שאלה - הטיפולים בהיפרפאראתירואידיזם ראשוני

השאלה:
רמת ה- PTH אצלי גבוהה (175). מה אני יכולה לעשות על מנת להוריד אותה לטווח הרצוי? ואם היא לא יורדת, מהן ההשלכות שעשויות להיות לכך?


תשובה:


הורמון הפרתירואיד (PTH) הוא אחד משני הורמונים עיקריים שתפקידם שמירה על מאזן הסידן והזרחן בגוף. ה- PTH שומר על רמת הסידן היוני בדם בטווח צר, באמצעות השפעה על הכליות ועל העצם, ובעקיפין גם על ספיגת סידן ממערכת העיכול.

האבחנה של היפרפאראתירואידיזם (עליה ברמת ה- PTH) מתבצעת בדרך כלל בעקבות רמת סידן מוגברת בדם. כאשר רמת ה- PTH מוגברת ורמת הסידן גבוהה, זהו בדרך כלל היפרפאראתירואידיזם ראשוני, שסיבתו היא לרוב גידול שפיר של בלוטת הפרתירואיד (אדנומה), המייצרת PTH באופן בלתי מבוקר.

רמת PTH גבוהה עם רמת סידן נמוכה (או תקינה) נצפית בדרך כלל במחלת כליות כרונית, חוסר ויטמין D ותת-ספיגה של סידן.

לא ציינת כיצד גילו אצלך את הערכים המוגברים של ה- PTH ואם את סובלת מסימפטומים כלשהם, או שבדיקות מעבדה נוספות אינן בגדר הנורמה. עליך להשלים את הבירור, כולל בדיקת הדמיה של הבלוטה. תוכלי לעשות זאת אצל אנדוקרינולוג.

רוב החולים (מעל 80%) מאובחנים כאשר הם אסימפטומטיים, כלומר כאשר העליה ב- PTH לא גורמת לסימפטומים. לעיתים עשויים להופיע סימפטומים קלים, כמו עייפות, חולשה, כאבי שרירים ועצמות, דיכאון ועוד. הסימפטומים של היפרפאראתירואידיזם והנזק שעשוי להיגרם עקב רמה גבוהה של ההורמון בדם הם שילוב של השפעת ה- PTH ושל ההשפעה של רמת הסידן הגבוהה. אלה כוללים אבני כליות, מחלת עצם, הפרעה בתפקוד הכליות, חוסר תיאבון, בחילה, עצירות, שתיה מוגברת ומתן שתן מוגבר, הפרעה באיזון המלחים (אלקטרוליטים) בגוף, דלקת של הלבלב, הפרעות קצב, כיב פפטי ועוד.

הטיפול העיקרי להיפרפאראתירואידיזם ראשוני הוא טיפול ניתוחי, אך יש ויכוח באשר לתנאים בהם מומלץ לנתח ובאשר למועד המומלץ לניתוח במקרה של היפרפאראתירואידיזם אסימפטומטי, שהתגלה במקרה. אם מחליטים לא לנתח, אלא רק לעקוב, יש לבדוק באופן שגרתי וסדיר רמות סידן (מדי 6 חודשים), ולבדוק את תפקוד הכליות ואת צפיפות העצמות מדי שנה.

ניתוח מומלץ בחולים עם היפרפאראתירואידיזם ראשוני בהם רמת הסידן בדם היא 1.0 mg/dL ומעלה מעל הגבול העליון של הנורמה, כאשר הפרשת הסידן בשתן מוגברת (מעל 400 מ"ג ליום, עקב הגברת הסיכוי לאבני כליות), כאשר יש פגיעה כלייתית (פינוי קראטינין מופחת ב-30% מהצפוי), כאשר יש עדות לאוסטאופורוזיס בבדיקת צפיפות עצם וכאשר גיל החולה צעיר מ-50.

אם מחליטים על דחיית הניתוח, על החולים הסובלים מהיפרפאראתירואידיזם אסימפטומטי לעסוק בפעילות גופנית בונת עצם, לשתות הרבה (לפחות 8-6 כוסות מים ליום), לשמור על אספקת סידן של 1000 מ"ג ליום, לשמור על צריכת ויטמין D של 600-400 יח' ליום ולהימנע מתרופות שעשויות להעלות את רמת הסידן בדם.

פני לאנדוקרינולוג כדי שישלים את הבירור, ויוכל לטפל בך בהתאם לממצאים. תוכלי לקרוא עוד על PTH באינדקס הבדיקות של אינפומד:

http://www.infomed.co.il/medTest1.asp?tID=99
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!