שאלה - להלן התרופות שלוקחת אמי, בת 68, לאחר אירוע מוחי ופרפור פרוזדורים: בוקר: ואלפורל (Valporal) 400 Mg גלוקומין (Glucomin)" 850 Mg איקאקור (Ikacor) 120 Mg טריטייס קומפ (Tritace Comp) רמיפר

השאלה:
להלן התרופות שלוקחת אמי, בת 68, לאחר אירוע מוחי ופרפור פרוזדורים: בוקר: ואלפורל (Valporal) 400 Mg גלוקומין (Glucomin)" 850 Mg איקאקור (Ikacor) 120 Mg טריטייס קומפ (Tritace Comp) רמיפריל פלוס 1 (Ramipril Plus) פרנדייז (Prandase) 50


תשובה:


ויטמין D עלול לפגוע ביעילות התרופה איקאקור (verapamil). אימך נוטלת תרופות נוספות מלבד איקאקור שגורמות לירידה בלחץ הדם, כמו טריטייס פלוס, המכיל בתוכו גם משתן מסוג דיזותיאזיד, וכן ונורמיטן. איקאקור משמש לטיפול ביתר לחץ דם, אבל ניתן מסיבה נוספת: האטת קצב הלב. היות שאימך סובלת מפרפור פרוזדורים, התרופה חשובה לצורך שליטה על התגובה החדרית (rate control), כלומר שמירה שקצב פעימות הלב לא יהיה מהיר מדי. לכן תרופה זו חשובה.

יתכן שאפשר לוותר על תרופות אחרות. הדבר חשוב היות שלחץ דם נמוך יכול לגרום לנפילות וכדומה. לכן פנו בהקדם לרופא המשפחה. לא מומלץ לעשות שינוי בתרופות ללא ייעוץ הרופא המטפל.

גלוקומין יש לקחת עם האוכל ועם כוס מים. רמיפריל - לא קשור לאוכל. רמיפריל פלוס (כולל דיזותיאזיד) ניתן לקחת עם אוכל, ויש לקחת את התרופה בבוקר על מנת להימנע מהשתנת לילה. פרנדייז (אקרבוז) - יש לקחת עם הנגיסה הראשונה של כל ארוחה. איקאקור - אין צורך לקחת עם אוכל.

אין בעיה לקחת את הכדורים יחד, ולמעט במקרה של כדורי הסוכרת, אין הכרח לאכול לפני שאר הכדורים.

עניין המלח תלוי ברמת המלח בדם. ייתכן שאמת הגיעה לבית החולים במצב של היפונתרמיה, רמת נתרן נמוכה בדם המצריכה טיפול, ואחר כך המצב השתפר. ההחלטה תלויה ברמת הנתרן בדם. אני משוכנעת שרופא המשפחה בדק שוב את רמת הנתרן. ואם לא, יש לעשות זאת.

בברכה,

ד"ר שירי אורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!