שאלה - לימפוציטוזיס - רמה גבוהה של לימפוציטים בדם

השאלה:
אני בת 21. רמת הלימפוציטים שלי גבוהה. בבדיקה ראשונה רמתם הייתה 58.7%, ובבדיקה חוזרת, לאחר שבוע, רמתם עלתה ל- 65.5. האם יכול להיות שזה קשור לאיידס? עברתי ניתוח לפני כשנה והוציאו לי את כיס המרה.


תשובה:


לימפוציטוזיס היא עלייה ברמת הלימפוציטים בדם. לימפוציטים הם תאי דם לבנים, הממלאים תפקיד מרכזי במערכת החיסון. לימפוציטוזיס יכול להיגרם מסיבות רבות: זיהומים וירליים כגון מונונוקלאוזיס (מחלת הנשיקה) או הפטיטיס, שעלת, מחלות טפילים, שחפת, לויקמיה, הפרעות בבלוטת התריס או האדרנל, הגדלת טחול ועוד. גם בשלבים מסוימים של מחלת האיידס יתכן לימפוציטוזיס.

חשוב לציין - את מתארת עלייה באחוזי הלימפוציטים. עלייה באחוזי הלימפוציטים עשויה להימצא בגלל ירידה בכמות של תאי דם לבנים אחרים, ולאו דווקא עקב עלייה בכמות הלימפוציטים. יש להסתכל על המספר האבסולוטי של התאים, ולא על האחוזים.

לא ציינת מדוע בכלל ביצעת את הבדיקה - האם היית חולה? מצוננת? כאב גרון? בגילך הצעיר, הסיבה הכי שכיחה ללימפוציטוזיס היא מחלה ויראלית כלשהי, ייתכן שאפילו לא חשת בקיומה. כדאי לחזור על הבדיקה בעוד כשבועיים, כל הסיכויים שהיא תהיה תקינה. בכל מקרה, אם יש לך סיבה לחשוש שנדבקת באיידס, זו לא הדרך לאבחן את המחלה. גשי מיד לבצע בדיקת HIV.

איחולי בריאות

ד"ר נועה גולדשר מינרבי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!