//

שאלה - עצירות ודם בצואה אצל תינוקת

השאלה:
בתי בת 8 חודשים, והבוקר היתה לה יציאה קשה מאוד וגדולה, מלווה בדם שנמצא בחיתול ובצידי פי הטבעת. מה זה? וכיצד ניתן לטפל? ואם זה פיסורה, האם זה יעבור לה במשך הזמן (בגלל גילה הצעיר) או לא?


תשובה:


חסרים לי פרטים על מנת לענות על שאלתך במלואה. קודם כל, האם את עדיין מיניקה? לתינוק שעדיין יונק ישנן יציאות בתדירות ומרקם שונה מתינוקות שמוזנים בפורמולות. אצל תינוקות יונקים יתכנו 7 יציאות ביום עד יציאה אחת לשבוע.

האם בתך סובלת מעצירות? האם היה מקרה דומה בעבר או שאירוע זה היה חד-פעמי? בדרך כלל כשיש עצירות, הצואה שמשתהה ברקטום הופכת להיות קשה, ואז היציאה הופכת להיות אירוע מכאיב ויכול לגרום לקרע ברירית פי הטבעת (פיסורה) ולדימום.

עצירות בתינוקות בדרך כלל נובעת מבעיה פונקציונלית, ויותר נדיר כי ישנה סיבה אורגנית לעצירות, כגון מחלת הירשפרונג. מטרת הטיפול בעצירות היא לרכך את היציאות. הטיפול כולל תרופות לריכוך הצואה, שינויים בהרגלי התזונה שכוללים סיבים תזונתיים ושתייה מרובה, וכן שימוש בחוקן.

אם מדובר באירוע חד-פעמי, לא הייתי ממהרת להיבהל ולהתחיל טיפול כלשהו, אך אם אירוע כזה חוזר על עצמו, אמליץ לך לפנות לרופא ילדים על מנת שבתך תעבור בדיקה וכדי להתייעץ לגבי הצורך בטיפול.

בהצלחה,

ד"ר קרן גלרון - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!