תחרות 'יוזמת הבריאות המובילה של השנה': שלב ההכרעה

שלב ההגשות לתחרות השנתית של פורום Reboot הסתיים והליך השיפוט מתחיל. מהן סוגי היוזמות שהוגשו ומדוע אתגר השיפוט מורכב כל כך? פרופ' בליצר, היו"ר המדעי של התחרות: "תהליך הבחירה הנו מורכב בגלל האיכות הגבוהה והמגוון של ההצעות שאנו מקבלים"

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 12/04/2018


הסתיים שלב ההגשות לתחרות 'יוזמת הבריאות המובילה לשנת 2018'. התחרות מספקת, מידי שנה, הזדמנות לממש רעיונות שיסייעו לחולים ישפרו את התהליכים או השירות, יתרמו לחוויית המטופל ועוד. היוזמות הזוכות מקבלות "חבילת התנעה" מהפורום המסייעת בהוצאה לפועל של פרויקטים, בפיתוח והרחבת יוזמות ותוכניות קיימות. חבילה זו כוללת סיוע כספי וליווי מקצועי, היכרות וייעוץ של בכירים ממערכת הבריאות, האקדמיה והתעשייה, מנטורינג של מומחים מובילים, חשיפה מקצועית בכנס השנתי של הפורום, וחשיפה תקשורתית וציבורית. חברי הפורום, קהילה רחבה של מעל ל-800 איש, שותפים בבחירת היוזמות הזוכות. 


האתגר של צוותי הדירוג והשיפוט מורכב במיוחד השנה. לתחרות הוגשו 188 רעיונות, תוכניות, פרויקטים, ויוזמות בריאותיות שונות הטומנות בחובן רעיונות והצעות שיפור וייעול. ההצעות שנאספו, חולשות על מגוון תחומים בסקטור הבריאות הישראלי והועלו על ידי מגוון רחב של אנשים, לרבות רופאים, אחיות ואנשי מקצוע השייכים לתחום, יזמים, ראשי ארגונים שונים ואף אנשים מן השורה. 


מתוך כל ההצעות שהוגשו, עלו לשלב הסינון והדירוג 139 יוזמות. "תהליך הבחירה הנו מורכב בגלל האיכות הגבוהה והמגוון של ההצעות שאנו מקבלים מדי שנה", מסביר פרופ' רן בליצר, יו"ר החברה הישראלית לאיכות ברפואה והיו"ר המדעי של פורום Reboot והתחרות. "החברה הישראלית לאיכות ברפואה ומובילי דיעה מהאקו-סיסטם כולו מתגייסים לדרג ולתת ציונים כדי לסייע במיקוד הבחירה. ההצעות הזוכות מהוות פוטנציאל לפריצת דרך ממשית עבור המטופלים והמטפלים כאחד, והחשיפה לה הם זוכים בפורום ריבוט מאד מסייעת לאותם זוכים להטמיע את הרעיונות והפתרונות שלהם לרוחב מערכת הבריאות כולה."
החשיפה אותה מקבלים הזוכים בפורום ריבוט מסייעת להם להטמיע את הפתרונות שלהם במערכת הבריאות כולה הליך השיפוט מתחיל: אז מה היה לנו שם? 

היוזמות לתחרות הוגשו בשלושה מסלולים, המספקים הזדמנות שווה לקהלים שונים הפועלים בתחום הבריאות ותחומים משיקים: מסלול למגזר הציבורי, מסלול למגזר הפרטי ומסלול למגזר השלישי.


במסלול מערכת הבריאות הציבורית, המיועד לגופים, מוסדות וארגונים במערכת הציבורית, הוגשו 37 יוזמות של מרכזים רפואיים, קופות חולים, איגודים מקצועיים, צוותים רפואיים, ועובדי מערכת הבריאות כולל משרדי ממשלה וגופים ציבוריים אחרים. חלקן יצירתיות מאוד. בין היוזמות: טכנולוגיה חדשנית וייחודית בתחום הלוגיסטיקה והרוקחות המאפשרת לרוקח להתפנות מביצוע פעילויות לוגיסטיות עתירות זמן ולהשקיע את זמנו בייעוץ למטופלים בזמן שרובוט יפעל לאיתור התרופה במחסן בית המרקחת והבאתה לדלפק. יוזמה מבטיחה אחרת מציעה מנגנון מערכתי לאבחון והערכת זעזוע מוח בספורטאים, שיסייע באיסוף מידע להיקף הפגיעות, אפיון פגיעות עם פוטנציאל לנזק ארוך טווח, המלצות למניעה ופיתוח יישומון אלגוריתמי לצוותי האימון והטיפול מרגע הפגיעה עד להחלמה. יוזמה נוספת היא תוכנה אשר מתכללת את מרכיבי הטיפול/ ניטור בחולה ומתריעה לרופאים המטפלים בבתי החולים על חריגה בערכי מעבדה, מדדים קליניים ובטיפול התרופתי של החולה.


במסלול המגזר העסקי, כלומר יזמים, חברות פרטיות וסטארט-אפים המפתחים מוצרים, שירותים וטכנולוגיות חדשות, הוגשו 70 יוזמות. בין היוזמות שהוגשו השנה ניתן למצוא מספר חידושים מבטיחים, כמו למשל מערכת לניהול חדר מיון אופטימלי בזמן אמת, העוזרת למקסם את המשאבים של חדר מיון ולמזער את זמני ההמתנה. יוזמה אחרת מציעה פתרון ייחודי מסוגו לבחינת מצבם ההתפתחותי והרגשי של ילדים דרך ניתוח פסיכולוגי של ציוריהם הנעשים על מסך מגע, חידוש נוסף, הוא אפליקציה עבור רופאים, המאפשרת שיתוף ומתן מענה לשאלות העולות מהשטח ע"י מומחים מתחומם. כמו כן, דיוני צוות סביב מקרה ויצירת רשת חברתית קולגיאלית ומאגר מידע חכם מבוסס בינה מלאכותית - המהווה כלי זמין ומיידי תומך החלטה עבור הרופא. 
קראו עוד: השינוי של עולם הבריאות: יוזמת הבריאות המובילה לשנת 2018
במסלול המגזר השלישי, המיועד לא-נשים פרטיים, עמותות וארגונים ללא מטרות רווח, כגון: עמותות חולים, מוסדות אקדמיים וחינוכיים וכדומה, הוגשו 32 יוזמות, ביניהן: הקמת פורטל שיהווה קשר בין חולים (לדוגמא חולי סרטן) לבין עמותות שונות שעשויות לסייע להם. יוזמה אחרת, מציעה הקמת מרכז לשיקום הנותן  מענה לחיי הזקן בעולם המודרני ומסייע לשימור עצמאותו בקהילה, יוזמה מעניינת נוספת, מציעה לסייע באיתור מוקדם והנעה לפעולה לנשים שנמצאות בסיכון ללקות בדיכאון לאחר לידה או פוסט טראומה.


אייל בן-יעקב, ראש תחום מדעי החיים בחברת הייעוץ ארנסט ויונג ישראל, המתנדב בצוות הדירוג ובחבר השופטים, מסביר כי: "המשימה העומדת בפני יזמים כיום בישראל הינה משימה מורכבת, שגיוס משאבים כספיים הינו רק חלק ממנה. היכרות עם הגורמים המתאימים במערכת הבריאות והבנת התהליכים המורכבים בהוצאה לפועל של יוזמות, חשובות לא פחות, ולעיתים יותר. אנו מנסים לספק את הזדמנות בהשלמת הפער הזה ליוזמות אשר להתרשמותנו יש את היכולת להביא בשורה לתחום בריאות הציבור בישראל".


פורום Reboot הוקם בשנת 2014 כיוזמה לתועלת הציבור, הפועלת למען קידום מערכת בריאות בת-קיימא בישראל באמצעות זיהוי אתגרים והטמעת פתרונות שיביאו לשינוי. הפורום מורכב מקהילה התנדבותית של מומחים ובכירים, בהם אנשי מפתח ומובילי דעה במערכות הבריאות, האקדמיה והתעשייה בישראל. בפורום תומכים גם התעשייה והסקטור העסקי וכן גופים וארגונים רבים, ביניהם: החברה הישראלית לאיכות ברפואה, המכון הישראלי לחדשנות, מכון גרטנר, האגודה לזכויות החולה, חברת הייעוץ EY, חברת הביופארמה AbbVie , פורום "אושיה", חברת בארי כץ, עיתון גלובס, פורטל הבריאות infomed  וגופים נוספים.בעוד כשבועיים יסתיים הליך הסינון והדירוג. היוזמות שיעלו לשלב חצי הגמר בתחרות 'יוזמת הבריאות המובילה של 2018", יפורסמו באתר הפורום: www.reboot.org.il ויישלחו לכלל חברי הפורום לבחירת היוזמות שיעלו לשלב הגמר. היוזמות הזוכות בתחרות ייחשפו בכנס 'קיימות בבריאות 2018'פורומים, ביטוחי בריאות וסיעוד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ביטוח בריאות מול שב"ן ראובן 27/11/2019 10:14
 • לא יודע אם הפורום מתאים אבל מנסה- בן 63,יש לי ביטוח של כלל (שחלק מפרמיה הוקצה למשהו אחר רלוונטי יותר) כולל קטסטרופות בעלות כ-100 לחודש.כללית פנתה אלי בהצעה לרכוש פלטינום (יש מושלם) -עוד 59 ש"ח לחודש ויגדל על הזמן.לידיעתי אין בעיית כפל ביטוחים. יש טעם?ברור לי שלסוכנת הביטוח ולקופה יש אינטרס. או לבטל את 'כלל' ולהישאר עם פלטינום? תודה.

 • + הוסף תגובה
ובאותו נושא-תאונות אישיות, ראובן 27/11/2019 13:37
ביטוח בריאות פרטי מול שב"ן קובי גרינברגר 30/11/2019 22:40
 • היי ראובן, כללית פלטינום נותן ערך מוסף בעיקר לנשים צעירות ולילדים כך שלדעתי הכיסוי הזה לא תורם לך. מה שכן, יש בפלטינום הנחות משמעותיות בטיפולי שיניים דרך רופאי שיניים שלהם. מצרף לך טבלת השוואות שתוכל לראות את ההבדלים בין 2 התוכניות https://mushlam.clalit.co.il/he/about_clalit_mushlam/Pages/comparison.aspx בנוסף, תמיד מומלץ לרכוש ביטוח משלים של קופת חולים + ביטוח בריאות פרטי בהתאם לרצונות ויכולות ולא לוותר על אף אחד מהם. רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח- הבית שלך

 • + הוסף תגובה
תודה ראובן 01/12/2019 09:36
 • חלק מהשיקול היה שאין כפל ביטוחים כך שניתן לתבוע ביטוח פרטי ושב"ן.

 • + הוסף תגובה
שיחות סקס משנטאל שאנל 26/11/2019 21:09
 • היכנסו לצ'אט ומיד שאנטל תענה לכם על הכל. שיחות סקס, מה שגברים אוהבים לשמוע מבחורה. http://www.dateandloveonphone.com/ 050-7534732 055-9419758 055-9310377 1919-121-936 1919-121-970

 • + הוסף תגובה
טיפולי CBT להפרעות שינה אחרי תאונה קשה ניבר 23/11/2019 18:41
 • שלום, עברתי תאונת דרכים קשה ומאז יש לי הפרעות שינה קשות. הייתי אצל נוירולוג שהמליץ לי על טיפולי CBT להפרעות שינה אצל פסיכולוגית קלינית. בפוליסת ביטוח בריאות פרטית יש כיסוי שנקרא : טיפולים פסיכולוגיים לאחר אירוע קשה. פניתי לחברת הביטוח כדי לברר אם אני זכאי וקיבלתי מכתב דחייה. היה רשום במכתב שהאירוע שעברתי אינו אירוע קשה והמטפלת אינה פסיכולוגית לינית. למותר לציין כי הטענות אינן נכונות. מה עושים? תודה!

 • + הוסף תגובה
כתב שירות לטיפולים פסיכולוגים קובי גרינברגר 23/11/2019 21:09
 • היי ניבר, כתב שירות טיפולים פסיכולוגים כולל מספר פגישות בשנה עם פסיכולוג מורשה או עובד סוציאלי קליני, והוא אמור לתת כיסוי לכל בעיה אישית רפואית ולא רק לאירוע רפואי קשה. יש חברות שמרחיבות את הכיסוי ומאפשרות פגישות נוספות בעת אירוע רפואי קשה כפי שזה מוגדר ורשום בכתב השירות. בהנחה שזה הכיסוי שיש לך ופנית לפסיכולוג מורשה עקב סיבה רפואית שציינת לא ברור למה חברת הביטוח דחתה את תביעתך. למעשה, בכדי לקבל החזר מחברת הביטוח מספיק שיהיה רשום על הקבלה "ייעוץ פסיכולוגי". ואין צורך להיכנס לפרטי הטיפול שרשמת. במידה וסיבת הדחייה נובעת מכך שפנית לפסיכולוג לא קליני אז לטעמי הדחייה נכונה ומוצדקת. אם אתה חושב שקופחת ניתן לפנות לפניות הציבור בקישור המצורף ולהתלונן על כך https://mof.gov.il/hon/Consumer-Information/Pages/Public-Inquiries.aspx בהצלחה בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח - הבית שלך

 • + הוסף תגובה
קובי תודה על התייחסותך.. ניבר 23/11/2019 21:27
 • ברשותך יש עוד משהו קטן.. כשביצעתי חיתום על הפוליסה הצהרתי שיש לי חרדות וכתוצאה מכך יש החרגה בפוליסה על "מצב נפשי". חברת הביטוח לא הזכירה את ההחרגה במכתב הדחייה. האם היא יכולה להעלות את זה בהמשך ולדחות את התביעה בעילה של "מצב נפשי"?

 • + הוסף תגובה
כתב שירות לטיפולים פסיכולוגים קובי גרינברגר 23/11/2019 22:50
 • היי ניבר, במידה ויש חריג בפוליסה, מציינים את הכיסוי המוחרג ועל איזה פרק מדובר. מציע שתעבור על הפוליסה ותראה אם יש חריגים ועל איזה כיסוי מדובר במידה והתקבלת בתנאים רגילים אז חברת הביטוח לא יכולה לדחות את תביעתך או להחריג רטרואקטיבית את מה שהצהרת עליו בעת הצטרפותך רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח – הבית שלך

 • + הוסף תגובה
קובי היי עשיתי בדיקה ניבר 23/11/2019 23:12
 • טיפולים פסיכולוגיים לאחר אירוע קשה נמצאים בפוליסה תחת פרק "אמבולטורי". בתנאי הקבלה רשום שלא יכוסה מקרה ביטוח הקשור למצב נפשי בפרק "אמבולטורי". במכתב הדחייה לא נרשם שזו הסיבה לדחייה. האם חברת הביטוח יכולה פתאום לטעון שהיא דוחה את התביעה בגלל ההחרגה לעיל או שאסור לה להעלות טענות שלא העלתה במכתב הדחייה. תודה!

 • + הוסף תגובה
טיפולים פסיכולוגים קובי גרינברגר 26/11/2019 00:35
 • היי ניבר, ההחרגה שיש לך לא קשורה לתביעה שאתה מגיש ולכן היא לא רלוונטית אם יש לך כיסוי ל"טיפולים פסיכולוגים" זה אמור לכסות כל בעיה קלה או קשה, כפי שציינתי זאת בתשובה הקודמת אם יש לך כיסוי רק "לטיפולים פסיכולוגים לאחר אירוע קשה", אז תבדוק מה מוגדר אירוע קשה. אם המקרה שלך לא מופיע ברשימה אז הדחייה מוצדקת. רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח – הבית שלך

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!