דלג לתוכן

אוזמפיק

אנלוגים של GLP-1 | semaglutide

מתאים לטיפול ב:

 • השמנת יתר
 • סוכרת סוג 2
יש צורך במרשם

שמות מסחריים

 • אוזמפיק
  אוזמפיק OZEMPIC
 • ריבלסוס
  ריבלסוס RYBELSUS
 • וויגובי
  וויגובי WEGOVY NOVO NORDISK
המומחים של Infomed מסבירים:

מידע כללי: 

סמגלוטייד (אוזמפיק, ריבלסוס) מיועדת לטיפול במבוגרים המטופלים בסוכרת סוג 2, כאשר אינם מאוזנים, וזאת בנוסף לתזונה מותאמת ולפעילות גופנית. התרופה ניתנת כטיפול יחיד, במצבים מסויימים, או כתוספת לתרופות אחרות (כאלה הנלקחות דרך הפה, או אינסולין) לטיפול בסוכרת, כשרמות הסוכר בדם אינן מאוזנות. 

סמגלוטייד (וויגובי) מיועדת, יחד עם דיאטה מופחתת קלוריות ופעילות גופנית מוגברת, לניהול המשקל, כולל ירידת משקל ושימורו. מיועד למבוגרים בעלי אינדקס מסת גוף התחלתי השווה או עולה על 30 ק"ג/מטר בריבוע, או שווה או עולה על 27 ק"ג/מטר בריבוע, בהימצא לפחות מחלה אחת הנלווית למשקל. (כמו הפרעה באיזון הסוכר בדם, יתר לחץ דם, הפרעה באיזון השומנים בדם, דום נשימה חסימתי בשינה, או מחלת לב וכלי דם).
בנוסף, סמגלוטייד (וויגובי) מיועדת לניהול המשקל, יחד עם דיאטה מופחתת קלוריות ופעילות גופנית מוגברת אצל מתבגרים בני 12 שנים ומעלה הסובלים מהשמנה ומשקלם עולה על 60 ק"ג.
סמגלוטייד הוא אנלוג של GLP1, וככזה, מחקה את השפעת הורמון המעיGLP1 , המבקר את הפרשת האינסולין מהלבלב ומסייע באיזון רמות הסוכר בדם. בדומה להשפעת הורמון GLP1, מזון המגיע למעיים, לאחר ארוחה, יגרום ללבלב להפריש אינסולין, בעזרתו יושג איזון ברמות הסוכר בדם. התרופה עשויה לסייע במניעת מחלת לב, תוך הקפדה בשמירה על תכנית התזונה והפעילות הגופנית.

יעיל לטיפול ב: 

איזון רמת הסוכר במבוגרים עם סוכרת סוג 2, בנוסף לתזונה מותאמת ולפעילות גופנית.
הפחתת משקל במקרי השמנת יתר, או במקרי עודף משקל המלווה בגורמי סיכון, סיוע בשליטה ובשמירה על משקל גוף רצוי, לאחר השגתו, בנוסף לתזונה מותאמת ולפעילות גופנית.

הנחיות חשובות: 

• התרופה אינה מיועדת לשימוש בסוכרת סוג 1- בה הגוף אינו מייצר אינסולין כלל.

• אין להשתמש בתרופה אם מתפתחת חמצת קטוטית (קטואצידוזיס) סוכרתית- סיבוך של סוכרת.

מתי אסור להשתמש בתרופה: 

במקרה רגישות (אלרגיה) לסמגלוטייד או למרכיבי התרופה האחרים.

פרמקוקינטיקה: 

קישור גבוה לחלבוני פלסמה- מעל 99%, זמינות ביולוגית במתן אורלי (טבליה): 0.4%-1%, ובמתן תת עורי (בהזרקה):89%. זמן מחצית חיים: שבוע אחד (המשתנה במצב של פגיעה כבדית או כלייתית).

דגשים למשתמש

• יש לשים לב לסימני קטואצידוזיס, סיבוך של סוכרת, כדוגמת סוכר גבוה בדם, קשיי נשימה, בלבול, צמא מוגבר, ריח נשימה מתוק או טעם מתוק או מתכתי בפה.

• יש לשים לב ולדווח על כל שינוי בראייה.

• חשובה שתיית נוזלים מרובה למניעת התייבשות, חשוב במיוחד עבור מטופלים עם בעיות בכליות.

• תשומת לב לכאב בטן חמור.

• תשומת לב לסימני היפוגליקמיה (רמת סוכר נמוכה בדם), העלולים להופיע בפתאומיות, כאשר משלבים עם תרופות ממשפחת סולפונילאוריאה או אינסולין: זיעה קרה, עור חיוור, כאב ראש, קצב לב מהיר, בחילה או תחושת רעב גדולה, שינויים בראייה, תחושת ישנוניות או חולשה, תחושת עצבנות, חרדה או בלבול, קשיי ריכוז או רעידות.

צילום: shutterstock

מה לאכול עם אוזמפיק

אוזמפיק, המשמשת כטיפול בסוכרת סוג 2, אצל מבוגרים, משולבת בפעילות גופנית ובהתאמה תזונתית, לצורך השגת שליטה מקסימלית במצב הסוכרת. בנטילת אוזמפיק אין מגבלה על סוגי האוכל, עם זאת מומלצת התאמת תכנית תזונה אישית, המאפשרת התייחסות לכלל ההיבטים בטיפול. למשל: מצב הסוכרת, שמירה על משקל גוף תקין, והפחתה בתופעות לוואי אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה. במסגרת הטיפול בסוכרת, מומלצת הקפדה על תזונה בריאה, מגוונת ומאוזנת, תוך מתן תשומת לב לכמות הפחמימות הנצרכת, למזון מעובד ושמן, ומנגד- לשפע של ירקות, וסוגי מזון אחרים העשירים בסיבים תזונתיים וחיוניים לבריאותנו.

 • מידע על התרופה

  אופן נטילת התרופה

  תמיסה להזרקה תת עורית, טבליה לבליעה בשלמותה.

  תדירות וזמן נטילה

  זריקה: אחת לשבוע. ביום קבוע. טבליה: במהלך היום על קיבה ריקה.

  טווח המינון

  זריקה: סמגלוטייד 1.34 מ"ג/ 1 מ"ל (אוזמפיק)
  וויגובי: 0.25 מ"ג/ 0.5 מ"ג/ 1 מ"ג/ 1.7 מ"ג/ 2.4 מ"ג - עבור מתבגרים, יש ליישם את אותו לוח זמנים להעלאת המינון, כמו במבוגרים.
  מינון התחלתי מקובל (אוזמפיק): 0.25 מ"ג פעם בשבוע, למשך 4 שבועות. לאחר מכן- 0.5 מ"ג פעם בשבוע, ובמידת הצורך, בהתאם להנחיית רופא- 1 מ"ג פעם בשבוע.
  טבליות: סמגלוטייד 3 מ"ג/ 7 מ"ג/ 14 מ"ג
  מינון התחלתי מקובל:3 מ"ג פעם ביום, למשך חודש. לאחר מכן- 7 מ"ג פעם ביום, ובמידת הצורך, בהתאם להנחיית רופא- 14 מ"ג פעם ביום.

  מנה שנשכחה

  טבליה: יש לדלג על המנה שנשכחה ולקחת את המנה הבאה במועד הרגיל.

  זריקה: אם חלפו 5 ימים או פחות ממועד ההזרקה המתוכנן- יש להזריק כשנזכרים, ואת המנה הבאה במועד הרגיל. אם חלפו יותר מ- 5 ימים ממועד ההזרקה המתוכנן- יש לדלג על המנה, ולהזריק את המנה הבאה במועדה. אין להשתמש במנה כפולה כפיצוי.

  הפסקת התרופה

  אין להפסיק את השימוש בתרופה ללא התייעצות עם הרופא. רמת הסוכר עלולה לעלות.

  מינון עודף

  יש לפנות לרופא או לחדר מיון בצירוף האריזה. תיתכן תחושת בחילה.

  אחסון

  זריקה: טרם השימוש- קירור 2-8 מעלות צלזיוס. במהלך השימוש- ניתן לשמור את העט במשך 6 שבועות בטמפרטורה הנמוכה מ-30 מעלות צלזיוס, או במקרר.

  טבליה: עד 30 מעלות צלזיוס, באריזה המקורית, מוגן מאור ומלחות.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

המומחים שלנו לפנימית

גסטרואנטרולוגיה
ד"ר דוד חובל מומחה לפנימית ולגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד
קראו עליי עוד
גסטרואנטרולוגיה
ד"ר חורחה פפר מומחה בגסטרואנטרולוגיה וברפואה פנימית.
קראו עליי עודלקביעת תור
לכל המומחים שלנו לפנימית>
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו