שאלה - פגיעה בתפקוד הכליות בעקבות נטילת ליתיום

השאלה:
אני מטופלת בליתיום. לאחרונה יש לי בעיה בתפקודי הכליות: קראטינין B היה 1.4, וזה קצת גבוה, וקראטינין קלירנס היה 56.6, והערך הנמוך בסוגריים, הגבול התחתון של הרמה הנורמלית, הוא 80. מה זה אומר?


תשובה:


ליתיום היא תרופה יעילה ביותר לייצוב מצב רוח, אולם היא עלולה לגרום לתופעת לוואי של פגיעה בתפקוד הכליה. לפי תוצאות הבדיקות שציינת, יש אצלך התחלה של פגיעה בתפקוד הכליות. היא ניתנת לאיזון, למשל על ידי עשיית התאמות בצריכה היומית של מלח ושל נוזלים, אולם, הפגיעה בתפקוד הכליות יכולה גם להתפתח למצב בלתי הפיך, ואז חייבים להפסיק את השימוש בליתיום (בהדרגה ותחת השגחת פסיכיאטר!) ולעבור לשימוש בתרופה אחרת.

כדי להבין איזה סוג פגיעה כלייתית ישנו אצלך, יש לבצע בדיקות דם נוספות: רמת נתרן, רמת קלציום, תפקוד בלוטת הפאראתירואיד (PTH), ובדיקת שתן למשקל סגולי. לאחר קבלת תוצאות הבדיקות יש להתייעץ ברופא פנימאי או ברופא נפרולוג (מומחה לתפקוד הכליה).

למקרה שיוחלט כי שיש להפסיק את הטיפול בליתיום, תוכלי לקרוא באתר על תרופות נוספות שמשמשות לייצוב מצב רוח, ביניהן תרופות לטיפול באפילפסיה כגון, טגרטול, דפלפט ולמיקטל:

http://www.infomed.co.il/drug1.asp?dID=253




רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!