שאלה - טיפול לא מוצלח ב-OCD וסירוב לקבל טיפול פסיכולוגי

השאלה:
האם ניתן לטפל ברפואה אלטרנטיבית בבחורה שאובחן אצלה OCD, לאחר שהיא לקחה סוגים שונים של תרופות לטיפול בבעיה, במינון גבוה, ללא כל הטבה, וללא טיפול פסיכולוגי, עקב סירובה לקבלו?


תשובה:


רפואה אלטרנטיבית כוללת מגוון עצום של שיטות ודרכי טיפול, ולצערי אין לי ידע מעמיק לגבי רובן. לא ידוע לי אם קיים טיפול מתאים ל-OCD בתחום כלשהו של רפואה אלטרנטיבית, ואם קיים - אין בידי מידע לגבי יעילותו, שניתן להשוותו למידע הקיים ברפואה או בפסיכולוגיה.

בעקבות מחקרים ידוע כיום כי טיפול יעיל במיוחד ל-OCD הוא טיפול התנהגותי או טיפול קוגניטיבי-התנהגותי. זהו סוג ספציפי של טיפול פסיכולוגי המבוצע על ידי פסיכולוגים או פסיכיאטרים או עובדים סוציאליים.

עם זאת, נראה לי כי כדאי להתייעץ שוב עם פסיכיאטר, מכיוון שלעיתים היעדר תגובה לטיפול קשור לאי דיוק באבחנה, וייתכן שבבדיקה חוזרת יסתבר כי OCD אינה ההגדרה המתאימה לבעיה, או ההגדרה המלאה והשלמה לה, ושנחוץ שינוי בגישה לגבי הטיפול כולו.

כמו כן, כדאי לבדוק עם איש מקצוע מהן הסיבות לסירוב לקבל טיפול פסיכולוגי. אולי הסירוב מבוסס על מידע שאינו רלבנטי או אינו מדויק, או אפילו קשור לבעיה הנפשית עצמה, ומחבל ביכולת של הבחורה להיעזר בטיפול.

בברכה,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!