האם אפשר לשחזר זיכרון שאבד?

מחקר חדש בחן את השפעתה של טכניקת גרייה מגנטית למוח על אובדן הזיכרון. התוצאות היו מפתיעות: הטכניקה שחזרה זיכרון של משתתפים מבוגרים לרמה של צעירים יותר
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/10/2019


ידוע שזיכרון האדם נוטה להתדרדר עם הגיל. חלק מאוכלוסיית הגיל השלישי, מעל גיל 65, אף מפתחת הפרעה קוגניטיבית קלה (MCI – Mild Cognitive Impairment) – מצב שלעצמו אינו מדאיג, אך עלול להעלות את הסיכון לאלצהיימר. 


הנחת דברים שלא במקום או קושי למצוא את המילה הנכונה מדי פעם, עלולים להיות חלק טבעי מההזדקנות. עם זאת, חוקרים כעת טוענים כי גילו דרך שיכולה לשנות את הצורה הזו של אובדן זיכרון הקשור לגיל. 


במחקר חדש של אוניברסיטת נורת'ווסטרן, שיקגו, אשר פורסם בכתב העת Neurology , השתמשו החוקרים בטכניקה לא פולשנית בשם גרייה מגנטית למוח (TMS), כדי לשפר את הזיכרון באנשים מבוגרים. 
במחקר החדש השתמשו בשיטה אשר עובדת על החלה של פולסים מגנטיים לאזורים שונים במוח, כדי לשפר את הזיכרון 

שימוש ב-TMS כדי להגיע להיפוקמפוס

TMS היא טכניקה שעובדת על-ידי החלה של פולסים מגנטים לאזורים שונים במוח, אשר משפיעים על מערכת העצבים המרכזית. הטכניקה פועלת לגמרי מחוץ לגוף, מה שהופך אותה ללא פולשנית.


במקרה של המחקר הזה, החוקרים כיוונו את הטכניקה לאזור היפוקמפוס של משתתפי המחקר. ההיפוקמפוס במוח הוא אזור שמתכווץ עם הגיל ומחקרי עבר מצאו קשר בינו ובין אובדן זיכרון הקשור לגיל. 


למחקר החדש גויסו 16 מבוגרים בגילאים 64-80. החוקרים השתמשו ב-MRI כדי לאתר את ההיפוקמפוס בכל אחד מהמשתתפים. מאחר שההיפוקמפוס ממוקם עמוק מדי במוח ושדות מגנטיים לא יכולים להגיע אליו, החוקרים במקום זאת איתרו אזור באונה הקודקודית אשר מתחבר להיפוקמפוס. כך הם יכלו להשתמש ב-TMS באזור זה ולהשפיע על ההיפוקמפוס באופן לא ישיר.


החוקרים החלו גירוי מגנטי בתדירות גבוהה באזור זה במוח במשך 20 דקות בכל יום, במשך 5 ימים רצופים. לפני ואחרי הטכניקה החוקרים בחנו את הזיכרון של כל משתתף באמצעות בדיקות זיכרון סטנדרטיות, אשר כללו זיכרון של אסוציאציות אקראיות של מגוון דברים כגון אובייקטים, מקומות או מילים. לרוב, המבוגרים הצעירים יותר הצליחו ב-55% מהמקרים, בעוד שהמבוגרים יותר הצליחו בפחות מ-40% מהמקרים.קראו עוד: מחקר חדש מצא: נשימה מהאף עשויה לשפר את הזיכרון שחזור הזיכרון לרמה של מבוגרים צעירים

לאחר שיישמו את השימוש בטכניקת ה-TMS, ערכו החוקרים שוב מבחני זיכרון וגילו כי המבוגרים במחקר הצליחו להשיג תוצאות כמו של מבוגרים צעירים. במקביל, החוקרים בחנו גם קבוצת בקרה, שעליה הם ביצעו טכניקה מזויפת והיא אינה הניבה את אותן התוצאות.


לטענת החוקרים, השיפור בזיכרון בהחלט היה ניכר. הזיכרון של אנשים מבוגרים יותר השתפר לרמה שלא ניתן היה להבחין בינם לבין אנשים צעירים יותר.


עד היום לא היו ראיות לכך שלקויות מסוימות של זיכרון ובעיות תפקוד של המוח באנשים מבוגרים, ניתנות לתיקון באמצעות גירוי מוחי או בכל שיטה אחרת. ומה הלאה? בעתיד הקרוב מתכננים החוקרים לבחון שיטה זו באנשים עם MCI (הפרעה קוגניטיבית קלה).
פורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חבלת ראש יאיר 24/02/2020 13:12
 • לפני שלושה שבועות קיבלתי מכה בראש במשחק כדורגל הלכתי לרופא לאחר שהופיעו סחרחורות חולשה בחילות וכאבי ראש הרופא שלח לבדיקת C T ולבדיקה נוירולוגית שיצאו תקינים (לא נבדקתי במיון ע"י נוירולוג אלא ע"י רופא רגיל) אלא שהתסמינים לא פסקו. השאלה כמה זמן עלול להימשך והאם יש ממה לחשוש. נ.ב. עשיתי גם בדיקות דם שיצאו תקינות.

 • + הוסף תגובה
כאב ראש לאחר חבלה ד"ר שלומית יוסט-כץ 24/02/2020 18:56
 • כאב ראש לאחר חבלה יכול להמשך שבועות אפילו שכל הבדיקות תקינות. החלק האופטימי הוא שברוב המקרים הכאב חולף. ממליצה על מעקב נוירולוגי.

 • + הוסף תגובה
זריקת אג׳ובי רנה 23/02/2020 10:21
 • לפני מספר חודשים קיבלתי 3 זריקות איימוביג 70מ״ג ואח״כ 2 זריקות איימוביג 140מ״ג.והזריקות לא הועילו למיגרנות. האם הזריקה ג׳ובי היא במינון יותר גבוה? האם יש טעם לנסות את הזריקות של טבע?

 • + הוסף תגובה
זריקות אגובי ד"ר שלומית יוסט-כץ 24/02/2020 18:51
 • מדובר בתכשיר דומה של חברה אחרת. לעיתים חולה שלא הגיב לתכשיר אחד יגיב לשני לכן כדאי לנסות. לצערי לא ניתן להבטיח הצלחה והתרופה לא עוזרת לכולם.

 • + הוסף תגובה
בדיקת mra שני 23/02/2020 10:00
 • שלום בבדיקת mra נמצא כי עורק ורטברלי הימני היפופלסטי ודקיק האם יש לכך משמעות. יש לציין שאני סובלת ממיגרנות שנים רבות מגיל צעיר. האם יש לממצא זה משמעות?

 • + הוסף תגובה
MRA ד"ר שלומית יוסט-כץ 24/02/2020 18:49
 • ככה"נ מדובר בממצא מבני שאינו קשור למיגרנה. בכל מקרה אנא פני עם התוצאות לנוירולוג שהפנה אותך לבדיקה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!