תחרות 'יוזמת הבריאות המובילה של השנה': שלב ההכרעה

שלב ההגשות לתחרות השנתית של פורום Reboot הסתיים והליך השיפוט מתחיל. מהן סוגי היוזמות שהוגשו ומדוע אתגר השיפוט מורכב כל כך? פרופ' בליצר, היו"ר המדעי של התחרות: "תהליך הבחירה הנו מורכב בגלל האיכות הגבוהה והמגוון של ההצעות שאנו מקבלים"

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 12/04/2018


הסתיים שלב ההגשות לתחרות 'יוזמת הבריאות המובילה לשנת 2018'. התחרות מספקת, מידי שנה, הזדמנות לממש רעיונות שיסייעו לחולים ישפרו את התהליכים או השירות, יתרמו לחוויית המטופל ועוד. היוזמות הזוכות מקבלות "חבילת התנעה" מהפורום המסייעת בהוצאה לפועל של פרויקטים, בפיתוח והרחבת יוזמות ותוכניות קיימות. חבילה זו כוללת סיוע כספי וליווי מקצועי, היכרות וייעוץ של בכירים ממערכת הבריאות, האקדמיה והתעשייה, מנטורינג של מומחים מובילים, חשיפה מקצועית בכנס השנתי של הפורום, וחשיפה תקשורתית וציבורית. חברי הפורום, קהילה רחבה של מעל ל-800 איש, שותפים בבחירת היוזמות הזוכות. 


האתגר של צוותי הדירוג והשיפוט מורכב במיוחד השנה. לתחרות הוגשו 188 רעיונות, תוכניות, פרויקטים, ויוזמות בריאותיות שונות הטומנות בחובן רעיונות והצעות שיפור וייעול. ההצעות שנאספו, חולשות על מגוון תחומים בסקטור הבריאות הישראלי והועלו על ידי מגוון רחב של אנשים, לרבות רופאים, אחיות ואנשי מקצוע השייכים לתחום, יזמים, ראשי ארגונים שונים ואף אנשים מן השורה. 


מתוך כל ההצעות שהוגשו, עלו לשלב הסינון והדירוג 139 יוזמות. "תהליך הבחירה הנו מורכב בגלל האיכות הגבוהה והמגוון של ההצעות שאנו מקבלים מדי שנה", מסביר פרופ' רן בליצר, יו"ר החברה הישראלית לאיכות ברפואה והיו"ר המדעי של פורום Reboot והתחרות. "החברה הישראלית לאיכות ברפואה ומובילי דיעה מהאקו-סיסטם כולו מתגייסים לדרג ולתת ציונים כדי לסייע במיקוד הבחירה. ההצעות הזוכות מהוות פוטנציאל לפריצת דרך ממשית עבור המטופלים והמטפלים כאחד, והחשיפה לה הם זוכים בפורום ריבוט מאד מסייעת לאותם זוכים להטמיע את הרעיונות והפתרונות שלהם לרוחב מערכת הבריאות כולה."
החשיפה אותה מקבלים הזוכים בפורום ריבוט מסייעת להם להטמיע את הפתרונות שלהם במערכת הבריאות כולה הליך השיפוט מתחיל: אז מה היה לנו שם? 

היוזמות לתחרות הוגשו בשלושה מסלולים, המספקים הזדמנות שווה לקהלים שונים הפועלים בתחום הבריאות ותחומים משיקים: מסלול למגזר הציבורי, מסלול למגזר הפרטי ומסלול למגזר השלישי.


במסלול מערכת הבריאות הציבורית, המיועד לגופים, מוסדות וארגונים במערכת הציבורית, הוגשו 37 יוזמות של מרכזים רפואיים, קופות חולים, איגודים מקצועיים, צוותים רפואיים, ועובדי מערכת הבריאות כולל משרדי ממשלה וגופים ציבוריים אחרים. חלקן יצירתיות מאוד. בין היוזמות: טכנולוגיה חדשנית וייחודית בתחום הלוגיסטיקה והרוקחות המאפשרת לרוקח להתפנות מביצוע פעילויות לוגיסטיות עתירות זמן ולהשקיע את זמנו בייעוץ למטופלים בזמן שרובוט יפעל לאיתור התרופה במחסן בית המרקחת והבאתה לדלפק. יוזמה מבטיחה אחרת מציעה מנגנון מערכתי לאבחון והערכת זעזוע מוח בספורטאים, שיסייע באיסוף מידע להיקף הפגיעות, אפיון פגיעות עם פוטנציאל לנזק ארוך טווח, המלצות למניעה ופיתוח יישומון אלגוריתמי לצוותי האימון והטיפול מרגע הפגיעה עד להחלמה. יוזמה נוספת היא תוכנה אשר מתכללת את מרכיבי הטיפול/ ניטור בחולה ומתריעה לרופאים המטפלים בבתי החולים על חריגה בערכי מעבדה, מדדים קליניים ובטיפול התרופתי של החולה.


במסלול המגזר העסקי, כלומר יזמים, חברות פרטיות וסטארט-אפים המפתחים מוצרים, שירותים וטכנולוגיות חדשות, הוגשו 70 יוזמות. בין היוזמות שהוגשו השנה ניתן למצוא מספר חידושים מבטיחים, כמו למשל מערכת לניהול חדר מיון אופטימלי בזמן אמת, העוזרת למקסם את המשאבים של חדר מיון ולמזער את זמני ההמתנה. יוזמה אחרת מציעה פתרון ייחודי מסוגו לבחינת מצבם ההתפתחותי והרגשי של ילדים דרך ניתוח פסיכולוגי של ציוריהם הנעשים על מסך מגע, חידוש נוסף, הוא אפליקציה עבור רופאים, המאפשרת שיתוף ומתן מענה לשאלות העולות מהשטח ע"י מומחים מתחומם. כמו כן, דיוני צוות סביב מקרה ויצירת רשת חברתית קולגיאלית ומאגר מידע חכם מבוסס בינה מלאכותית - המהווה כלי זמין ומיידי תומך החלטה עבור הרופא. 
קראו עוד: השינוי של עולם הבריאות: יוזמת הבריאות המובילה לשנת 2018
במסלול המגזר השלישי, המיועד לא-נשים פרטיים, עמותות וארגונים ללא מטרות רווח, כגון: עמותות חולים, מוסדות אקדמיים וחינוכיים וכדומה, הוגשו 32 יוזמות, ביניהן: הקמת פורטל שיהווה קשר בין חולים (לדוגמא חולי סרטן) לבין עמותות שונות שעשויות לסייע להם. יוזמה אחרת, מציעה הקמת מרכז לשיקום הנותן  מענה לחיי הזקן בעולם המודרני ומסייע לשימור עצמאותו בקהילה, יוזמה מעניינת נוספת, מציעה לסייע באיתור מוקדם והנעה לפעולה לנשים שנמצאות בסיכון ללקות בדיכאון לאחר לידה או פוסט טראומה.


אייל בן-יעקב, ראש תחום מדעי החיים בחברת הייעוץ ארנסט ויונג ישראל, המתנדב בצוות הדירוג ובחבר השופטים, מסביר כי: "המשימה העומדת בפני יזמים כיום בישראל הינה משימה מורכבת, שגיוס משאבים כספיים הינו רק חלק ממנה. היכרות עם הגורמים המתאימים במערכת הבריאות והבנת התהליכים המורכבים בהוצאה לפועל של יוזמות, חשובות לא פחות, ולעיתים יותר. אנו מנסים לספק את הזדמנות בהשלמת הפער הזה ליוזמות אשר להתרשמותנו יש את היכולת להביא בשורה לתחום בריאות הציבור בישראל".


פורום Reboot הוקם בשנת 2014 כיוזמה לתועלת הציבור, הפועלת למען קידום מערכת בריאות בת-קיימא בישראל באמצעות זיהוי אתגרים והטמעת פתרונות שיביאו לשינוי. הפורום מורכב מקהילה התנדבותית של מומחים ובכירים, בהם אנשי מפתח ומובילי דעה במערכות הבריאות, האקדמיה והתעשייה בישראל. בפורום תומכים גם התעשייה והסקטור העסקי וכן גופים וארגונים רבים, ביניהם: החברה הישראלית לאיכות ברפואה, המכון הישראלי לחדשנות, מכון גרטנר, האגודה לזכויות החולה, חברת הייעוץ EY, חברת הביופארמה AbbVie , פורום "אושיה", חברת בארי כץ, עיתון גלובס, פורטל הבריאות infomed  וגופים נוספים.בעוד כשבועיים יסתיים הליך הסינון והדירוג. היוזמות שיעלו לשלב חצי הגמר בתחרות 'יוזמת הבריאות המובילה של 2018", יפורסמו באתר הפורום: www.reboot.org.il ויישלחו לכלל חברי הפורום לבחירת היוזמות שיעלו לשלב הגמר. היוזמות הזוכות בתחרות ייחשפו בכנס 'קיימות בבריאות 2018'פורום ביטוחי בריאות וסיעוד

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ביטוח בריאות רפואה משלימה
 • ספיר
 • 15/05/2019 18:47
 • היי ביטוחי רפואה משלימה מוגבלים במספר טיפולים בשנה, אם ברשותי שני ביטוחים שבכל אחד מהם יש הגבלה של 20 טיפולים בשנה, ניתן למשל לעשות 30 טיפולים ולתבוע מכל חברת ביטוח חלק אחר? כלומר, להגיש חלק מהקבלות (20) לחברה אחת וחלק נוסף (10) לחברה השנייה? אין הכוונה להגשת אותן קבלות לשתי חברות שונות אלא קבלות אחרות (מאותו מטפל)! תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • רפואה משלימה
 • קובי גרינברגר
 • 19/05/2019 12:43
 • ביטוח בריאות לחולה סכיזופרני
 • ania488
 • 24/04/2019 11:44
 • ביטוח בריאות לחולה סכיזופרני
 • קובי גרינברגר
 • 28/04/2019 19:47
 • היי, ביטוחי בריאות לא מכסים מצב רפואי קיים לרבות הפרעות נפש ו/או מחלות נפש ו/או טיפולים נפשיים ו/או טיפולים פסיכולוגיים. אם טרם עשית זאת, ממליץ לך להצטרף ל"ביטוח משלים" של קופת חולים ששם הכיסויים אמנם פחות טובים מביטוח בריאות פרטי אך היתרון שהוא שמקבלים כל אחד ואין צורך למלא הצהרת בריאות רק בריאות ובהצלחה בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח - הבית שלך

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • האם הפרעה פסיכאטרית יכולה למנוע קבלה לביטוח סיעודי ?
 • מירב
 • 08/04/2019 10:18
 • ביטוח סיעודי לבעלי עבר פסיכיאטרי
 • קובי גרינברגר
 • 13/04/2019 23:16
רופאים בתחום
פרופ' איתמר גרוטו פרופ' איתמר גרוטו
מנהל שירותי בריאות הציבור קרא עוד
ד"ר אודי קלינר ד"ר אודי קלינר
סגן ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ