות ותחושת עילפון בגלל ההתיבשות

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!