שאלה - מתי אפשר להידבק במחלת הנשיקה

השאלה:
אני בת 15, חולה במחלת הנשיקה, ורציתי לדעת כמה זמן אחרי ההחלמה לא אהיה מדבקת? האם זה בסדר להתנשק אחרי שאני מאובחנת כבריאה?

ועוד שאלה - לחבר שלי היתה כבר פעמיים המחלה לפני כשנה, היינו יחד חודש-חודשיים לפני ההתפרצות של המחלה אצלי. מה הסיכויים שהוא הדביק אותי? או שאין קשר לזה שהוא חלה בזה בעבר?


תשובה:


מחלת הנשיקה מדבקת מאוד מרגע ההדבקה ועד חלוף הסימפטומים, אך לא ידוע כמה זמן אחרי חלוף המחלה היא עדיין מדבקת. יש מחקרים שהראו שההדבקה תיתכן גם שנה ואף יותר לאחר חלוף המחלה, אך הסיכוי לכך נמוך בהרבה מאשר בזמן מחלה פעילה. זמן הדגירה, כלומר הזמן הנמשך מן ההדבקה בנגיף הגורם למחלת הנשיקה ועד להופעת הסימפטומים הוא 6-4 שבועות, לכן סביר מאוד שנדבקת במחלה מחברך.

למחלת הנשיקה גורמים 2 נגיפים עיקריים: EBV ו- CMV. אמנם לאחר שחולים באחד נשארים מחוסנים לכל החיים, אך ניתן לחלות שוב במחלת הנשיקה אם נדבקים בנגיף השני, וזה כנראה מה שקרה לחבר שלך.

בקשו מרופא המשפחה לבצע לשניכם בדיקת דם פשוטה אשר תקבע באיזה נגיף נדבקתם ובאיזה לא. אם לשניכם נוגדנים לשני הנגיפים, אין סיבה לחשוש, ותוכלו להתנשק ככל שתרצו. אם אחד מכם עדיין לא נדבק באחד הנגיפים, רצוי שתמתינו עד שיחלפו כל הסימפטומים.

איחולי בריאות

ד"ר נועה גולדשר מינרבי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!