שאלה - הוצאת קיבוע אחרי ניתוח אורתופדי

השאלה:
לפני שנה שברתי את עצם הטיביה עקב תאונה. עברתי ניתוח בו השחילו לי מוט בעובי 1 ס"מ בעצם, מהברך עד הקרסול, כך שמתחת לברך יש לי מסמר ומעל הקרסול 3 מסמרים במרחקים קצרים זה מזה. יש לי כאבים רבים, והרופא ציין שהוצאת המסמרים תקטין את הכאבים שלי. הוצאת המוט מחלישה את העצם. מהו מסלול השיקום שעלי לעבור לאחר ניתוח הוצאת המסמרים?


תשובה:


הוצאת הקיבוע לאחר ניתוחים אורתופדיים היא הליך נפוץ מאוד וכולל גם את המסמרים התוך-לשדיים המוכנסים לעצמות השוק (טיביה) או לעצם הירך (פמור). על פי רוב, ההוצאה היא בתגובה לבעיות שונות, אם קלות כחוסר נוחות כללי מקומי, ואם חמורות יותר, כגון זיהום פנימי או הפרשה מסביב לברגים הנועלים.

לאור הזמן שחלף מאז תאונתך, ובהנחה שמהלך החלמתך היה תקין על פי מצבך הכללי ועל פי צילומי ביקורת שהיית אמורה לבצע, השבר היה צריך להתחבר. ככלל, ניתן להוציא חלק מן הקיבוע, כלומר את מסמרי הנעילה - אחד מהם או כמה, או אף את הקיבוע כולו. ההחלטה על היקף ההוצאה היא כאמור בהתאם למידת חיבור השבר הנראית בצילומים רגילים כמו גם לפי בדיקות אחרות להן עשוי הרופא להזדקק (בדיקות דם ואחרות).

אם יימצא חיבור טוב ואיכות העצם תימצא מספקת, תורשי לחזור לשאת משקל על הרגל המנותחת, והשיקום יכלול פיזיותרפיה ונוגדי כאבים בלבד, ללא מגבלות מיוחדות.

בהצלחה!

ד"ר רונן בלכר - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!