//

צניחת עפעפיים: כל הגורמים ודרכי הטיפול

מהי צניחת עפעף, מהם הגורמים לה, אילו ניתוחים משמשים לטיפול בצניחת עפעפיים ומהם הדברים שחשוב לדעת טרם לביצוע ההליך? כל המידע החיוני בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 21/01/2020ניתוח עפעפיים נחשב לאחד מהניתוחים הקוסמטיים הנפוצים ביותר, במהלכו מסירים עודפי עור ושומן מהעפעפיים כדי להקנות לפנים מראה צעיר ורענן יותר. אך במקרים מסוימים צניחת עפעפיים אינה נגרמת בשל עודפי עור ושומן באזור, אלא עקב רפיון השריר האמון על הרמת העפעף. מצב זה, עשוי לפגום בשדה הראייה ואינו מהווה רק פגם אסתטי. מהם הגורמים לצניחת עפעפיים?

כאמור, צניחת עפעפיים מערבת בתוכה שתי בעיות רפואיות שונות: הראשונה, נגרמת עקב התקדמות הגיל וכוללת מצב בו נוצרים עודפי עור ושומן באזור העפעפיים, בשל אבדן אלסטיות של רקמת העור (מצב הנקרא גם דרמטוכלזיס). במקרים אלה, הסיבה לניתוח להרמת עפעפיים תהיה לרוב אסתטית. 


המצב השני המביא לצניחת עפעפיים הוא מצב הנקרא פטוזיס וכולל נפילה של העפעף העליון וכתוצאה מכך פגיעה בשדה הראייה באותה העין. הסיבות לפטוזיס שונות, אך לרוב מדובר בתופעה הנובעת מההתבגרות הפיזית ונגרמת בשל התארכות הגיד המחבר בין שריר העפעף (שריר הלבטור) לבין העפעף עצמו. פטוזיס עלול להיגרם גם בשל מחלות עצב או שריר, עקב טראומה מסוימת, או להיות מולד. כמו כן, פטוזיס עלול להתפתח בשל שימוש ממושך בעדשות מגע. 
פטוזיס הוא מצב בו צניחת עפעפיים פוגעת בשדה הראייה. הסיבות לו שונות אך לרוב פטוזיס הוא תוצאה של הזדקנותמהם סוגי ניתוחי העפעפיים הקיימים ומתי הם מתבצעים? 

בלפרופלסטיקה, ניתוח עפעפיים להסרת עודפי העור, משמש לשיפור המראה האסתטי, ובמקרים מסוימים הוא עשוי גם להפחית את תחושת הכובד בעפעפיים העליונים. במצבים בהם עודפי העור באזור העפעפיים גורמים להפרעה בראייה, ההליך עשוי לשפר גם את שדה הראיה. 


קיימים שלושה סוגים מרכזיים של ניתוח בלפרופלסטיקה

ניתוח בלפרופלסטיקה עליון

משמש לתיקון פגמים קוסמטיים בלבד ובמהלכו מסולקים עודפי שומן ועור שהצטברו באזור. 

ניתוח בלפרופלסטי תחתון 

נועד להסרת עודפי השומן באזור העפעפיים התחתונים, אשר יוצרים מראה נפוח של מעין "שקיות" מתחת לעיניים. 


ניתוח בלפרופלסטי לארבעת העפעפיים 

ניתוח זה משלב את שני הניתוחים שהוזכרו.ניתוח לתיקון צניחת עפעפיים הנובעת מפטוזיס

באמצעות הפעולה הכירורגית מחוזק החיבור בין השריר המרים את העפעף לבין העפעף עצמו. ניתוח זה יכול להתבצע בגישות שונות. אסטרטגיית הניתוח תיבחר בהתאם למצבו הרפואי של המטופל ובהתייחס להיסטוריה הרפואית שלו. 


הניתוח לטיפול בצניחת עפעפיים עקב רפיון השריר מתבצע לרוב בהרדמה מקומית עם טשטשוש קל בליווי רופא מרדים. ניתן לבצעו בהרדמה מקומית בלבד ובמקרים חריגים בהרדמה כללית, זאת בהתאם להחלטת הרופא המנתח והמטופל. ההליך אורך כשעה ולאחריו צפויה נפיחות המלווה בשטפי דם שיספגו לרוב לאחר כשבועיים. 


ניתן לבצע את הניתוח בשיטה פנימית ללא צלקות : יש צורך לבצע בדיקת התאמה לניתוח במרפאה בעת הייעוץ. בנוסף, ניתן לשלב שיטה זו גם עם ניתוח אסתטי להסרת עודפי העור, או בשיטה הקלאסית בה מבוצע חתך בעור (בדיוק כפי שמבצעים בניתוח אסתטי).


חשוב לציין כי במקרים בהם צניחת העפעפיים נובעת מהיחלשות השריר באזור, לא ניתן להסתפק בניתוח להסרת עודפי העור והשומן. במצבים אלה יש לפנות לרופא עיניים המתמחה באוקולופלסטיקה לצורך תיקון הפטוזיס, ושילוב של הסרה של עודפי השומן והעור באזור במקרי הצורך- אחרת יש סיכוי כי התוצאה תהיה תת אופטימלית.מה חשוב לדעת טרם הניתוח?

1. א-סימטריה במנח או במבנה של העפעפיים

כאשר קיימת א-סימטריה במנח או במבנה של העפעפיים, יש לשלול מחלות רקע חלקן עשויות להיות מסכנות את הראייה או את החיים, כמו מחלות של בלוטת התריס, גידולים שונים בארובת העין, הפרעות בזרימת הדם במוח ועוד. גם אם קיימת א- סימטריה שאינה נובעת מבעיה רפואית חשוב לתכנן את אסטרטגיית הטיפול הניתוחי בהתייחס אליה כדיי לקבל תוצאות מיטביות.


2. במידה ומתוכנן ניתוח משולב של העפעפיים התחתונים חשוב לוודא כי אין חולשה של העפעף התחתון, 
כמו אקטרופיון (מצב בו שוליי העפעף פונים החוצה מגלגל העין וכתוצאה מכך ההגנה על האחרון פחותה) או מחלות התוקפות את העפעף התחתון. 

בנוסף, חשוב לוודא האם קיימת תסמונת העפעף הרפוי (Floppy eyelid syndrome), המתבטאת בחולשה ניכרת של העפעפיים התחתונים. נמצא קשר אפשרי בין התסמונת לבין מצב של הפרעת חסימה נשימתית בשינה, ועל כן אבחון מוקדם שלה חשוב במיוחד ומחייב גם ביצוע של בירור במעבדת שינה. בקרב חולים הסובלים מתסמונת העפעף הרפוי תוצאות הניתוח להרמת עפעפיים יהיו פחות צפויות ולכן חשוב לוודא כי המנתח והמנותח מודעים לבעיה זו. 


3. יש לציין בפני המנתח את ההיסטוריה הרפואית 
במקרים מסוימים לאחר הזרקות אסתטיות לצורך הרמת העפעפיים נוצר שינוי במנח העפעפיים. בשל כך, חשוב לציין את מועד קיום ההזרקה כדי לתכנן את מועד הניתוח להרמת העפעפיים בהתייחס לה ולדחות לזמן בו השפעת החומר הפעיל שהוזרק פגה. 


4. יש לבצע הערכה של יובש בעיניים טרם הניתוח
יובש בעיניים יכול להחמיר פרק זמן קצר אחרי הניתוח, בעיקר בקרב אנשים עם יובש טרם הניתוח. מטופלים שעברו ניתוח להסרת משקפיים בלייזר, לדוגמה נמצאים בסיכון מוגבר. 


5. ניתוח להרמת עפעפיים עשוי לשנות את מרשם המשקפיים
בשל כך, במידה ומתוכנן ניתוח קטרקט חשוב לבצע את הניתוח להרמת עפעפיים לפני כן, כדיי להתאים את העדשה הנכונה ולמנוע שינוי במספר המשקפיים לאחר ההליך להרמת עפעפיים. 


6. שינויים קיצוניים במשקל יכולים להביא לשינוי במנח העפעפיים ולהקצנת עודפי העור. אחרי ירידה קיצונית במשקל העור הופך רפוי, ועשוי להביא להחמרה בצניחת עפעפיים קוסמטית. 


8. במקרים בהם הוכח כי צניחת העפעפיים גורמת להפרעה בציר הראייה, ייתכן והניתוח יוגדר רפואי ויתאפשר מימון על ידי חברות הביטוח.

הכתבה בשיתוף עם ד"ר אהוד רייך מומחה למחלות עיניים בעל התמחות-על באונקולוגיה של העין והתמחות-על שניה באוקולופלסטיקה, מנהל תחום לגידולי עיניים במח' עיניים ביה"ח שערי צדק בירושלים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אהוד רייך השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים ניתוח הרמת עפעפיים ופלסטיקה של העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בלט עין מרדכי 13/07/2020 14:45
 • שלום ד"ר רייך. אני בן 26, בשל הופעה פתאומית של ראייה עקומה עברתי מספר בדיקות עיניים (שבנתיים לא הצליחו למצוא את הגורם לבעיה), בכל מקרה, אחת הרופאות שבדקה אותי אמרה לי שיש לי בלט עין קטן וסימטרי. בבדיקת דם נראה שהTSH תקין, MRI מראה שמבנה הארובות תקין. לאחר שראתה תמונה שלי מלפני שנה וחודשיים טענה שגם אז היה לי בלט עין ולא נראה שינוי במצב. השאלה שלי- יכול להיות שבלט עין הוא משהו שנולדים איתו (ופשוט לא אובחן עד עכשיו)? אם כן, מה ניתן, והאם צריך לעשות משהו בעניין (מציין שאני סובל מיובש בעיניים- יכול להיות קשור?)?

 • + הוסף תגובה
בלט עין דר' אהוד רייך 13/07/2020 15:28
 • בלט יכול להיות מבני. אך יש להבדק אצל מומחה לארובה, עם תמונות ישנות יותר

 • + הוסף תגובה
נפילת עפעפיים בגיל צעיר א 10/07/2020 11:07
 • שלום רב . אני בת 37 (בהריון חודש שישי) בחודשים האחרונים אני יותר ויותר שעה לב שהעפעף העליון נופל ומכסה שטח מהעין . לא יודעת איך דבר כזה יכול לקרות בגיל כזה , חשבתי שזה עניין ששייך יותר לגיל המבוגר . אני משתמשת בעדשות מגע באופן קבוע ושמעתי שזה יכול להיות חלק מהקודם לנפילת עפעפיים. ברור לי שאין מה לעשות כרגע נוכח ההריון . אבל השאלה שלי אם השימוש בעדשות רק יחמיר את המצב עד אחרי הלידה ועדיף להסיר אותן או שזה כבר לא משנה והנזק נעשה ? האם להריון יש קשר למצב כזה של נפילת עפעף ואולי אחרי ההריון המצב יכול להשתנות? בקיצור , עד לאחר הלידה , להסיר עדשות ? ללכת לבדיקה ? מה ניתן לעשות בנתיים ? תודה רבה .

 • + הוסף תגובה
צניחת עפעף בהריון דר' אהוד רייך 10/07/2020 12:38
 • ממליץ ללכת להבדק בהקדם אצל אוקולופלסטיקאי על מנת לשלול מצב אוטואימוני שיכול להופיע סביב הריון. ובהחלט כדאי להמנע מעדשות מגע עד לבדיקה.

 • + הוסף תגובה
ליכסון עיניים הדר 08/06/2020 17:20
 • שלום, האם יש ניתוח שאפשר ללכסן את העיניים? (הרמה של הזווית החיצונית של העין) תודה

 • + הוסף תגובה
הרמת הזווית דר' אהוד רייך 09/06/2020 06:28
 • ניתן הלרים את הסוית אך מראה עיניים אסייתיות מורכב יותר ממתיחת הזוית בלבד. אני ממליץ ללכת להתייעץ עם מנתח עפעפיים בנושא

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!