//

שאלה - ילדה בת 9 עם סימנים של התפתחות מינית וגובה נמוך

השאלה:
בתי בת ה - 9 מראה סימני התפתחות מינית. יש לה ניצני שדיים גדולים, וקצת שיעור בערווה. אני קיבלתי את המחזור הראשון שלי בגיל 9 ומאוד מאוד סבלתי מזה, הן חברתית, הן בעקבות תחילת בעיה של השמנת יתר ממנה אני סובלת עד עכשיו, וגם בגלל שהתפתחות הגובה שלי נעצרה ואני נמוכה מכל בני משפחתי (1.53).
פניתי לרופא הילדים, והוא אמר שהרבה ילדות מתחילות לגדל שדים בגיל 9 ושזה בתחום הנורמה. אני דואגת מאוד ורוצה לדעת בכל זאת מה ביכולתי לעשות. אנחנו חברות בקופת חולים מכבי. בתי היא גם ככה בעשירון התחתון של הגובה, אינה סובלת מהשמנת יתר, אבל גם אני בגילה הייתי רזה.


תשובה:

גובה הילד נקבע ברובו הגדול עפ"י הגובה של הוריו. אינני יודעת מה גובהו של בן זוגך אך ייתכן מאוד שקומה נמוכה היא תורשתית אצלכם.
גם להשמנה יש מרכיבים תורשתיים. אומנם לסביבה יש השפעה על כך, אך אם במשפחה יש נטיה להשמנה הדבר יעבור גם לילדים, ולכן חשוב להתייעץ עם דיאטנית לגבי תזונה מתאימה לבתך.

באשר להתפתחות המוקדמת, כאשר קיימת בעיה היא מוגדרת כ - precocious puberty. במידה וקיימת בעיה של התבגרות מוקדמת היא בהחלט יכולה להביא לסגירה של לוחיות הגדילה בגיל מוקדם ועצירת הצמיחה לגובה. אינני מתמצאת בנושא, אך את יכולה לקבוע פגישה אצל אנדוקרינולוג ילדים שמתמצא מאוד בנושא. על סמך בדיקת הילדה הוא יכול להחליט על כמה בדיקות לרמות הורמונים, שיסייעו באבחנה של התבגרות מוקדמת, במידה ואכן בעיה זו קיימת אצל בתך.

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!