כבר לא צריך להתבייש: הכול על ניתוח הקטנת חזה לגברים

גינקומסטיה היא תופעה של שדיים מוגדלים אצל גברים. כ-40% מהגברים סובלים ממנה ומהמבוכה הנלוות לה. הכל על התופעה ועל הטיפול בה באמצעות ניתוח להקטנת חזה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: ד"ר אריק בראל
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 21/04/2016

משמעות המונח גינקומסטיה הוא שד אישה בשפה היוונית. מבחינה רפואית מדובר בהתפתחות חריגה של בלוטות חלב גדולות אצל גברים, הגורמת לגדילת החזה ולעתים אף להפרשת חלב. הבעיה איננה רק אסתטית ועשוי להיות לה קשר גם לבעיות בריאותיות (סרטן האשך וכאבי חזה) ונפשיות שונות.


הסיבות לתופעה יכולות להיות הורמונליות - בשל חוסר איזון בהורמוני המין - בעיקר רמות גבוהות של ההורמון הנשי אסטרוגן. סיבה אחרת עשויה להיות בשל השמנת יתר הגורמת להצטברות שומן באזור השדיים - תופעה המכונה ליפומסטיה. בשונה מגינקומסטיה, במקרה כזה הבעיה היא בעיקר אסתטית (יש כמות מעטה מאוד של רקמת חלב אם בכלל).


לא משנה מאיזו סיבה נגרמת התופעה, גברים הסובלים ממנה עלולים לפתח בעיות בדימוי העצמי, תחושות דיכאון ומבוכה שעלולות לפגוע בחיי החברה שלהם ובאיכות חייהם. מה עושים? ניתוח להקטנת חזה.למי מתאים ניתוח הקטנת חזה בגברים?

הניתוח מתאים לגברים בריאים, בעלי משקל תקין, שהגורם להגדלת השדיים אצלם הוא הצטברות שומן (ליפומסטיה), ושאין שינוי בגודל השדיים למשך שנה לפחות. הוא פחות מתאים לגברים הסובלים מהשמנת יתר ולמי שסובלים מהתופעה בשל חוסר איזון הורמונלי או בשל שימוש בתרופות מסוימות או ממחלה. מטרת הניתוח, כשמו, הוא הקטנה השדיים והשבת המראה הגברי לחזה. כדאי לדעת שיש מקרים שבהם יש אסימטריה - מצב שבו רק שד אחד גדול. גם במקרה הזה הניתוח הוא הפתרון.


ניתוח הקטנת חזה בגברים. פחות מתאים לסובלים מהשמנת יתר


אילו בדיקות מקדימות צריך לעשות?

לפני ההחלטה על הניתוח יש לערוך בירור הורמונלי אצל רופא מומחה (אנדוקרינולוג). אם מאובחנת בעיה הורמונלית, יהיה ניסיון בטיפול תרופתי לצורך איזון. אם יתברר כי התופעה אינה קשורה בחריגה הורמונלית או אם הטיפול התרופתי לא מתאים - תיבחן האפשרות לטיפול כירורגי. למה חשוב להתייעץ עם מומחה?

חשיבות הייעוץ המקדים לניתוח היא רבה, מכיוון שהיא מסייעת להתאים את הנתונים הגופניים של המטופל לתוצאות הסבירות האפשריות של הניתוח. מבנה גופו של המטופל - גובהו, המשקל שלו, צורת החזה שלו, איכות העור שלו באזור החזה ומבנה השדיים - יקבעו במידה רבה את התוצאות האפשריות מהניתוח ויתאמו את הציפיות שלו ממנו. בנוסף, בייעוץ יקבל המטופל הסבר על תהליך הניתוח, על הסיבוכים האפשריים בעקבותיו ועל תהליך ההחלמה שלאחריו.


טרם ההתייעצות עם פלסטיקאי מומחה מומלץ להיבדק על ידי אנדוקרינולוג. רק לאחר שלילת בעיות הורמונליות ניתן לבצע ניתוח להקטנת חזה.כיצד מתכוננים לניתוח הקטנת חזה בגברים?

כדי לשלול בעיה רפואית לפני הניתוח ייתכן שיידרש מהמטופל לבצע בדיקת ממוגרפיה ו/או אולטרסאונד. עישון עלול לגרום לסיבוכים ועל כן מומלץ להפסיק לעשן לפחות חודש לפני ביצוע ההליך הניתוחי, ובמקרה של כריתת העור לאחר הניתוח - הפסקת העישון היא חובה. 


לפני הניתוח יש להצטייד במחוך לחץ אלסטי מיוחד או חגורת גב אלסטית, אותה ניתן להשיג בבתי המרקחת או ברשתות הפארם. התייעצו עם הרופא באיזו מידה לרכוש את החגורה.כיצד מתבצע ניתוח להקטנת חזה?

יש כמה דרכים לביצוע הניתוח, ולרוב הטכניקה תקבע על פי דרגת הבעיה. אחת הטכניקות היא שאיבת שומן שמתבצעת לרוב במקרה של ליפומסטיה. אפשרות נוספת היא שאיבה בסיוע לייזר והאפשרות השלישית היא כריתה של רקמת השד דרך חתך בגבול העטרת של הפטמה. כריתה זו מתבצעת בעיקר במצב של גינקומסטיה. 


בתהליך של כריתת רקמת השד נותרים עודפי עור, שלרוב ייספגו בגוף כמה חודשים לאחר הניתוח (בדומה לתהליך שקורה אצל נשים לאחר הריון). במקרה של עודפי עור משמעותיים ייתכן שיהיה צורך בכריתה שלהם. כדאי לדעת שבמקרים מסוימים ייתכן שילוב של טכניקות שונות באותו מטופל. 


הניתוח עצמו אורך כשעתיים והוא נערך בהרדמה מלאה. שאיבת השומן מהשד מבוצעת דרך חתכים זעירים. כל החתכים, כולל החיתוכים לצורך כריתת רקמה והסרת עודפי השומן, שמתבצעים בגבולות עטרת השד - נתפרים בתום הניתוח. הצלקת הנותרת ברוב המקרים היא מינמלית. כדאי לדעת שבמקרים מסוימים יהיה צורך להשאיר נקזים לאיסוף ההפרשות. לרוב הם יוסרו לאחר מספר ימים.כמה זמן אחרי הניתוח חוזרים לשגרה?

במקרים רבים אפשר להשתחרר הביתה מיד לאחר הניתוח. במקרים מסוימים יהיה צורך באשפוז ללילה להשגחה - והדבר תלוי בדרך כלל בסוג הניתוח שבוצע ומצבו האישי של המטופל. המחוך או חגורת הגב שרכשתם מראש ישמשו אתכם לאחר הניתוח כחבישה לוחצת לאזור הניתוח. יש ללבוש אותה שישה שבועות - במשך היום והלילה. מסירים אותה רק כדי להתרחץ.לאילו תופעות לוואי יש לצפות לאחר הניתוח?

ראשית, סביר להניח שתחוו כאבים בימים הראשונים לאחר הניתוח, שאותם ניתן לשכך באמצעות תרופות נגד כאבים, אותן ניתן להשיג ללא מרשם רופא. בנוסף לכאבים, מראה החזה צפוי להיות נפוח, עם סימנים של שטפי דם - אלה אמורים לחלוף תוך כשלושה שבועות לאחר הניתוח. ייתכן שיהיה צורך גם בטיפול אנטיביוטי - טיפול שכיח יותר במקרה שהושארו נקזים לאחר הניתוח. 


לגבי חזרה לפעילות גופנית מלאה, ההמלצה היא להמתין לפחות שישה שבועות לאחר הניתוח - ולשוב לפעילות רק לאחר ביקורת וקבלת אישור מהרופא. כדאי לדעת שעישון עלול לעכב את תהליך ההחלמה ויש להימנע ממנו.לאילו תוצאות יש לצפות מהניתוח?

אפשר לחוש בשינוי במראה כבר לאחר הניתוח, אולם כדי ליהנות מהתוצאה האופטימלית הסופית - חזה שטוח וגברי - יש להמתין לפחות שלושה חודשים. בתוך שנה גם ייעלמו הצלקות כמעט לחלוטין. כדאי לקחת בחשבון אסימטריה קלה והצטלקות יתרה במקרים מסוימים, ולזכור ששינויים במשקל עלולים להשפיע על נפח וצורת החזה - גם לאחר הניתוח. אילו סיבוכים אפשריים עלולים להיות בעקבות הניתוח?

כמו בכל הליך כירורגי, גם בניתוח זה עלולים להופיע סיבוכים שונים - במהלך הניתוח או אחריו. הסיכויים להיווצרות סיבוכים תלויים בדרך כלל באיכות העור באזור הניתוח, בתגובת הגוף, השונה ממטופל אחד למשנהו, ובמידת ההקפדה על הנחיות הרופא - לפני ואחרי הניתוח (בהחלמה). במקרים מסוימים עלולים להיווצר סיבוכים מקומיים, בין היתר דימום, א-סימטריה, פטמה שקועה, ירידה בתחושה בפטמה, הצטברות נוזלים, פתיחה של תפרים, עודפי עור או צלקות בולטות, אדומות ומגרדות. במקרים אלה מומלץ לחזור לרופא המנותח לבדיקה ולקבלת ייעוץ.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אריק בראל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, הקטנת חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שטף דם לאחר ניתוח גניקומסטיה הכל דבש 25/10/2019 13:09
 • שלום רב, עברתי ניתוח גניקומסטיה לפני כ-10 ימים. מאז יש לי שני שטפי דם נרחבים בקוטר של 12-15 ס"מ בצד אחד של הגוף. שטף דם אחד מתחת לשד והשנתי במותן. שבוע לאחר הניתוח נבדקתי ע"י המנתח שלא התרגש מהמראה. שטף הדם בצבע סגול כהה, ומאוד לא מלבב למראה. אין כאב בלחיצה על שטפי הדם. באתרים השונים הכותבים על התופעה של שטפי הדם נאמר שאלו אמורים לעבור תוך שבוע שבועיים מהניתוח... האם עלי להיות מודאג?

 • + הוסף תגובה
הקטנת חזה דבי 02/01/2019 15:50
 • יש לי אישור של וועדת חריגים במכבי להקטנת חזה על חשבון הקופה. אשמח להמלצות למנתחים בבקשה!!

 • + הוסף תגובה
ניתוח הקטנת חזה אורית 03/01/2019 11:30
 • היי אשמח לדעת איך אישרו לך איך עובד התהליך.הבנתי שהם נורא מקשים,יש לי בשבוע הבא תור לכירורג

 • + הוסף תגובה
הקטנת חזה דבי 11/01/2019 11:07
 • היתי בועדהרפואית של הקופה, הבאתי מכתב מאורטופד על הקמת בגב. אני גם סובלת מפטריה מתחת לחזה. כשראו את המכתב,את הגב ואת הפריה כבר במקום אמרו לי שמאפשרים לי.

 • + הוסף תגובה
הקטנת חזה וועדה מכבי מל 02/05/2019 11:26
 • היי,אני תכף צריכה לעבור גם את הוועדה, האם הם הקשו עם שאלות? איך הולך התהליך?

 • + הוסף תגובה
האם נתנו לך מענה מילי 05/09/2019 14:30
 • הי! אשמח לדעת האם עשית את הניתוח ואיך התוצאות

 • + הוסף תגובה
הקטנת חזה סוזי 10/08/2019 15:24
 • שלום רב, אני מעוניינת לעבור ניתוח להקטנת חזה וניתוח עפעפיים אצל ד"ר דנה אגוזי ממכבי אבקש את המלצתכם המהירה או אם יש רופא מומלץ אחר שעובד עם מכבי

 • + הוסף תגובה
הקטנה דנה 21/08/2019 11:13
 • גם אני קבעתי אצלה דרך מכבי. מתקשה להשיג עליה חוות דעת.

 • + הוסף תגובה
הקטנת חזה מילי 05/09/2019 14:23
 • אני נמצאת באותו מצב- אשמח לשמוע האם הצלחת לתאם איתה פגישה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!