האם אפשר לשחזר זיכרון שאבד?

מחקר חדש בחן את השפעתה של טכניקת גרייה מגנטית למוח על אובדן הזיכרון. התוצאות היו מפתיעות: הטכניקה שחזרה זיכרון של משתתפים מבוגרים לרמה של צעירים יותר

כתבה פרסומית כתבת חסותידוע שזיכרון האדם נוטה להתדרדר עם הגיל. חלק מאוכלוסיית הגיל השלישי, מעל גיל 65, אף מפתחת הפרעה קוגניטיבית קלה (MCI – Mild Cognitive Impairment) – מצב שלעצמו אינו מדאיג, אך עלול להעלות את הסיכון לאלצהיימר. 


הנחת דברים שלא במקום או קושי למצוא את המילה הנכונה מדי פעם, עלולים להיות חלק טבעי מההזדקנות. עם זאת, חוקרים כעת טוענים כי גילו דרך שיכולה לשנות את הצורה הזו של אובדן זיכרון הקשור לגיל. 


במחקר חדש של אוניברסיטת נורת'ווסטרן, שיקגו, אשר פורסם בכתב העת Neurology , השתמשו החוקרים בטכניקה לא פולשנית בשם גרייה מגנטית למוח (TMS), כדי לשפר את הזיכרון באנשים מבוגרים. 
במחקר החדש השתמשו בשיטה אשר עובדת על החלה של פולסים מגנטיים לאזורים שונים במוח, כדי לשפר את הזיכרון 

שימוש ב-TMS כדי להגיע להיפוקמפוס

TMS היא טכניקה שעובדת על-ידי החלה של פולסים מגנטים לאזורים שונים במוח, אשר משפיעים על מערכת העצבים המרכזית. הטכניקה פועלת לגמרי מחוץ לגוף, מה שהופך אותה ללא פולשנית.


במקרה של המחקר הזה, החוקרים כיוונו את הטכניקה לאזור היפוקמפוס של משתתפי המחקר. ההיפוקמפוס במוח הוא אזור שמתכווץ עם הגיל ומחקרי עבר מצאו קשר בינו ובין אובדן זיכרון הקשור לגיל. 


למחקר החדש גויסו 16 מבוגרים בגילאים 64-80. החוקרים השתמשו ב-MRI כדי לאתר את ההיפוקמפוס בכל אחד מהמשתתפים. מאחר שההיפוקמפוס ממוקם עמוק מדי במוח ושדות מגנטיים לא יכולים להגיע אליו, החוקרים במקום זאת איתרו אזור באונה הקודקודית אשר מתחבר להיפוקמפוס. כך הם יכלו להשתמש ב-TMS באזור זה ולהשפיע על ההיפוקמפוס באופן לא ישיר.


החוקרים החלו גירוי מגנטי בתדירות גבוהה באזור זה במוח במשך 20 דקות בכל יום, במשך 5 ימים רצופים. לפני ואחרי הטכניקה החוקרים בחנו את הזיכרון של כל משתתף באמצעות בדיקות זיכרון סטנדרטיות, אשר כללו זיכרון של אסוציאציות אקראיות של מגוון דברים כגון אובייקטים, מקומות או מילים. לרוב, המבוגרים הצעירים יותר הצליחו ב-55% מהמקרים, בעוד שהמבוגרים יותר הצליחו בפחות מ-40% מהמקרים.קראו עוד: מחקר חדש מצא: נשימה מהאף עשויה לשפר את הזיכרון שחזור הזיכרון לרמה של מבוגרים צעירים

לאחר שיישמו את השימוש בטכניקת ה-TMS, ערכו החוקרים שוב מבחני זיכרון וגילו כי המבוגרים במחקר הצליחו להשיג תוצאות כמו של מבוגרים צעירים. במקביל, החוקרים בחנו גם קבוצת בקרה, שעליה הם ביצעו טכניקה מזויפת והיא אינה הניבה את אותן התוצאות.


לטענת החוקרים, השיפור בזיכרון בהחלט היה ניכר. הזיכרון של אנשים מבוגרים יותר השתפר לרמה שלא ניתן היה להבחין בינם לבין אנשים צעירים יותר.


עד היום לא היו ראיות לכך שלקויות מסוימות של זיכרון ובעיות תפקוד של המוח באנשים מבוגרים, ניתנות לתיקון באמצעות גירוי מוחי או בכל שיטה אחרת. ומה הלאה? בעתיד הקרוב מתכננים החוקרים לבחון שיטה זו באנשים עם MCI (הפרעה קוגניטיבית קלה).
פורומים, כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב ראש בחצי ראש אך לעיתים נודד לכל אזורי הראש 123 12/12/2019 18:09
 • אני כבר חודש פלוס עם כאבי ראש בחצי ראש שהכאב לעיתים נודד לוחץ ואף נותן תחושת שורף אני חצי שנה לאחר לידה בסיטי אנגיו מוח מערכת חדרים מורחבת קלות ובלוטת היפופיזה שטוחה בדיקת עיניים תקינה לחלוטין ללא בצקות כולל בדיקת ראייה אנא אני בלחץ אודה להתייחסותך.....

 • + הוסף תגובה
כאב ראש ברקות מינה 12/12/2019 17:02
 • אני שנים סובלת מכאבי ראש בחלק האחורי העליול של הראש לאחרונה הכאב ברקות לא מרפה יש לציין שסובלת מכאבים חזקים בכתף שמאל האם יש מה לדאוג?

 • + הוסף תגובה
כאב באוזן ימין, כאב בקרקפת בצד ימין בצד אונת הקודקוד הדס 09/07/2011 16:15
 • שלום רב, בת 25, מעולם לא סבלתי מהעניין לפני כן, נמצאת בתקופת מבחנים אבל הדבר לא משפיע עליי מנטלית/נפשית (היו לי תקופות שכאלה בעבר), מזה כמה ימים סובלת מכאב באוזן ימין שהולך וגובר, כאב קל במגע הקרקפת בצד ימין באזור הקודקוד והורגש גם לחץ קל על העור באזור לחי ימין עם רגישות קלה בעין. לא לוקחת תרופות, שותה הרבה מים ועושה פעילות ספורטיבית. האם יש לזה אבחון מסויים? לאיזה רופא עלי לפנות? והאם יש סיכוי שהדבר יחלוף מעצמו, ושאלה נוספת ואחרונה.. לאחר כמה ימים זה אמור להדאיג? אם בכלל...תודה רבה!!

 • + הוסף תגובה
כאבי באוזן ימין, באיזור הקודקוד ולחי ימין דר' דניאל עובד 09/07/2011 18:44
 • הדס שלום, כדאי להתחיל אצל רופא אא״ג ולהמשיך בבירור אצל נוירולוג. אם הכאב במגמת החמרה צריך לגשת בהקדם...

 • + הוסף תגובה
תודה רבה! 09/07/2011 19:12
יש לי את אותם סימפטומים של כאב בקרקפת ובאוזן ימין דורון 21/12/2014 01:29
מה הגורם ד"ר דניאל עובד 25/12/2014 13:58
יש לי את אותם סימפטומים של כאב בקרקפת ובאוזן ימין דורון 21/12/2014 01:29
מה הגורם ד"ר דניאל עובד 25/12/2014 13:59
גם אני סובל בימים האחרונים בדיוק מאתם סימפטומים ליאור 02/04/2015 13:23
 • תוכלי בבקשה לומר לי מה הבדיקה העלתה? תודה, ליאור

 • + הוסף תגובה
אותו הדבר מצד שמאל לינוי 11/12/2019 15:41
כאב ד"ר שלומית יוסט-כץ 11/12/2019 20:42
 • הדס שלום. קשה לי להגיד במה מדובר. אנא פני לרופא המטפל כשלב ראשון ותתיעצי עימו/עימה אם יש צורך לפנות לבדיקת נוירולוג. מקווה שתרגישי יותר טוב בהקדם

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!