//

שאלה - סיבות אפשריות לדופק מהיר

השאלה:
אני בן 57, בריא, לא מעשן ולא נוטל תרופות. לפני שלוש שנים ביצעתי בדיקת מאמץ וגילו צניחת ST קטנה מאוד. נשלחתי למיפוי לב, והבדיקה היתה תקינה. לפני שנה חזרתי על מבחן מאמץ והוא שוב היה תקין.

לפני שבועיים הרגשתי דופק מהיר והרגשה של כמעט אובדן הכרה. במיון נמדדו דופק 100 ולחץ דם 160/90. הדופק הרגיל שלי הוא 67. אושפזתי ליום, בדיקת אקג היתה תקינה, בדיקות דם תקינות, אוזן תיכונה תקינה, עורקי צוואר תקינים. שוחררתי למחרת.

מאז עברתי 3 פעמים תחושה של דופק מהיר, ובכל פעם, לאחר כ-20 דקות הוא חזר לקצב הנורמלי. האם זהו סימן להפרעות קצב? ללחץ דם גבוה? או לפי טענת הרופאים, לווירוס זמני?


תשובה:


דופק מהיר נחשב להפרעת קצב אם הוא מעל ל-100 במצב מנוחה. כאשר תנאי זה מתקיים, קוראים להפרעת הקצב הזו טכיקרדיה. הסיבה לטכיקרדיה יכולה להיות בעיה בלב, אך ישנם עוד גורמים אפשריים, הכוללים הפרעה בבלוטת התריס, בעיות הורמונליות או בעיות אנדוקרינולוגיות אחרות, מחלות רקע שונות, ותרופות מסוימות.

אין לי מידע לגבי תפקודי בלוטת התריס שלך ולגבי מחלות הרקע שלך, ולכן איני יכולה לתת לך מידע נוסף. אם התחושות אותן אתה מתאר חוזרות על עצמן, אמליץ לך לפנות לקרדיולוג, להיבדק, ולעבור בירור אם בירור כזה עדיין לא בוצע.

בברכה,

ד"ר קרן גלרון - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!