איך להקל על תינוק שמצמיח שיניים?

בקיעת שיניים היא סימן להתפתחות תקינה, אך גורמת להם לחוסר נוכחות ולעיתים אף לכאב. כיצד ניתן להקל סבלם של תינוקות בזמן בקיעת שיניים? ומתי יש להתחיל ולהקפיד על היגיינת הפה?
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 28/12/2014


היא סימן להתפתחות תקינה, אך גורמת להם לחוסר נוכחות ולעיתים אף לכאב. כיצד ניתן להקל סבלם של תינוקות בזמן בקיעת שיניים? ומתי יש להתחיל ולהקפיד על היגיינת הפה?


בקיעת שיניים בתינוקות מתחילה בדרך כלל בסביבות גיל שישה חודשים, אך עשויה להתחיל בגיל שלושה חודשים ואף שנה. תחילה בוקעות השיניים התחתונות וכחודש-חודשיים לאחר מכן בוקעות גם העליונות. עד גיל שלוש בוקעות בדרך כלל כל 20 שיני החלב בפיו של התינוק, ואילו השיניים הקבועות מתחילות להיווצר כבר בגיל שנתיים, והן בוקעות בערך בגיל שש. 


במידה ובקיעת השיניים מתעכבת, אין צורך להתערבות רפואית. עם זאת, במידה והתינוק עבר את גיל שנה ואין זכר לשיניים בפיו, יש להתייעץ עם רופא שיניים מומחה לתינוקות. 


בעת בקיעת השיניים, החניכיים כואבים ונפוחים. התינוק עשוי להיות זועף ולסבול מכאבים שיגרמו לו לסרב לאכול ולשתות וימנעו ממנו שנת לילה רציפה. התינוק עשוי לנשוך את אצבעותיו או צעצועים כדי להקל על הלחץ בחניכיים, ולהזיל ריר במידה רבה מהרגיל. תסמינים אלו מופיעים בדרך כלל מספר ימים לפני בקיעת השן, ונעלמים מייד עם בקיעתה. אם התסמינים מחמירים או שאינם נעלמים עם בקיעת השן, יש לפנות לייעוץ רפואי. 


כיצד ניתן להקל על התינוק? 


•ניתן לשפשף החניכיים בעדינות בעזרת אצבע נקייה.


•צעצועים ללעיסה – הקפידו שמדובר בצעצועים המיועדים ללעיסה ולא צעצועים אקראיים שעלולים להיות לא בריאים וכן לשמור על ניקיון מרבי שלהם. 


•יש הממליצים לקרר את  הצעצועים הלעיסים במקרר, משום שהקור מסייע עוד יותר בהקלה על הכאב.


•תכשירים משככי כאבים המתאימים לתינוקות במינון מדויק או למרוח על החניכיים תכשירים לשיכוך כאבים.  


לאחר בקיעת השיניים יש לשמור על היגיינת פה במידת האפשר, מאחר והשיניים החלביות, אף שאינן קבועות - חיוניות לאכילה, דיבור, הביטחון העצמי של הפעוט (אסתטיקה), מניעת כאבים ומניעת פגיעה בהתפתחות השיניים הקבועות. 


מתי צריך לגשת לרופא שיניים? 


המועד המומלץ לבדיקה ראשונה אצל רופא שיניים לתינוקות הינו כחצי שנה מבקיעת השיניים או גיל שנה. במרבית המקרים יהיו שיני התינוק עדיין ללא פגם, אך ניתן לזהות תינוקות בסיכון לריקבון פה (עששת), שהיא הבעיה הנפוצה ביותר בקרב תינוקות ונגרמת מרובד חיידקים שגדל על פני השן, ולהדריך את ההורים בפעולות מניעה. 


מתי להתחיל לצחצח שיניים?


החל מגיל שנה ניתן לצחצח שיניים במברשת עם סיבים רכים, על-ידי ההורה או הפעוט בעצמו. אין צורך להשתמש במשחת שיניים מן ההתחלה, אך חשוב להרגיל את הפעוט לצחצוח השיניים, הן כדי לסלק את רובד החיידקים על פני השן והן כדי להקנות הרגל. 


כדי לשמור על בריאות השיניים בתינוקות, מומלץ להימנע מהנקה תכופה, להפחית שתיית חלב ולהימנע משתיית מיצים, להימנע מאכילה מרובה של ממתקים ולהקפיד על צחצוח שיניים. שתיית מים בסוף ארוחה ומתן בקבוק מים לפני השינה, במקום חלב או דייסה, ישטפו את חלל הפה משאריות מזון וסוכר וימנעו את התרבות החיידקים בפה. מצמיח שינייםפורומים רפואת שיניים כללית

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כתר שנפל משה 15/08/2015 20:11
  • שלום לפני כשנה וחצי נפל לי כתר של שן (מס 15) שהחזיק 8 שנים. הרופא בדק ואמר שהשן רקובה והוא ממליץ לעקור אותה (כירורגית). עקב שיקולים כספיים ביקשתי שידביק שוב ואם ארגיש שהאיזור של השן כואב או קורה משהו אבוא מיד לעקירה. הוא הדביק את הכתר ושם דבק זמני איכותי והמליץ שאם ייפול שוב אבוא לעקור ולא להדביק. ההדבקה החזיקה שנה וחצי עד היום שזה נפל. השאלה שלי היא כזו: כאשר שאלתי אותו אז כשהכתר נפל פעם ראשונה למה לא להחזיר את הכתר למקום? הוא אמר שבגלל הריקבון הוא מודאג מאיבוד עצם. אבל אפשר לשער שכל השיניים שהוא שם להם כתרים כבר לפחות 7 שנים ויש לי עוד 4 כאלו - השיניים מתחת לכתרים הם סוג של רקובות... אז אני שואל בעצם למה לא להחזיר גם הפעם את הכתר שנפל היום? ואפילו לשים דבק קבוע הפעם? מה יכול לקרות? האם אובדן עצם זה משהו שבא לידי ביטוי בכאב או סוג של רוצח שקט? ומכאן הדאגה? מה הבעייתיות בדבק קבוע האם זה הבדל משמעותי במידה ורוצים להסיר את הכתר? אני מתנצל על אורך ההודעה ותודה רבה על מתן הדעה והעזרה.

כשנרגעה הסערה הייתי שאננה 13/07/2015 21:07
  • בת 30, ברקע מנשך עמוק. הייתה דלקת חניכיים עד שטופלה באנטיביוטיקה, ובאותו זמן גם דלקת חזקה במפרק הלסת שטופלה באתופן ועכשיו פיזיותרפיה ועוד. במנשך קשה לטפל. הבעיה שלי עכשיו היא שבעקבות הדלקות נוצרה נפיחות באיזו רקמה או משהו שנראה כמו וריד נפוח, בחך שליד החניכיים העליונות בדיוק איפה שהמנשך שלי נסגר. לכן חודש אחרי כל הבלאגן אני עדיין לא יכולה ללעוס או לסגור את הפה. סד לילה רק מחמיר את הכאבים. האם אפשר לטפל ספציפית באותה רקמה? נגיד להיפטר ממנה או להרגיע את הנפיחות?

עקירת שן עם דלקת זוהר 16/06/2015 12:51
  • שלום. יש לי דלקת בשן והומלץ לי לעקור מכיוון שהשורש לא תקין. אתמול רופא השיניים הוציא לי רק חלק מהשן חצי שורש מכיוון שהכאב במהלך העקירה היה בלתי נסבל אף על פי 6,7 זריקות שקיבלתי,הוא עצר את הטיפול ונתן לי אנטיביוטיקה שתרגיע את הדלקת ושאחזור בעוד שבוע להמשך העקירה.שאלתי:האם זה תקין לעקור שן עם דלקת?האם בשבוע הבא שאעקור שוב אסבול כך שוב מכאבים? תודה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!