שאלה - מחלת ריינו ותופעת ריינו

השאלה:
מהי תסמונת ריינו ומה הטיפול המומלץ בה?

המונחים הנכונים הם מחלת ריינו (Raynaud) ותופעת ריינו. או יש המגדירים אותן כמחלת ריינו ראשונית ומשנית. לא ברורה סיבת התקפי המחלה. אצל החולים בה, כלי הדם בכפות הידיים והרגליים, ולעיתים גם בקצות האף והאוזניים, מגיבים בצורה מוגזמת לחשיפה לקור, מתכווצים ואינם מאפשרים זרימת דם מספקת, והתוצאה היא לובן או אודם או כחלחלות הידיים. משערים שהסיבה היא תגובה מוגזמת של מרכזי השליטה העצביים על כלי הדם הן לקור והן להתרגשות. המחלה מופיעה בעיקר בנשים צעירות ובדרך כלל בריאות.

מהלך המחלה בדרך כלל שפיר, אולם לעיתים רחוקות, כאשר יש מהלך ממושך של התקפים, עלולים לחול שינויים ניווניים בעור, ברקמות התת-עוריות ואף בשרירים, ובמקרים נדירים - התכייבות או נמק.

קיימים טיפולים תרופתיים למחלת ריינו ראשונית, המבוססים על תרופות מרחיבות כלי דם, ובמקרים קשים אף ניתוחים החוסמים את פעילות העצבים.

תופעת ריינו או ריינו משני מופיעה במצבי אי-ספיקה של העורקים של הגפיים כשישנן מחלות שונות, כגון זאבת ארגמנתית מפושטת (systemic lupus erythematosus) סקלרודרמה, ארטריוסקלרוזיס, מחלת בירגר ומחלות אחרות, ובמקרים אלה הטיפול מתמקד במחלה הספציפית.

בברכה

ד"ר נחום ורבין


תשובה:
מומחה לכירורגיה כללית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!