שאלה - מחלת בכצ'ט, כאבי ראש וטשטוש ראיה

השאלה:
אני בת 44, סובלת ממחלת בכצ'ט, ומטופלת בקומדין (בעקבות אירועי תרומבוזות ברגליים וחוסר בפקטור 2), קולכיצין, פרדניזון ולוסק. לאחרונה התחלתי לסבול מטשטוש ראיה שבא והולך גם כאשר אני מרכיבה משקפיים. בבדיקה של נוירואופתלמולוגית לא נמצא הסבר לתופעה. במקביל התחלתי לסבול מלחץ בראש ובעיניים. הטשטוש יכול לעבור לאחר כמה דקות או לאחר כמה שעות. רופאת המשפחה לא יודעת לאן להפנות אותי, ורופאת העיניים טוענת שאין בעיה בעיניים. למי עלי לפנות?


תשובה:


מאחר שאת במעקב של נוירואופתלמולוגית, אני יוצא מנקודת הנחה שהאתיולוגיות השכיחות לכאבי ראש וטשטוש ראייה נבדקו ונשללו (אלה כוללות Giant cell arteritis, גלאוקומה עם זווית סגורה, יתר לחץ דם מליגני ועוד). בעיות אלו מתבטאות לרוב באופן חריף, עם ממצאים אופייניים מבחינת תיאור הסימפטומים והממצאים בבדיקה. התיאור הכללי שלך לא מתאים לאף אחת מהאתיולוגיות הללו, אולם חייבים לשלול אותן.

כדאי להעלות בפני רופא המשפחה והנוירואופתלמולוגית את האפשרות כי מדובר במיגרנה. שאלות חשובות שיכולות לעזור באבחנה הן עיתוי כאבי הראש לעומת טשטוש הראיה, משך כאבי הראש, אם הכאבים חולפים לאחר שינה טובה, בחילות, הקאות, היסטוריה משפחתית של מיגרנה ועוד. בנוסף, כדאי לחשוב על מעורבות מוחית של מחלת הבסיס - בכצ'ט.

אם לא נמצא דבר בבירור, הייתי פונה לנוירולוג להתייעצות. המלצה נוספת היא לבדוק אצל אופטומטריסט אם המשקפיים שאת מרכיבה מתאימים לרפרקציה הנוכחית שלך, שיכולה להשתנות עם הזמן.

בברכת רפואה שלמה

ד"ר עידו דידי פביאן - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!